Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
KIRCAALİ’DE 1. ULUSAL ETNİK GRUPLAR FESTİVALİ DÜZENLENDİ

KIRCAALİ’DE 1. ULUSAL ETNİK GRUPLAR FESTİVALİ DÜZENLENDİ

31 Mayıs 2009

30-31 Mayıs 2009 tarihinde Kırcaali “Ömer Lütfi” Kültür Derneği, Kırcaali Belediyesi ve Kültür Bakanlığı desteğiyle “Kırcaali- Hoşgörünün Başkenti” başlığı altında 1. Ulusal Etnik Gruplar Festivali düzenlendi. Festivalde bölgeden ve ülkeden 35 grup, 700 şarkıcı ve dansçı yer aldı.
Festival Kırcaali Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Programına dahil edilmiştir ve Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in himayesi altında gerçekleşmiştir.
Açılış konuşmasında Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis dürt yıldan beri bölge festivali olarak düzenlenen bu etkinliğin, bu yıldan itibaren ulusal etnik azınlıklar festivaline dönüştüğünü söyledi. Başkan Azis festivali düzenleyenlere teşekkür etti.
Festivalin başlıca hedefleri ülkemizin tüm etnik azınlıkların kültürünü yansıtmak, toplumun Bulgaristan folklor bölgelerini, müzik ve dansları hakkında bilgi edinmesi, onların sanatları tanıtılması, etnik azınlıklar arasındaki ilişkilerin sağlamlanması ve hoşgörü aşılanmasıdır.
Festival çerçevesinde iki konser programı gerçekleşti. İlk gösteriler Kırcaali bölgesinden amatör gruplarının katılımıyla 30 Mayıs /Cumartesi/ günü saat 14.00’te Kırcaali Kültür Evinde yapıldı. Aynı gün saat 18.30’da Bulgaristan’da yaşayan tüm etnik gruplarının katılımıyla konser programı gerçekleşti.
31 Mayıs’ta ise misafirler için Kırcaali bölgesindeki kültür ve tarihi bölgeleri ziyaret içeren gezi turu düzenlendi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS