Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SAĞIRLA / GLUHAR/ KÖYÜNDE YENİ CAMİ TEMEL ATMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

SAĞIRLA / GLUHAR/ KÖYÜNDE YENİ CAMİ TEMEL ATMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

04 Nisan 2009

Kırcaali’nin yakınında bulunan Sağırla köyünde bu gün 04.04.2009 y. yeni yapılacak olan Cami’nin temel atma türeni yapıldı. Törene katılanlar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Kırcaali Milletvekili Remzi Osman, Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis, Kırcaali Bölge Müftüsü Şabanali Ahmed, Kırcaali Belediye meclis üyeleri Adem Mehmet, Müzekki Ahmet, Halil Apti ve Hüseyin Ahmet yer aldılar.
Bölge Müftüsü tarafından okunan dualardan sonra sözü alan Milletvekili Remzi Osman Cami’nin yapılması köy halkının doğal hakkıdır ve bu çok önemli törende burada bulunmaktan mutluluk duymaktayım dedi. Remzi Osman “ Bu camiler Bölge Müftülüğü’nün kontrolü altında yapılmaktadır. Bazı parti mensupları Müslüman halkın doğal hakkı olan ibadet yerlerinin yapılmasına karşı çıkıyor. Bunlar eski sistemden kalmış kişiler dir. Biz her zaman Müslüman olarak hoşgörülü olduk ve olacağız. İnşallah bu yeni cami Sağırla halkına hayırlı olur.” dedi.
Belediye Başkanı müh. Hasan Azis konuşmasında Belediye’nin yardımları ile Kırcaali’nin etraf köylerinde birçok caminin tamiri yapıldığını ve yeni camilerin de inşa edildiğini bildirdi. Hasan Azis temeli atılan caminin yerini belediyeden satın alıp Müslüman Türk halkına bağışlayan HÖH meclis üyesi ve Sağırlalı iş adamı Adem Mehmet’e teşekkür etti.
Sağırla Müslüman encümenliği tarafından yapılan açıklamada Adem Mehmet’in 10 000 levaya Belediye’den satın aldığı arsayı cami encümenliğine bağış ettiği, ayrıca caminin inşası için de 20 000 leva verdiğini bildirdiler. Temel atma töreninde kurban olarak kesilen koç da Adem bey tarafından sağlanmıştır.
Sağırla muhtarı Erkan Üseyin Kırcaali Haber’e yaptığı açıklamasında köyde yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı ve şimdiye kadar kullanılan küçük bir mescidin Müslüman halkın ibadetlerini yapmak için yetersiz olduğunu söyledi.
Caminin projesi Remzi Tahir tarafından yapılmıştır. 400 kişilik kapasitesi olacak olan Cami 250 metre kare büyüklünde olacak. Caminin temelleri Savarona firması sahibi Erol Kasim tarafından yapılacak.
Caminin yapılması için yurt içi ve yurt dışından hayırseverlerin yardımları beklenmektedir.

Kırcaali Bölge Müftülüğüne bağlı olarak 185 cami var, bunların 20'si 1989 y. sonrası yapılmıştır.

Kaynak: Sebahat Ahmet / Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS