Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER
OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KIRCAALİ'YE DE YATIRIM YAPIYOR

OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KIRCAALİ'YE DE YATIRIM YAPIYOR

21 Ekim 2008

Osmangazi Belediyesi'nin öncülük ettiği yatırımların açılışına katılmak üzere meclis üyeleri, işadamları, sivil tolum örgütü temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyetle Bulgaristan'ın Kırcaali şehrine çıkarma yaptı.
Osmangazi Belediyesi'nce Dedeler köyü okulunun yenilenmesi, çocuk parkı ve Koşukavak - Egrek Köyü Camii'nin minaresinin yaptırılması nedeniyle düzenlenen törenler büyük ilgi gördü. Törenlere Bulgaristan'ın Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, belediye başkanları, belediye meclis başkanı ve meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.


Bulgaristan programı, Kırcaali Belediyesi binasında, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz arasında kardeşlik protokolünün imzalanmasıyla başladı. Törende konuşan Başkan Altepe, "İki dost ülke, iki kardeş şehrin ilişkisi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Bizler aradaki dostluğu atılan somut adımlarla pekiştiriyoruz." dedi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ise, "Hayata geçirilen projeler, atılan somut adımlar bugün imzaladığımız kardeşlik protokolünü daha anlamlı hale getirmiştir." diye konuştu.

Kardeşlik protokolü imza töreninin ardında belediye binasının bahçesine 'kardeşlik fidanı' dikildi. Başkan Altepe ve Başkan Aziz, birlikte diktikleri fidanın ikili ilişkileri gibi kök salacağını dile getirdi.

Osmangazi Belediyesi'nce yaptırılan çocuk parkının açılışında, çocukların, dans, müzik ve folklorik gösterilerinin ardından açılış kurdelesi kesildi.

Başkan Altepe ve Başkan Aziz'e kurdele kesiminde Bursa'dan törenlere katılan heyet de eşlik etti. Parkın yapımına sponsor olan işadamlarına ve Başkan Altepe'ye katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Günün üçüncü töreni, Dedeler köyünde baştan aşağıya yenilenen köy okulunda düzenlendi. Çatısı, dış cephesi, sınıfları, araç gereci baştan aşağıya yenilenen okulun yeniden eğitim öğretime hazır hale getirilmesi nedeniyle düzenlenen törende büyük bir coşku vardı. Öğrencilerin hazırladığı gösteriler büyük beğeni topladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mukkades Nalbant, törende yaptığı konuşmada, Başkan Altepe'ye eğitime katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Altepe ise, iki şehrin halklarının kardeşliğine vurgu yaptığı konuşmasında, "İki dost ülke Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da gelişiyor." ifadesini kullandı.

Altepe, Bursa'da inşa ettikleri konsolosluk binasının bunun en güzel göstergesi olduğunu belirterek, benzer projelerin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini söyledi.Kaynak: (CİHAN)

Ziyaretci sayısı: 3517 YORUMLAR


şevked 2008-10-21 12:30:22
Bazı belediyelerinin "ermeni soykırımını tanıma" kararlarının iyi tarafıda var.Artık türk yatırımcılar hangi bölgelere yatırım yapılmasının farkına farmaya başladılar.Hayırlı olsun.
ARDA ŞENTÜRK 2008-10-21 16:46:37
Gönlümüz her zaman bu tür faaliyetlerden taraf,türk kardeşlerimize yardım edenlerin yanındayız.Onları candan,gönülden kutlarım. Yazıda teknik bir hata oluşmuş ,,Koşukavak köyü minaresi''yazılmış.Koşukavak Osmanlı devletinden bu günlere kadar kaza merkezidir.
köseosmanoğlu 2008-10-21 20:11:00
Bunlar güzel şeyler. Bu güzelliklerin devamını diliyoruz. Bulgaristan Türklerinin eğitim ve kültür alanında çok şeylere ihtiyacı var. Büyük mesafeler katedilmesi gerekiyor. Bu adımları atanları tebrik etmek lazım. Başarılar...
İbrahim Baltalı/Gümülcine 2008-10-21 23:28:46
Keşke bu tür yatırımlar Batı Trakya'da da olsa. Türkiye'den Finasbank'ı alan Yunanlılar Ziraat Bankası'nın Gümülcine'ye şube açmasına binbir zorluk çıkartıyorlar!
Gerisini siz düşünün.
fes 2008-10-22 01:25:35
Haberin başlığında "yatırım yapıyor" ifadesi yanlış olmuş, "yardım yapıyor" olacaktı.

Yatırım çünkü investitsiya demektir.

Türkiye'de bir belediyenin dış ülkelere investitsya yapmasına türk yasaları cavaz vermez.
Zafer 2008-10-22 12:15:25
Sayın İbrahim BALTALI, gerçekler herzaman acıdır ama, yorumunda çok acı bir gerçeğe vurgu yapmışsın.
Durumun aynen öyle olmasına rağmen nasıl oluyorda onlara yine hiç bir şey olmuyor da, barbar taraf hep Türkler ve Türkiye oluyor. Merhum Sağlık Bakanı Yunanistanı ziyaret etmişti ve tam hangi şehirde olduğunu hatırlamıyorum, yunan fanatiklerinin saldırısına uğramıştı ve kaçarak otobüse sığınarak canlarını zor kurtarmışlardı ve yine hiç bir şey olmamıştı, olan o heyete ve Türkiyenin itibarına olmuştu. Bu olayın tam tersi olsaydı acaba neler olurdu? Bence olan yine Türkiyeye olurdu iç ve dış düşmanlar "Mangalda kül birakmazdı".
emir 2008-10-22 12:32:10
benim PC de gene problem var galiba.Kircaali forum durduruldu yaziyor...
Kara Ibrahim Aga 2008-10-22 16:26:58
"Yatirimlardan" dolayi, ahalinin adina Osmangazi belediyesine yürekten teshekür ediyorum..
Yalniz yazida kach fabrika achtiklari achiklanmamish ama olsun..
Her halde Türkiyede belediyelerin Dish ülkelere yatirim yapmak görevleridir?
Ya buradan bizim Muhtari,Vizrojdenzi-Merkez ,yoluna
Vashington ismini vermesinden de "kutlarim",o adamin bölgemiz ve Türkler ichin chok .....birsheyler yapmishtir.
Onun yerine Bismarkin adi olsaydi biraz daha shik,olurdu.Berlin Konferesine giden yolda,yanimizda olmasindan dolayi,ayni zamanda Padishah Dedelerimizden silyah birakmalari ichin fetva verirmish,aci ama gercek...

Haberde Bursada,Bulgaristan konsulugu binasi var diye yaziyor?
Bu ne kadar dogru,ve chalishir durumda mi?

Adash sizin lisenin "yurdunu" yikmasindan dolayi bu arada Kircaalide bulunan Belediye bashkanini ,buna izin verdi ichin de kiniyorum...
Ayrica kendisi de Rusofil oldunu sqaklamamish ve bizim Muhtara,Rusyada bir shehirlen kardeshlik anlashmasini önermish....ve 2009 sonuna kadar Makaz yolunu hazir olacani söylemish..
Enteresan olani Yunanistandan inekler,Muhtarlar Makazi kullanarak-Kircaalimize geliyorlar,ama ben aynisini yaptimda 1000€ ceza ve fotograf makineme el koyuluyoru...
Hüsnü 2008-10-22 16:38:21
Sizin tutunacak başka bir söz olmaması gerek. Yatırım sadece fabrika ile olmuyor. Kardeşliğe yatırım, dostluğa yatırım---
İbrahim Baltalı/Gümülcine 2008-10-22 23:26:28
Adaş tekrar yazılarını okudum ve sevindim. Bizim belediye başkanı "Rusofil" değildir! O tamamen kapitalist düzeni savunan Yeni Demokrasi partisinin savunucusudur.
Yolun yapımına gelince. Gümülcine -Kırcaali arası çok uzak ve dağlık olduğundan tüneller yapılacakmış! Tüneller de ağır gittiğinden yolun bitirilmesi gecikiyormuş! Ama merak etmeyin bir gün hayvanların serbestçe geçtiği bu yoldan bizler de geçeceğiz! En yakın zamanda!!!
Kara Ibrahim Aga 2008-10-23 14:50:26
Adash,biraz izine chiktimdi,ve telfonlan bilgisayari yanima almadim,onun ichin de yazi yazmadim.Bir deyishle kafa dinlendirdim.
Sizin Muhtar kendisi demish Rusofil oldunu,bunlari demese bilem Yunanlarin,NATO tarafindan Sirbistani bombaladigi zamanda nasil gizli belgeleri Sirblara aktardaklarini unutmadik..Neyse,gelelim YOLA...
Yunan hükümetinin tavri belli.Iki tarafta "Müslüman aziniklar" birleshmesin dige agrdan aliyorlar olayi.
Ama Gümülcine B.Bashkani özel izinlen Makazi kullanarak geliyoru Kircaaliye.
Bu yaz chok Yunanistan inekleri otladi bizim tarafta,ve bizim ahaliye demishler...
-Görüyormusunus o kulaklardaki sari sheyleri.Bunlar GPRS yani bu hayvanlar uydudan "gütülüyoru" kim keserse hemen Yunan polisi yakalar..
Ve bizim ahali ne yapsin,naiv ve temz kalbli oldundan dokunmamish hayvanlara.Bulgaristanin bashka yerinde olsaydi olay,choktan kavurma olmustur hayvanlar...

Tabi YOL acilacak ve Yunanistan bundan daha chok-faydalanacak.En önce yaz ve havta sonu izinleri orada gechirir bizim ahali,ve benim ichin Dedeagach hava limani...
Bizim tarafin bir fayda göreceyini sanmiyorum,nasil Haskovo-Kapi Kule arasinda bir ilerleme yoksa aynisi da bizim buralarda olur,bir kach Hotel,motel benzinlik ve restorount dishinda...

Saygilarla
dost kırcaali 2008-10-23 23:11:51
ilk bulgaristana geldiğimizde çocuklara okul giysileri getirmiştik ve eleştri almıştık işte gösteriş yapıyorlar kullanılmayan şeylerle burada hava atıyorlar diye bende buraya yazmıştım balkanlara kardeş şehirlerimize karşılıksız hizmetlerimiz var kırcaaliyede merkeze çocuk parkı dedeler köyündeki okuluda sıfırdan yapıcaz demiştik bu yatırımların tamamı 450 000 leva ya mal oldu buradaki bazı yorum yapanlarda bu dediklerinizi yapın size şapka çıkaralım demişlerdi bende bir kardeşiniz olarak şapka çıkarmanızı elbette istemiyorum sadece siyaset yapmadığımızı hizmet yaptığımızı belirtir hepinize saygılar sunuyorumm

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS