Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER
KIRCAALİ “RECEP KÜPÇܔ EDEBİYAT KULÜBÜ, YENİDEN FAALİYET GÖSTERECEK

KIRCAALİ “RECEP KÜPÇܔ EDEBİYAT KULÜBÜ, YENİDEN FAALİYET GÖSTERECEK

11 Ağustos 2008

Bulgaristan Türk etnik azınlığı temsilcilerinden yazarlar, yaptıkları ve yapacakları sanat, ülkemizin söz sanatları arasında önemli yer almaktadır. Kaderleri pek çok ihtilaflarla ve değişimlerle dolu olan Bulgaristan Türklerinin edebiyatı tam ve gerçekçi yansıtılması için kapsamlı ve derin analize edilmesi gerekiyor.
XX. yüzyılın ilk 50 yılında Bulgaristan Türk yazarları farklı nesir türlerinden birçok eser meydana getiriyorlar – öyküler, hikâyeler, denemeler. Sonraki on yıl içerisinde nesir yeni türlerle zenginleşiyor – dramaturgi, hiciv, roman, edebiyat eleştirisi ve anı. Nesir 70’li yıllarda da gelişmeye devam ediyor ve kaderleri Bulgaristan’la sıkı sıkıya bağlı olan Bulgaristan Türklerinin gündelik yaşamını, gelenek ve göreneklerini yansıtıyor. Bu edebi yaratıcılık günümüz bakış açısından değerlendirilmelidir. Çünkü günümüzde de birçok genç kabiliyet ulusal edebiyat diyaloguna aktif olarak katılmaktalar.
"Recep Küpçü" edebiyat kulübü, birbirini tanıma ve ülkede ve ulusal edebiyattaki etnik topluluklardan yaratıcılar arasında işbirliği kurmak amacıyla birçok etkinlik organize edecek. Avrupa Birliğinin tam üyesi olan Bulgaristan’ın manevi kültürünün önünde duran sorunlara cevap olacak.
Edebiyat kulübü, hedeflerini gerçekleştirebilmesi için, ülkemizin söz kültürünün büyük ailesine kabiliyetli yaratıcılar dâhil etme amacıyla, başka sanat örgütlerinin ciddi desteği ve birlikte faaliyet planı yapmaları gerek.
15 Ağustos 2008 y. saat 16.00’de, “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinde yapılacak olan toplantıda edebiyat kulübünün yöneticileri seçilecek ve programı kabul edilecek. Kulübün Fahri Başkanı, Bulgaristan Yazarları Birliğinin Yönetim Kurulu üyesi ve “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin Başkanı, yazar Mümün Tahir olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2470 YORUMLAR


Bahar 2008-08-12 20:33:18
Sağ olun Ömer Lütfü kültür evınde çalışanlara. En içten tebriklerim. Süz yazın, okuyucu bulunacak. Her yerden yaratıcıları davet edeın. Mevlananı dediği gibi Gelin

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS