Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER
ARDİNO / EĞRİDERE / BELEDİYE BAŞKANI RESMİ MURAD: GÜZEL SÖZLER YERİNE İCRAATLARIMIZ KONUŞSUN İSTİYORUZ

ARDİNO / EĞRİDERE / BELEDİYE BAŞKANI RESMİ MURAD: GÜZEL SÖZLER YERİNE İCRAATLARIMIZ KONUŞSUN İSTİYORUZ

05 Nisan 2008

- SAYIN RESMİ MURAD, ARDİNO’NUN YENİ BELEDİYE BAŞKANI OLARAK İLK BAŞLATMIŞ OLDUĞUNUZ PROJELERİNİZ NELER?

- Yeni dönem başından bu yana dört ay geçti. Bu kısa zaman döneminde, biraz olsun Ardino ilçemizin gelişimini ve kalkınmasını sağlayabilmemiz için yeni projeler ürettik ve Avrupa Birliği fonlarından, ulusal ve diğer yerli finans kaynaklarından yaklaşık 5 milyon leva tutarında geleceğe yönelik yatırım yapmayı hak ettik.
Ayrıca kasaba ve köylerimiz su ve kanalizasyon sorunlarını çözümüne önem veriyoruz. Köy yollarımızın düzenli bir şekle girmesi de girişimlerimiz çerçevesinde yer almaktadır. Hemen şunu belirtmek gerekirse, Ardino'nun Zdravets semtinin bayındırılması için Su ve Çevre Bakanlığının sağladığı 1,5 milyon leva değerinde yatırım yapmaktayız. Yıllardır önem verilmeyen ve gündeme alınmayan sokak ve kasaba meydanlarını gerektiği gibi kaldırım yaparak, asfalt döşeyerek, yeşillendirerek bayındırılması başta gelen hedeflerimiz. Tabiat afeti ve olağanüstü nedenlere sebep olan derelerin teknelerini temizleyip, tehlikeli tespit edilen kıyıları beton duvarla kolay yıkılmaz bir duruma getirme uğrunda para sağladık ve uygulama aşamasına geçtik. Kasabamızın içinden geçen Dalca deresinin iki kıyısının duzenlenmesi için 590 000 leva sağlandı. Bu projenin bitiminde derenin düzenlenmesiyle kasabaya güzel bir manzara verecektir. Yıl sonuna kadar yapılması planlanan belediye ve köy yolları için bütçe artığından 800 000 leva sağlandı. Ayrıca yollar için belediye bütçesinden de yaklaşık 500 000 bin leva ayırılmıştır. Bunun yanı sıra proje çalışmalarımız için de 300 000 leva sağılanmıştır.

- BELEDİYENİZDE BULUNAN OKULLARIN DURUMU NE?

- Malesef tüm ülkede olan sorunlar burada da var. Ancak şu ana kadar biz hiç bir okulun kapanması için teklifte bulunmadık. Duruma cözüm aramaya devam ediyoruz. Eğitim kanununun vermiş olduğu bazı imkanları kullanarak okullarımızın bazılarını koruma altına aldırıp finansmanın sağlanmasını için uğraşacağız. Ancak yıl sonuna kadar çalışma esnasında bir iki okul kapanacak. Onların hangileri olacağa okul müdürlerinin yönetme şekline bağlı olacak. Bu problemler için Sofya’da Bakanlıklarda görüşmelerimiz devam ediyor. Umarım bu durumdan en iyi bir şekilde çıkacağız.

- HALKIN GEÇİM KAYNAĞI NELERDEN SAĞLANIYOR?

- Belediyemizde tütün artık birinci derecede geçim kaynağından çıkmış durumda. Şu an, en önemli gelir kaynağı hayvancılık olmuştur. Köylerimizde hayvancılıkla uğraşmayan yok diyecek kadar az. Bunun dışında tekstil sektörü bölgemizde önemli yer almakta. Ardino bölgesi mandıraları ile ünlüdür. Belediye sınırları içinde dört mandıra bulunmaktadır.

- SOSYAL ALANDA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

- Muhtaç olan veya kimsesiz mağdur insanlarımız için yaşanası şartlar sağlayabilme uğrunda proje hazırladık ve yakın zamanda her birini bir çatı altına toplayacağız ve kendilerine gereken sosyal hizmetleri sunacağız. Bu çalışmalarımızın yanı sıra eğitime, sağlığa, kültüre, spora önem veriyor ve desteklerimizi esirgemiyoruz. Bizim buraların tarihi yerleri turizm açısından önem taşımaktadır. Yöremizin tarihine sahip çıkarak, yeni projeler hazırlayarak bu yönde de ilerlemek istiyoruz.

- SON OLARAK KIRCAALİ HABER GAZETESİ OKUYUCULARINA NELER SÖYLEMEK İSTİYORSUNUZ?

- Biz, Ardino yönetimi olarak, yönetim felsefemizi halk üzerine kurduk. Ardino ve köylerimizin artık içinde bulunduğumuz dönemde gelişimini içeren Belediye Gelişimi Programımızı ( 2007 – 2013) hayata uygulama yolunda ilk adımlarımızı başarılı bir şekilde atıyoruz kanısındayım. İnaniyorum ki, yapacağımız icraatlarla Ardino ve köylerimiz adeta yeni bir çehre kazanacaktır. Biz güzel sözler yerine icraatlarımız konuşsun istiyoruz.
Kırcaali Haber gazetesine yayın hayatında başarılar dilerim.

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS