Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
SADULLAH HAYRULLAH DEDE: EVLİYALARIN RUHUNA FATİHA OKUYALIM

SADULLAH HAYRULLAH DEDE: EVLİYALARIN RUHUNA FATİHA OKUYALIM

29 Eylül 2009

Bu sene de geleneksel Elmalı Baba mayesi yüzlerce insanı bir araya topladı. Etkinlik her yıl Eylül ayının ilk Cumartesi gününde Mestanlı Belediyesi’nin Bivolyane (Mandacı) köyündeki Elmalı Baba türbesi yanında gerçekleşir. Mayeye Kırcaali Bölgesi dışında Bulgaristan’ın çeşitli yerlerinden Alevî toplulukların temsilcileri ve Yunanistan’dan misafirler katılır.
Bu faaliyet Güney Bulgaristan Bektaşi-Alevî Vakfı’nın girişimiyle başta Mehmedali Dede olmak üzere yerli türbe yöneticileri tarafından düzenlenir.
Bu konuyla ilgili Vakıf Başkan Vekili Sadullah Hayrullah Dede’ye birkaç soru yöneltmeyi uygun gördük.

- Sayın Hayrullah, Elmalı Baba mayesi neden düzenlenir?

- Mayeler genelde Elmalı Baba gibi ermiş, evliyaların hürmetine yapılan dinî etkinliktir. Çünkü bu kişiler 12 asrın ortalarında Moğol istilâsından kaçarak Anadolu’yu terk edip Horosan’dan Rumeli topraklarına gelen ve kendileriyle birlikte İslâmiyet’i Balkanlar’a getirip yayan kutlu zatlardır. Bu ulemalar türbeleriyle ünlüdür. Örneğin, Enihan Baba (Smolyan), Otman Baba (Trakiets), Demir Baba (Razgrad), Kızıldeli Sultan (Gümülcine) vs. Fakat bu geleneğin asıl amacı insan farkı yapmadan Alevî, Bektaşî, Hristiyan, Sünnî Müslüman ve de kadın, erkek, zengin, fakir demeden, herkesi birbirine kaynaştırmayı güden bir adeti yerine getirmektir.

- Bu etkinlik nasıl teşkilâtlandırılır?

- Bu olayı gönüllü emek veren kardeşlerimiz dışında birçok hayırsever insanların maddî ve manevî desteğiyle meydana getiriyoruz. Burada hatta gelecek maye için hazırlık yapıyoruz. Türbe yanındaki ulu meşe altına Elmalı Baba yardım sergisi açıyoruz. Yerli Dede etrafına toplanan Aleviler para bağışında bulunan misafirleri karşılıyor. Bunlar arasında en çok Türkiye’ye 1989’da ve önceden göç edenler göze çarpmaktadır. HÖH milletvekili Ünal Tasim yardımını hiçbir zaman esirgememiştir. Ayrıca kendisinin kardeşlerimizi kaynaştırma açısından önem taşıyan hareketleri kayda değer bir vukudur.

- Adet ne yapılmasını emreder?

- 20’den fazla kurban kesilerek 20-25 kazan pilav hazırlanır ve halka dağıtır. Bu hizmet gönüllü olarak Elmalı Baba anısına verilir. Mayeye gelen bini aşkın kişi eli boş gelemez. Kimileri kurban (büyük ve küçükbaş hayvanlar, tavuk, horoz) getirir, kimileri ise giysi. Kurbanlar kesilir, giysilerse açık artırmayla satılır. En önemlisi de, mutlaka türbeye girip Elmalı’nın mezarı başında dua okuyup ruhuna niyaz etmektedir.

- Kırcaali Haber okuyucularına ne söylemek istersiniz?

- Arzu ederim ki hoşgörü, birlik, beraberlik hepimizin görevi olmalı. Birbirimize karşı saygılı olmamız çok önem taşıyan büyük bir zenginliktir. Vakfımızın faaliyeti örf ve âdetlerimizi yaşatmak için onları gençlere göstermekten ibarettir. Bir toplum olarak varlığımızın ayakta durması için dinimizin temel olduğunu unutmayalım ve bununla ilgili olarak türbelerde yatan sayısız er ve evliyaların ruhuna Fatiha okumayı borç bilelim.


Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS