Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER
TÜRKİYE’DEKİ BALKAN GÖÇMENLERİNE MÜJDEMİZ VAR

TÜRKİYE’DEKİ BALKAN GÖÇMENLERİNE MÜJDEMİZ VAR

01 Mart 2008

Türkiye’nin Sakarya ilinde Balkanlarla ilgili olarak ilmi ve akademik araştırmalar yapabilmek için “Balkan Araştırmaları Derneği” kuruldu.
Dernek adına yazılı bir açıklama yapan derneğin kurucu üyesi iş adamı İbrahim Selamet, Sakarya’da azımsanmayacak oranda Bosna, Kosova, Sancak, Makedonya, Batı Trakya ve Bulgaristan göçmeni yaşadığının altını çizdi.
Balkanlar konusunda ilmi ve akedemik araştırmalar yapabilmek, Türkiye’nin tarihinde ve devlet geleneğinde kaynaklanan entelektüel bilgi birikimini Balkanlar’daki insanlarla paylaşmak amacıyla Balkan Araştırmalar Derneğini kurmaya karar verdiklerini anlatan Selamet, Türkiye’nin Balkan coğrafyasında yaşayan halklar ile olan ilişkilerinin şanlı bir maziye köklü bir medeniyete dayandığını belirtti.
Derneğin Balkan araştırmaları konusunda bir boşluğu dolduracağına inandıklarını ifade eden Selamet açıklamasında: “ Ülkemizin Balkan coğrafyasında yaşayan halklar ile olan ilişkileri, şanlı bir maziye ve köklü bir medeniyete dayanmaktadır. Dostluk ve kardeşlik köprülerimiz halen devam etmektedir. Gelecekte de artarak devam edecektir. Balkanlarda son yıllarda yaşanan konjonktürel gelişmeler, Federal Yugoslavya’nın parçalanması, Sırbistan’ın ırkçı ve yayılmacı siyaseti ile başlattığı Bosna ve Kosova savaşlarının ardından Kosova’nın bağımsızlık ilan etmesi uluslar arası alanda büyük bir moral ve güç vermiştir. Yoğun Balkan göçmeninin yaşadığı ülkemizin Kosova Cumhuriyetini ilk tanıyan ülkelerden olmasından dolayı sevindik. Ülkemizin stratejik çıkarları ve dünya barışı açısından Balkanlar hayati önem taşımaktadır. Özellikle Türk soydaşlarımızın, Müslüman Arnavut ve Boşnak kardeşlerimizin inanç, tarih, kültür ve medeniyet değerlerinin korunması, geleceğe dönük kaygılarının giderilmesi ülkemize ve dolayısıyla bizlere tarihi bir sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluk derneği kurmamızda bizlere destek olmuştur “ dedi.


Kaynak: Taner BİLGİN - Kırcaali Haber« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS