Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER
İSTEMEDİĞİMİZ ADLARIN TUTSAĞI OLMAYALIM!

İSTEMEDİĞİMİZ ADLARIN TUTSAĞI OLMAYALIM!

02 Şubat 2009

Çok değerli “Kırcaali Haber” gazetesi okuyucuları. Öncelikle hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum ve çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Derler ya sevinçler paylaşılırsa çoğalır, dertler paylaşılırsa azalır, ben de sizlerle bir derdimi paylaşmak istiyorum. Çok yıllar önce yüzer iken hayat denizinde bir fırtına batırdı gemimizi deniz yuttu hepimizi kimimizi boğdu kıyıya attı kimimizi bakın şu yaratanın işine paylaşmak için Kırcaali Haber gazetesinde buluşturdu birbirimizi.
O fırtınanın çıktığı yıl 1984-85, şimdi ise yıl 2009 yani 25 yıl geçmiş fırtınanın üstünden ama sanki dün olmuş gibi hiç gitmiyor o fırtınanın şiddeti gözümün önünden, o geminin batışı ve kurtulanların kıyıya çıkış çırpınışları. Neden mi çıktı dersiniz bu fırtına? 1980-85 yılları arası Bulgaristan’da totaliter rejimin uygulamış olduğu yanlış bir siyaset sonucu idi sebebi. Ne mi oldu? Suçsuz yere sövüldük dövüldük itildik kakıldık ve doğduğumuz topraklardan atıldık, tek suçumuz adımızın Türk olması, Türkçe konuşmamız, Türkçe düşünmemiz idi. Her şey adımızı değiştirmeyle başladı, sonrası geldi belene ölüm kampları ve ayrılıklar. Anne evladından, kardeş kardeşinden, eş eşinden, komşu komşusundan v. s. Ve gemimizin rotası Anavatan Türkiye limanıydı. Şükürler olsun ki birçoğumuz limanımıza kavuştuk. Toprağı öptük, Al bayrağa sarıldık. Neden? Zengin olmaya mı geldik? Hayır, zenginliğimizi bıraktıkta geldik. Neden? Dinimiz, dilimiz, kültürümüz ve ADIMIZ için geldik. 1991-92 yıllarında Hak ve Özgürlük Partisinin de büyük çabalarıyla Bulgaristan’a demokrasi geldi ve birçok hakkımızı geri alma fırsatı doğdu ve en başta ADIMIZI alabilme. Birçoğumuz kırmızı pasaport aldık yani çift vatandaş olduk en doğal hakkımız tabi. Kırmızı pasaport aldık ama Türk ADLARIMIZI kaçımız aldık? Neden almıyoruz Türk ADLARIMIZI? Neden düğünlerde Bulgarca müzik çalıyoruz? En mutlu günümüzde en acı günlerimizi hatırlatan müziği dinliyoruz? Bulgar dilini unutalım demiyorum, hatta en iyi şekilde öğrenelim, çocuklarımıza da öğretelim. Neden? Hakkımızı savunabilelim ve dil zenginliktir. Ayrıca Türklüğümüzle gurur duymalıyız. Türk milleti birçok milletten üstün bir millettir ve asırlarca adaleti ve kültürü öğretmiştir. Hıristiyan ADIYLA daha mı kolay iş buluyoruz Avrupa kapılarında? Avrupa da Türk ADIYLA aç mezarı bulunamamıştır ama Bulgar ADIYLA Türk mezarı, başucunda haçlı mezar bulunabilir, çünkü Avrupa’da ölünce sana soru soramazlar, evraka pasaportuna bakarlar, tek soruyu yaradan sorar ve biz kendi kendimize ölmeden, nerden geldiğimizi biliyoruz ama nereye gittiğimizi biliyor muyuz?ADIMIZ ADINA

Adımız adına terk etmedik mi
Dedelerimizin yadigarını,
Ata vatan topraklarını?

Adımız adına akıtmadı mı?
Annelerimiz, babalarımız gözyaşlarını
Şehitlerimiz al kanını

Adımız adına kıymadı mı
Şehitlerimiz canını
Yaşatmak için Türk şanını

Adımız adına tıkmadılar mı
Belene ölüm kamplarına
Cesetler verildi domuzlarına

Adımız adına silah çekilmedi mi
Ayşe’sine, Ahmet’ine Fatma’sına
Mehmet’ine Hasan’ına Türkan’ına

Adımız adına ödemedik mi
Harçlığımız olan paraları
5, 10, 20 levaları

Adımız adına yıkmadılar mı
Dedelerimizin mezar taşlarını
Açtırdılar ninelerimizin başlarını

Adımız adına, sığınmadık mı
Şanlı Türk bayrağının altına
Kardeş yüce Türk halkına?

Adımız adına soruyorum.
“Evet “ diyorsun, kafa sallıyorsun.
Ama hala Bulgar adı taşıyorsun
Bu karalanmış adla yaşıyorsun.

Ne demek İvan, Dragan, Petkan
Taşıyorsun bu adı utanmadan,
Silip atmıyorsun pasaportundan.

Son kıtama kızma,
Onu bir kalem yazdı.
O kalemi tutan bir el,

O ele hükmeden
Acı çekmiş bir beden.
Anladıysan bu kalemin feryadını
Adımız adına al yine Türk adını.

Kaynak: Mehmet Serbest /Şair - ozan/ YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS