Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER
BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARET

BULGARİSTAN HEYETİNDEN BAL-GÖÇ'E ZİYARET

31 Ağustos 2008

29.08.2008 - Bulgaristan'da ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı Kırcaali'nin Belediye Başkanı Hasan Aziz ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini (BAL-GÖÇ) ziyaret etti.
Belediye Başkanı Hasan Aziz, ziyarette yaptığı konuşmada, Bursa'da Bulgaristan'dan göçen çok sayıda kişi bulunduğunu belirterek, önemli mevkilerde yer alanlar arasında Kırcaali'den göç edenlerin bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzaladıklarını kaydeden Aziz, bundan böyle iki belediye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi temennisinde bulundu.
Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov da Kırcaali'de yeni açılan üniversitede, İngilizce olarak maden ve bilgisayar mühendisliği eğitimi vereceklerini belirterek, bu üniversite tarafından verilecek eğitimin YÖK tarafından da denkliğinin kabul edildiğini ve Türk öğrencileri burada eğitim görmeye davet ettiklerini söyledi.
BAL-GÖÇ Genel Başkanı Emin Balkan ise Balkanlarda dostluk ve kardeşliği yaşatmak, Balkanlardaki Türkler ile Türkiye'ye göç eden Türkler arasındaki ilişkileri canlı tutmak için çalıştıklarını ifade etti. Bulgaristan'da eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin en büyük sıkıntısının, yeterince İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaması olduğunu belirten Balkan, Türk gençlerine, hem de Kırcaali'de İngilizce eğitim olanağı verilmesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.
Ziyarette, BAL-GÖÇ üyeleriyle Kırcaali Belediye Meclisi üyeleri de hazır bulundu.

Kaynak: (AA)

Ziyaretci sayısı: 4797 YORUMLAR


emir 2008-09-01 00:38:03
Bu bal-goc'un hala ne ise yaradigini cozmus deyilim....
Perperek Papazı der ki... 2008-09-02 10:59:21
Burada birileri Türkiye'den gelen öğrencilerin İngilizce eğitim olanağı verilmesi ile ilgileneceğine Bulgaristandaki Türk çocuklarının Türkçe eğitimi ile ilgilensinler. Çok daha makbule geçerler.
Vatandas Ahmet Efendi 2008-09-04 11:07:42
Camur atmayi amma seviyorsunuz.

Surda bir tas var gelin beraber kaldiralim dense
kacmayi da biliyorsunuz.

Allah islah etsin..

ELESTIRMEK KOLAY, ORNEK OLMAK ZORDUR..
Maamıt 2008-09-05 11:03:02
Barış'a katılmamak elde değil. Benim gördüğüm tüm Bulgaristan Türkleri derneklerinde durum Barış'ın tasvir ettiği gibi. Zaten bu derneklere başkan seçilenin ilk hedefi ya belediye başkanlığı ya da milletvekili olmak. Ama son seçimlerde kaç paralık adam olduğumuz gözönüne serildi. Bir adamımız seçilecek sıradan gösterilmedi. Adamların istihbaratı iyi çalışıyor. "Balkan göçmenleri çalışkan, başarılı, lâkin birlik ve beraberlikten bi haberler. Ver önlerine bir çift iskambil kâğıdı ve bir kasa bira sabaha kadar oynarken evde karısını da unutur. Onlar ne kadar da kendilerini Avrupalı (Bulgaristan ne kadar avrupalıysa?!) zannetseler de hepsi boş" deyip noktayı koydular. Bugü
n TBMM'de selâm vereceğimiz bir hemşerimiz bile yok.
Muhsin Çalışkan-Darıca 2008-09-05 11:48:38
Ben onu bunu bilmem. Bildiğim bir çok Balkanlı (BUnların çoğu zaten Bulgaristanlıların derneği) derneğinin yıllık faaliyeti bir gece veya bir de piknik düzenlemekten öte gittiği yok. Bizim Balkan dernekleri arasında dernek gibi çalışan Gebze-Darıca Balkan Türkleri derneğidir. Bu derneğin geçen yıl kayda değer 18 sosyal ve kültürel faaliyeti var. Artı bu yıl bir de "Rumeli" adında görmeye ve okumaya değer, Balkan camiasında eşine rastlanmamış bir dergi yayınlamaya başladılar. Helâl olsun adamlarına. Diğer dernekler kıskanmasınlar da kendilerine örnek alsınlar. Bizim göçmenlerin ev, arsa meselesi kalmadı, şimdi insanlara sosyal hayat vermek gerek.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS