Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Mayıs 2020
HABERLER
İKİ KARDEŞ ŞEHİR

İKİ KARDEŞ ŞEHİR

04 Temmuz 2008


Ne güzel değil mi?.. Biri Türkiye’deki Marmara denizinin incisi: Tekirdağ. Diğeri de, Güney Bulgaristan’ın dilber şehri: Kırcaali. Daha beş yıl önce, aralarında kardeş olmuşlar, mukavele imzalamışlar. Kardeşler gibi geçinecekler, gelip gidecekler, dertlerini sevinçlerini bölüşecekler…
Bunları nereden öğrendim, diye soracaksınız belki? Evet, birçok TV seyircisi gibi ben de 03.07.2008 tarihinde TRT İnt programını izledim. Zaten onun yayınlarını her gün deyiver sırasıyla takip etmekteyim. Balkanlara yönelik ne de güzel yayınlar yapmaktadır.
Regaip kandili için okunan canlı mevlitten sonra, bu iki kardeş şehrin kardeşliklerini dile getiren gönül okşayıcı yayınlara geçildi. Tekirdağ Belediye başkanı Sn. Ahmet Aygün Bey, Kırcaali Belediye başkanı Mühendis Sn. Hasan Aziz Bey ile Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Derneği Müdürü ve “Kırcaali Haber” gazetesinin sahibi Sn. Müzekki Ahmet Bey’i ağırlamaktadır. Bu canlı yayın Tekirdağ şehrinin merkezinde insanlar arasında gerçekleştirilmektedir.
Önce sunucu Nurhayat Günal hanım açılış konuşmasını yapar yapmaz, söz Tekirdağ Belediye başkanı Sn. Ahmet Aygün’e verildi. Güler yüzlü sevecen başkanımız, misafirlerini tatlı bir “Hoş geldin iz”le selâmladıktan sonra, Kırcaali Kültür Derneğinin folklor ekibi “Cebelli Kızlar” oyunuyla herkesin yüreklerini fethettiler. Sn. Ahmet Aygün Beyin kısa ve öz konuşmasından sonra konuklara da söz verildi. Onlar Kırcaali’nin demokrasi döneminde, elde ettiği başarıları ve karşılaştıkları güçlükleri de paylaştılar. Bu samimi ve sıcak hava içerisinde geçen karşılaşma, Tekirdağ Belediyesi dans grubunun muhteşem oyunlarıyla sona erdi.
Böyle güzel komşuluklar yaşanmasını, kim sevmez kim istemez?.. 1990 yıllarına kadar Bulgaristan BKP dikta rejiminde iken bir kapalı kutu idi. O günleri bizler de hep gördük ve yaşadık. Ama 10 Kasım 1989-da Todor Jivkov dikta hükümeti düşünce, yerine demokratik yoldan seçilen bir hükümet kuruldu. Önceleri göz boyamak için birkaç Türk milletvekili parmakla gösterilirken, şimdi ise her İlde onlarca Türk milletvekili, Belediye başkanları ve muhtarlar seçilmektedir. Hangi Bulgar partisi hükümet kurarsa kursun mutlak “Hak ve Özgürlükler” partisiyle koalisyona gidilmektedir. Şimdi Bulgaristan’da bu parti, deyiver bir kilit rolünü görmektedir.
Evet, bütün bunlar hayal değil, birer gerçek oldu. Kapalı kutu olan bu ülke, kapılarını tüm dünyaya açtı. Komşu ülkelerle, eşi görülmedik işbirlikleri yapılmaktadır. Hele Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkileri gün geçtikçe derinleşerek iyileşmektedir. Bunun örnekleri işte gözlerimizin önünde. Daha başka boyutlarda da ilişkiler gün geçtikçe artmaktadır. Bütün bunların devamlı ve uzun ömürlü olmalarını temenni ederiz. Dünyada, kardeşlik ve dostluktan daha iyi ne olabilir ki?...

Kaynak: Lâtif KARAGÖZ / Çorlu- Tekirdağ YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 27 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:76 391
-Son 24 Saat Test Sayısı:1557
-Toplam Vaka Sayısı:2 460
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:133
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Yoğun Bakımda Olanlar:22
-Toplam İyileşenler:912
-Son 24 Saat İyileşenler:32All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS