Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARET

BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARET

31 Ağustos 2008

29.08.2008 - Bulgaristan'da ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı Kırcaali'nin Belediye Başkanı Hasan Aziz ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini (BAL-GÖÇ) ziyaret etti.
Belediye Başkanı Hasan Aziz, ziyarette yaptığı konuşmada, Bursa'da Bulgaristan'dan göçen çok sayıda kişi bulunduğunu belirterek, önemli mevkilerde yer alanlar arasında Kırcaali'den göç edenlerin bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzaladıklarını kaydeden Aziz, bundan böyle iki belediye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi temennisinde bulundu.
Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov da Kırcaali'de yeni açılan üniversitede, İngilizce olarak maden ve bilgisayar mühendisliği eğitimi vereceklerini belirterek, bu üniversite tarafından verilecek eğitimin YÖK tarafından da denkliğinin kabul edildiğini ve Türk öğrencileri burada eğitim görmeye davet ettiklerini söyledi.
BAL-GÖÇ Genel Başkanı Emin Balkan ise Balkanlarda dostluk ve kardeşliği yaşatmak, Balkanlardaki Türkler ile Türkiye'ye göç eden Türkler arasındaki ilişkileri canlı tutmak için çalıştıklarını ifade etti. Bulgaristan'da eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin en büyük sıkıntısının, yeterince İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaması olduğunu belirten Balkan, Türk gençlerine, hem de Kırcaali'de İngilizce eğitim olanağı verilmesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.
Ziyarette, BAL-GÖÇ üyeleriyle Kırcaali Belediye Meclisi üyeleri de hazır bulundu.

Kaynak: (AA)« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS