Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER
GELECEK SİZİN ELİNİZDE, HERŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ – YETER Kİ İSTEYİN !

GELECEK SİZİN ELİNİZDE, HERŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ – YETER Kİ İSTEYİN !

08 Şubat 2009

T.C. Burgas Başkonsolosu İ.Sefa Yüceer, Ruse Üniversitesinde eğitimini devam eden Türk öğrencileriyle buluşmasında yabancı uyruklu öğrencilerin bazı problemleri ele alındı. Türkiye’den gelen öğrencilerin sayısı 300 civarında olduğunu ve bunlar tek ve çift vatandaş ailelerin çocukları olunca, farklı sorunlar yaşandığı açıklandı. Gündemde çok önemli bir konu tartışıldı – çift vatandaşlı /Türkiye ve Bulgaristan/ öğrencilerinin çok ciddi sorunla karşı karşıya bulundukları ve çaresizliğe kapıldıkları açıklandı – Ekim 2008y. Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir kararı ile çift vatandaşlı olan öğrencilerinin isim farklılığı olunca, bu öğrencilerin diplomalarına MEB tarafından apostil vurulmadığını ve böylece diplomaları sadece Bulgaristan da geçerli olduğunu, yeni mezun olan ve üniversitede okuyan çift vatandaşlı öğrencileri bir çıkmaza soktuğunu açıklandı.
Sayın Başkonsolos bu konuyla ilgileneceğini ve en yakın zamanda sonuçlarını bildireceğine söz verdi ve sıcağı sıcağına Rusçuk Universitesi Yabancı uyruklu bölüm müdürü Doç. Kr. Martev’le ki görüşmesinde bu konu aydınlandı – gerçekten MEB tarafından böyle karar alındığı, fakat Bulgaristan‘da eğitim gören Türk öğrencilerine birçok sorun yarattığı karar yeniden gözden geçirildiği ve gerekli değişiklikler yapıldığını açıkladı. Böylece en yakın zamanda bu öğrencilerin diploma sorunu halledileceğinin haberini vermiş oldu.
Sayın Sefa Yiceer’in sözleri – Gelecek sizin elinizdedir, herşeyi değiştirebilirsiniz, yeter ki istek olsun, gençlere bu zor durumda ekonomik şartları zor olsa da , öğrenciler tarafından her tür güçlükleri sabırla karşılayıp, çalışmakla yeni ufuklara yelken açmalarını umuyor, başarılarını diliyoruz.

Mecbure Efraimova, GÜNEŞ Derneği Başkanı

Kaynak: Mecbure Efraimova YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS