Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER
EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI HAMDİ SEDEFÇİ "GEREKİRSE YAMBOL'U DA TANIMAYIZ"

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI HAMDİ SEDEFÇİ "GEREKİRSE YAMBOL'U DA TANIMAYIZ"

06 Mart 2008

Bulgaristan'daki bazı belediye meclislerinin Ermeni soykırımını tanımaları Edirne gündemindeki yerini koruyor. Başkan Sedefçi, "Kardeş Yambol böyle bir düşünce içine girerse tanımayız" dedi.

Edirne Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısına sözde Ermeni soykırımı iddiaları damgasını vurdu. Bulgaristan’ın Burgas kentindeki belediye meclisinin sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile aldığı kararı Belediye Meclis toplantısına gündem dışı olarak taşıyan Başkan Sedefçi, kardeş kent Yambol Belediye Meclisi’nin de bu doğrultuda çalışmalar yaptığı konusunda söylentiler olduğunu ifade ederek, “Bu konuyu araştırdık, dedikodudan öteye gitmediğini öğrendik. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, gerekirse kardeş kentimiz olan Yambol’u bile tanımayız” diye konuştu.

Burgas Belediye Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile aldığı karar dün Edirne Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Burgas’ın yanı sıra Filibe ve Svilengrad meclislerinde de bu görüşün oluşturulmaya çalışıldığı iddiaları üzerine Başkan Sedefçi, konuyu gündem dışı olarak meclise taşıdı. Sedefçi, Edirne Belediyesi olarak sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden belediye meclisleriyle ilişkilerini kesebileceklerini ve bu belediyeleri tanımayacaklarını ifade etti. Meclis olarak bu durumu şiddetle kınadıklarını söyleyen Sedefçi, “Burgas kentinin yanı sıra Filibe ve Svilengrad meclislerinde de bu çirkin görüşün oluşturulmaya çalışıldığını öğrendik. Eğer böyle bir şey söz konusuysa biz Edirne Belediyesi olarak bu kentlerle ilişkimizi kesmeye hazırız. Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçip bu kentlerle ilişkimizi kestiğimiz gibi bu kentleri tanımayız da" dedi.

Bulgaristan ile Türkiye’nin dost iki ülke olduklarını ifade eden Sedefçi, “Bu çirkin iddiaların, kardeş kentimiz Yambol meclisinde de oluşturulmaya çalışıldığı duyumlarını aldık. Konuyu araştırdık ve öğrendik ki Yambol’da böyle bir durum söz konusu değil. Ama bunlar gerçekse, biz gerekirse kardeş kentimiz Yambol ile ilişkilerimiz kesip tanımayız” diye konuştu.

"ATAKA'nın işi"

Edirne Belediyesi Başkan Vekili Namık Kemal Döleneken ise bu gündemin, Bulgaristan’daki aşırı milliyetçi parti ATAKA tarafından oluşturulduğunu söyledi.

ATAKA’nın bu fikri Bulgaristan Hükümeti Parlamentosu'na sunduğunu ifade eden Döleneken, “Bu fikir Bulgar Hükümeti tarafından kabul edilmedi. Fakat bu partinin yetkililerinin, güçlü olduğu kentlerin belediye meclisinde bu kararı aldırmak için çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz” şeklinde konuştu.Kaynak: Kaynak : Hudut Gazetesi« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS