Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER
BULGARİSTAN'DAKİ OSMANLI ARŞİVLERİ İNTERNETTE

BULGARİSTAN'DAKİ OSMANLI ARŞİVLERİ İNTERNETTE

03 Şubat 2009

Sofya Kiril i Metodiy Merkez Kütüphanesi, başlattığı DAPIS projesi sayesinde Osmanlı dönemine ait evrakları restore ederek internet ortamına aktarıyor. Şu anda kütüphanenin 'dijital kütüphanesi'ne aktarılan arşiv sayısı az olsa da bu sayı her geçen gün artıyor. İsteyen herkes bu arşivlere ücretsiz olarak ulaşabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilen DAPIS projesi, kütüphanede bulunan arşiv belgelerinin korunmasını, restorasyonunu ve dijital ortama aktarılmasını amaçlıyor. Yunan ve Slav arşivlerinin restorasyonunu da kapsayan projede işlenen eserlerin büyük bir kısmını Osmanlı arşivleri oluşturuyor. Şu ana kadar 12 bin kare arşiv belgesi restore edilerek dijital ortama aktarıldı. Merkez kütüphanenin internet sitesinde yer alan dijital kütüphane bölümüne aktarılan arşivler isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Kütüphane'nin dijital kütüphanesine (http://www.nationallibrary.bg/digitalna_bibl_doklad.html) veya (http://193.200.14.178/scripts/cgi/dwis.pl) adreslerinden ulaşılabilir. Buradaki arşiv sayısının az olmasına rağmen çalışmalar devam ediyor ve Osmanlı eserlerinin dijital ortama aktarılması periyodik olarak sürüyor.

OSMANLI ARŞİVLERİ SERGİSİ DE AÇILDI

Kütüphanede çok kötü durumda olan ve şu anda restore edilip koruma altına alınan ve büyük bir kısmı Osmanlı arşivlerinden oluşan bir sergi açıldı. Sergide özellikle Avrupa ile ilgili arşiv belgeleri bulunuyor. Bu belgeler arasında 16. - 19. yüzyıllara ait Avusturya ve İtalya büyükelçiliğinin gönderdiği mektuplar, Macaristan'a gönderilen mektuplar, Yunanistan ve Arnavutluk'a ait defterler bulunuyor. Sergide ayrıca 15. yüzyıla ait Şumnu'da bulunan bir de Kur'an-ı Kerim yer alıyor.

Sergilenen bu eserlerin çok az bir kısmının internet ortamına aktarılmasına rağmen arşivlerin restorasyonu ve dijital ortama aktarılmasına devam ediliyor. Böylece hem Bulgaristan'dan hem de yurtdışından dijital ortamda arşivlere ulaşmak isteyenler herhangi bir ücret ödemeden bu belgeleri görebilecek.

Sofya Merkez Kütüphane'de Osmanlı, Arap ve Fars dillerinde toplam 1 milyondan fazla arşiv bulunuyor. Kütüphanede ayrıca Arapça, Osmanlıca ve Farça 3 bin 750 adet el yazması cilt ve 2 bin adet eskiden basılmış kitap bulunuyor. Proje sona erdiğinde tüm Osmanlı eserleri internet ortamından görülebilecek.

Öte yandan Türkiye ile Bulgaristan arasındaki arşiv değişimi de devam ediyor. Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ne şu ana kadar 25 bin kopya arşiv gönderildi.

Kaynak: zaman YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS