Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER
PLOVDİV 'PAİSİY HİLENDARSKİ' ÜNİVERSİTESİ TÜRKÇE BÖLÜMÜ AÇIYOR

PLOVDİV 'PAİSİY HİLENDARSKİ' ÜNİVERSİTESİ TÜRKÇE BÖLÜMÜ AÇIYOR

18 Şubat 2009

Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi, yoğun ilgi nedeniyle Bulgarca - Türkçe Dil Filolojisi açacak. 2009 - 2010 eğitim yılında hizmete girecek bölüm ile öğrencilerin komşu ülkelerin dil ve kültürünü daha detaylı bir biçimde öğrenme imkanı bulacakları kaydedildi.


Plovdiv 'Paisiy Hilendarski' Üniversitesi'ne bağlı Filoloji Fakültesi, 2009 - 2010 eğitim döneminden itibaren Bulgarca - Türkçe Dil Filolojisi bölümü açacağını bildirdi. Filoloji Fakültesi'nin üniversitedeki en kapsamlı bölümü içerdiğini söyleyen Üniversite Dekanı Doç.Dr. Jivko İvanov, yoğun talep üzerine Bulgarca - Türkçe Dil bölümünü açmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Zaman'a özel bir açıklamalarda bulunan Fakülte Dekanı Doç. Dr. Jivko İvanov, yeni bölüm sayesinde öğrencilerin, Balkanlar'daki komşu ülkelerin dil ve kültürünü daha detaylı bir biçimde öğrenme imkanı bulacaklarını söyledi.
Yeni açılan bölümlerle fakültede eğitimi verilen bölüm sayısının 25'e yükseldiğini ifade eden Doç.Dr. Jivko İvanov, Bulgarca-Türkçe Dil bölümüne bu yıl içinde yaklaşık 20 öğrencinin alınacağını açıkladı. Türkçe bilen öğrencilerin yeni açılacak bölüme başvurdukları takdirde, farklı sınıflar oluşturulacağını bildiren İvanov, 'İki sınıfın dil seviyesi birleştiği zaman sınıfları da birleştireceğiz' dedi.
Bulgarca - Türkçe dil eğitimi bölümüne sıfırdan başlanacağını söyleyen Doç. Dr. Jivko İvanov, iki dilin de birlikte okunmasını istediklerini, dört yıllık bir eğitim sonrası mezun olan öğrencilerin 'Bulgar dili ve Edebiyatı - Türk dili ve Edebiyatı' öğretmenliği yapabileceklerini ifade etti. Eğitim süreci dahilinde, iki dilin gramer ve edebiyatı başta olmak üzere profesyonel bir eğitim kadrosu tarafından eğitileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Jivko İvanov: ?Bununla birlikte pratiğe de önem vereceğiz, 'Üniversitemiz Erasmus Öğrenci Değişim Programına dahil olduğundan, fakültemizde eğitim gören öğrenciler bir dönem için bu program çerçevesinde eğitimlerini Türk üniversitelerinin uygun bölümlerinde sürdürebilirler' şeklinde konuştu.
Türk dili eğitiminin temel seviyeden başlanacağını söyleyen Doç.Dr. Jivko İvanov, 'Bunun için Ankara'ya giderek bir ön inceleme prosedürü gerçekleştirdik ve üniversitemiz için TÖMER (Yabancılar için Türkçe eğitim merkezi) yayınlarının kitaplarını inceledik' dedi. Başlangıçta İstanbul ve Edirne Üniversitelerinden misafir öğretim görevlisi ile eğitime başlayacaklarını açıklayan Doç. Dr. Jivko İvanov, 'Bizler 300 km. yakınımızdaki bir büyük ülkenin varlığını göz ardı edemeyiz. Bu bölümün açılması için iş dünyasından ve değişik sektörlerden büyük talep aldık ve yönetim olarak Türkçe bölümünün açılması yönünde karar aldık.' dedi.
Yeni bölümden mezun olanların birçok sektörde görev alabileceğine de değinen İvanov, mezun olanların, kamu görevlisi, eğitim görevlisi, tercümanlık, İnternet, basın-yayın ve turizm gibi birçok alanda kolaylıkla çalışabileceklerini söyledi.

Kaynak: zaman YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS