Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
UNUTULMAYACAK GÜN

UNUTULMAYACAK GÜN

11 Mayıs 2009

Totaliter Jivkov rejiminin Bulgaristan Türklerine uyguladığı asimilasyon politikasına ilk direnişi Haskovo ili Karamanlar (Karamantsi) köylüleri yaptı. Onlar 10 Mayıs 1984 yılı akşamı köylerine onları geçmişte Bulgar olduklarını ikna etmeye gelen, Türk asıllı bir BKP kodamanına gereken nasibini verdiler. Fakat köyden yedi kişi bunun bedelini hayli ağır ödediler.
O haklı direnişin 25. yıldönümü 10 Mayıs’ta Karamanlar’da büyük bir şenlikle kutlandı. Köy kenarındaki gölgeli yeşil alana kurulmuş sahnede çocuklar temsil verdi. Şarkı, türkü ve şiirler okundu. Ardından Mineralni Bani Belediye Başkanı Müh. Orhan Şaban Bulgarca ve Türkçe olmak üzere binlerce katılımcıyı selamladı. Bu olay gününün hiçbir zaman unutulmayacağını ve her yıl bu şekilde anılacağını söyledi. O günün sözde “soya dönüşün” çirkin başlangıcı olduğunu belirtti.
Öğleden sonra ata sporumuz halk güreşleri düzenlendi. Boy boy sıkletlerde güreşen pehlivanlara ödüller verildi. Haskovo spor okulu öğrencisi Vinevo’lu Bayram Behaydin 70 kiloda kuzuyu omuzladı. 75 kilo üstü yarışanlardan koçu Plovdiv’li Dimitır Kisyov hak etti.
Asıl mücadele 80 kilo üzerinde güreşenler arasındaydı. Ağır bir güreşten sonra Dimitrovgrad’lı Cumhuriyet ve Olimpiyat şampiyonu Dimitır Kumçev rakibini tuşla yenerek başpehlivan oldu. Ve müh. Orhan Şaban’ın elinden danayı yedekledi.


Kaynak: Durhan ALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS