Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ'NE KONUT PARASI ÖDEMESİ

BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ'NE KONUT PARASI ÖDEMESİ

28 Kasım 2008

Para yatırmalarına rağmen konut sahibi olamayan Bulgaristan'dan zorunlu göçle Türkiye'ye gelen soydaşlar, bu paralarını geri alabilecek.
TBMM Genel Kurulunda, İskan Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

Yasaya göre, Bulgaristan'dan zorunlu göçle Türkiye'ye gelen, kendileri için yaptırılan konutlardan almak için para yatıran ancak konut sahibi olamayanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvurmaları halinde, bu paraları alabilecek. Yatırdıkları bedel, yatırıldığı tarihten ödeneceği tarihe kadar TÜFE esas alınarak hesaplanacak, TOKİ tarafından göçmen konutları hesabından ödenecek.


Soydaşlar, TOKİ'nin başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, kendilerine ödenecek bu bedel, konut, peşinat ya da ana para ödemesinden mahsup edilerek, TOKİ'nin alt gelir grubu ile yoksullara yönelik sosyal konut projelerinden kuraya tabi olmadan yararlanabilecekler.

Süresi içinde başvurmayan soydaşların yatırdıkları bedel, göçmen konutları hesabına gelir kaydedilerek, toplanan paralar bu şekilde tasfiye edilecek.

TOKİ'ce göçmen konutları hesabından karşılanamayan miktar, Maliye Bakanlığı tarafından bu amaçla TOKİ'ye aktarılacak tutardan karşılanacak.

Bu kanuna göre, tahsis edilen ve temlik tarihinden itibaren 10 yıl geçmeden satılması, bağışlanması, terhin edilmesi, tapu kütüğüne satış vaadi şerhi konulması nedenleriyle tahsisi iptal edilen konutlardan, kanun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, temlik tarihinden itibaren 10 yıl geçmiş olan konutlarla ilgili yapılacak tasarrufları, TOKİ'nin bağlı bulunduğu bakanlık belirleyecek.

Yasanın görüşmelerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Bulgaristan'dan zorunlu göçle Türkiye'ye gelen ve yıllardır mağdur olan soydaşlara, TÜFE esas alınarak ödeme yapılacağını belirterek, TÜFE üzerine 5 puan daha eklenmesini önerdi.

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Afganistan'dan gelen göçmenleri bile koruyan Türkiye'nin, kendi yurttaşları için aynı duyarlılığı göstermediğini iddia etti.

Kurban Bayramı için hem Türkçe hem Kürtçe ''Bayramınızı kutluyorum, işlerinizde başarılar diliyorum'' yazılı tebrik kartı hazırladığını ifade eden Özçelik, bu ifadeyi Kürtçe olarak kürsüden aktardı. Meclis matbaasının tebrik kartının basımını yapmadığını, TBMM Genel Sekreterliğinin de kartın Mecliste dağıtıma izin vermediğini anlatan Özçelik, ''Kendi dilimde bayram kutlaması bile yapamıyorum'' dedi.

Kaynak: aa« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS