Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
YURTDIŞINDA OY KULLANMA YASAKLANIYOR MU?

YURTDIŞINDA OY KULLANMA YASAKLANIYOR MU?

05 Kasım 2009

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Rumyana Jeleva, yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının bulundukları ülkelerde oy kullanmalarını yasaklayacak bir yasa tasarısı hazırlamayı düşündüklerini açıkladı. En çok Türkiye'yi ilgilendiren bu tasarıyla da yetinmeyen Jeleva, 1912-1918 arasındaki savaşlarda bugünkü Türkiye sınırlarında bulunan Doğu Trakya'dan göç edenler için tazminat istemeye hazırlanıyor.


Jeleva, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, seçimler dolayısıyla Bulgaristan vatandaşlarının yaşadığı ülkelerde kurulan seçim merkezlerinde oy verme işlemi sırasında ve sonrasında çok sayıda sorun ve yasa ihlalleri olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Bu sorunların son 20 yıldır her seçimde ortaya çıktığını kaydeden Jeleva, en iyi çözümün sadece ülke içinde oy kullanımına izin verilmesi olacağını bildirdi. Avrupa'da birçok ülkenin yurtdışında seçim merkezleri kurmadığını kaydeden Jeleva, "seçimlerde sadece yurtiçinde oy kullanılmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

EN ÇOK TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİRİYOR

Hazırlanması düşünülen yasa tasarısının parlamentoda kabul edilmesi durumunda başka ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşları bulundukları ülkelerde oy kullanamayacak.

Bu durumdan en çok Tükiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları etkilenecek. Bulgaristan'da 5 Temmuz 2009 tarihinde yapılan son genel seçimde Türkiye'de 123 seçim merkezi kurulmuş bu seçim merkezlerinde toplam 93 bin Bulgaristan vatandaşı oy kullanmıştı.

Yasa değişikliği yapılırsa Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşları bundan sonraki seçimlerde oy kullanmak için Bulgaristan'a gitmek zorunda kalacak.

ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GÖREVDEN ALINDI

Bu arada 5 Temmuz seçimlerinde sorumlu oldukları ülkelerde uygulama hataları yaptıkları gerekçesiyle Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov ile Washington Büyükelçisi Liçezar Petkov hakkında Jeleva tarafından verilen "görevden alma" kararı, Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandı.

Bakanlar kurulu kararnamesi Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un onayından sonra yürürlüğe girecek. Mladenov ve Petkov yurt dışında kurulan seçim merkezlerinde oy kullanma sırasında ve sonrasında usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine açılan soruşturma kapsamında iki gün önce merkeze çağrılarak savunmaları alınmıştı.

Soruşturma, aşırı milliyetçi çizgide yer alan muhalefetteki Düzen Meşruiyet ve Güvenlik (RZS) partisinin lideri Yane Yanev'in başvurusu üzerine başlatılmıştı.

Yanev, Türkiye'den gelen oyların geçersiz kabul edilmesini ve üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (DPS-HÖH) bu oylar sayesinde kazandığı 7 milletvekilliğinin geri alınmasını istiyor. HÖH, Bulgaristan parlamentosunda 38 milletvekiliyle temsil ediliyor.

TÜRKİYE'DEN TAZMİNAT İSTEMEYE HAZIRLANIYORLAR

Bulgaristan'ın Dışişleri Bakanı Rumyana Jeleva, Trakya'nın Türkiye'de kalan kısmından göç etmek zorunda kalan Bulgar mülteciler için Türkiye'den tazminat talep etmeyi düşündüklerini dile getirdi.

Sofya Haber Ajansı'nın web sitesi Novinite.com'da yer alan habere göre Jeleva, Trakya Dernekleri Birliği liderleri toplantısında yaptığı açıklamada 1912-1918 arasındaki savaşlar nedeniyle ve 1920'lerdeki değişim nedeniyle bugünkü Türkiye sınırları içinde kalan Doğu Trakya'dan göç etmek durumunda kalan Bulgar göçmenlerin geride bıraktıkları için tazminat talep etme hazırlığında olduklarını söyledi.

Kaynak: cnn turk

Ziyaretci sayısı: 2575


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


şevked 2009-11-05 14:31:13
Zaten beklenen buydu.
Sıra çift vatandaşlığın iptalinde.Peki o zaman bizim göçmenler ne yapmalı?
şiroko pole 2009-11-05 14:35:18
eyvaah ok yaydan çıktı sıra2 vatandaşlıa geliyor abi kul azmadan hak yazmaz ya sabır bekle ve gör
Sinan 2009-11-05 14:52:57
Bakalim bu yasaklar partisi GERB nereye kadar gidecek ve dilsizler partisi DPS de ne kadar susacak .Turkiyede yasayanlar birsey kaybetmezde Bulgaristanda kalacaklar olan tam asimilasyona tutulurlar .Ama Allah buyuktur 100 yildir bilegimizi bukemediler ve daha kotu zamanlarda bile simdide birsey yapamazlar ama tedbiri elden birakmamak sart.
recep ay 2009-11-05 14:56:10
selamlar merak etmeyi kardeşler gün doğmadan neler doğar çifte vatandaşlığa gelince bu biraz zor olur çünki kendi vatadaşıda var yaklaşık 3000000 milyon bulgar onları ne yapacak o öyle kolay deyil hoşca kalın
şevked 2009-11-05 15:15:03
Niye kaldıramasn çift vatandaşlığı Bulgaristan?

Çift vatandaşlığı bulgar soylu yabancılara istisna olarak bırakabilir.

Zaten adamlar şu an bulgar soylu yabancılara BG vatandaşlığını daha kolay vermek için hazırlık yapıyorlar.

Malesef Türkiyedeyse tersi yapılıyor, yeni Türk Vatandaşlığı Kanununda türk soylu yabancılar için bazı kolaylıklar kaldırılıyor (5 yıl yerine 2 yıl ikamet).
Türk olmak sadece "anaysal bağı" ile izah ediliyor - tabi Çad,Fil Dİşi sahili gibi ülkelerdede vatandaşlık başı var, ama ulus olmuşlar mı?
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-05 15:42:52
"" Çift vatandaşlığı bulgar soylu yabancılara istisna olarak bırakabilir. ""

Bu durumda resmen Türk azınlığını kabul etmiş oluyor ve merhaba İkinci Yugoslavya.
şevked 2009-11-05 15:49:01
Bulgaristan anayasaında ve şu anki vatandaşlık yasasında zaten "bulgar kökenli yabancılar"dan bahsediliyor,ama ülke Yugoslaviya olmadı 20 seneden beri, adamlar işleri daha fazla genişletecekler sadece.

Ayrıca bu türk azınlığını tanıma anlamınada gelmiyor.
Bulgarlara göre "TEK ULUS VAR ve o ulusa ait etnik gruplar var, türkler ULUSAL AZINLIK değildir, çünkü biz Türkiyeden toprak işgal etmedik ki o ülkenin türkleri bizim sınırlara dahil olmuş olsunlar" diyorlar.
Kelime oyunları
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-05 16:36:49
Bulgaristanın hiç bir kurumu Türkler sözkonusu olduğunda Türkiye ile boy ölçüşemez. Türkiye'nin iyi komşuluk politikası Bulgarların kurnazlığına işlemez.
bayram yalçın 2009-11-05 18:38:48
allah büğüktür ay yıldız büğüktür paniye gerek yok
Avrupa -2- 2009-11-05 19:36:56
Túrkiye- Bulgaristan iki komsu úlkedir Túrkiyedeki BG vatandaslari Bulgaristana gelip oylarini verebilirler fakat Avrupa ve diger uzak úlkelerdeki bulgar vatandaslarini ne yapacaklar parasiz uçaklarmi tutacaklar Bulgaristana gelebimeleri için Bulgaristanda parmakla sayilacak kadaryila BG genci vatandasi var. GERP bu yil oylari yurt disindaki yalanladiklari Bulgar vatandaslari sayesinde kazandi Bulgarlar Avrupada koyun súrúleri halinde Búyúk elçilikler ónlerinde siralarda gúneslediler fenaalasanlar dahi var idi Bulgaristani Túrkler ele geçiricekmis diye ódleri kopmustu. Iste bu karar tasarisinin BG parlamentosunda alindigi taktirde kaybedenler de onlar olur.bugún Bulgarlarin çogunlugu Bulgristan túrklerine ikili vatandas hakkini Túrkiyenin verdiginin kanaatinde deyildir fakat bu dogrudur.Turkler Bulgaristan vatandasidir onlari eski bulgar hukumeti yurt disina turust olarak gondermemismiydi. daha baska ne isterler. Mesele budur baska túrlú bir durum yoktur.Saygilar.
şevked 2009-11-05 19:44:26
Yakında türkçe haberlerde kalkacak.Hükümet altyapıyı "sosyoloik araştırmayla" hazırlıyor.Aramızda bir iki ürkek, kompleksl bdala bulup BNT'ye çıkarıp bozuk bulgarca "az nye isak turski novini,az gledam satlit" dedirtip "bakın türkler zaten BNT'de türkçe haberleri izlemiyor" deyip haberleri kaldıracaklar:


http://news.ibox.bg/news/id_498745441
şevked 2009-11-05 19:50:59
Merak ediyorum, "türk" bakanımız Vejdi Raşidov ne düşünüyor acaba Türkçe haberler hakkında.
Turk 2009-11-05 21:01:31
Bos muhabbeti bırakalımda yapılabilecekleri konusalım.
Bulgaristan neticede bir AB ülkesi. Ve onun kurallarına uymak zorunda. Bu atacakları adım acaba AB anayasasına uygunmu once bir arastırmak lazım.
AB deki DPS milletvekilleri hadi bakalım is basına.
Özelliklede Filiz Husmenova, sizi simdi bie gorelim bakalım. Turkiyeye laf yetistirebildiginiz kadar bu meseleyede AB kritelerlerini uygulayabilecekmisiniz yada talep edebilicekmisiniz merakla takipteyiz
Turk 2009-11-05 22:01:23
Sayın Ozgur haksız cıkmanızı cok isterdim ama dediginiz gibi gorunen koy klavuz istemiyor. Fakat her olayda biz Avrupalıyız , burada isler ona gore yurur diyenlerden simdi bu sozlerin ıspatını talep etmekde hakkımız sanırım. biz yurtdısında oy verenleride bir kenara bıraksınlar ve sadece ab muktesebatını yurutsunler. dort gozle bunu bekliyorum. bakalım yapabileceklermi. ha yapamazlarsa ozaman takkeler nasıl degisiyor bakın gorun
Hasan 2009-11-05 22:55:02
Biz burda Turklere karsi yapilan haksizliklara karsi bir cozum uretmeye ugrasiyoruz ve kisiler belli toplasan 50 kisiyi gecmez . Benim merak ettigim acaba bizmiyiz en aptallarida burda kafa yoruyoruz ve kendimizi yipratiyoruz . Turkiye bu Bulgar politikalariyla ilgili kiminle muhattab oluyor ve bizim Turkiyede oy kullanmamiz yasaklanirsa TURKIYE icin kotu olmayacakmi ve TURKIYE acaba DPS yi Bulgaristanda Turkleri savunan bir parti olarak goruyormu ? Kimi muhattab aliyor ? Turkiyenin Bulgaristana yaptigi ihracat bizim burda ne sartlarda yasadigimizdan dahami onemli ? DPS icin hersey paramidir ? Yoksa DPS yaptigi isleri Bulgarlar duymasin ve gereksiz yaygara olmasin diye gizlimi yapar ? Sorular cokta herhalde cavaplari ogrenmek icin zaman lazim .
ALLAHUAKBAR 2009-11-05 23:08:21
Bulgaristan pislik yuvasi bi ulke sex ve alkol uyusturusturu 3lusundan baska bi bok bilmeyen zavalli bi ulkedir cenabihak ay yildizi yerinden hic indirmesin
aynalı baba 2009-11-05 23:19:01
Türkiye'de dinci hükümetin komşularla sıfır sorun politikasının neticesi bu işte.

Ankara'dakilerin kendi ordusuyla didişmekten başlarını kaşıyacak vakitleri yok; bulgarın yaptıpı edepsizliği hayatta göremezler.
arda 2009-11-05 23:19:33
Keskin sirke küpüne zarar.Sonuçta yine biz karlı çıkarız.Her hamleden sonra birde karşı hamle vardır.
Vesile Gavaz 2009-11-06 00:07:56
Hey,badem bıyıklı cahil pislik,Bulgaristan bir Türk yuvasıdır.Edirne'den öte sakın geçme,şalvarsız kalırsın,orada harbi Türkler ve Türk Bulgarları yaşıyor...
Nejo 2009-11-06 02:27:17
Yaşşayın baa selskile yırtmışıza gene kendinizi :)
Hasan başkan A.DOĞAN'ın yerine geçmediği sürece DPS partisinden hiç bir fayda beklemeyin... Adios .)
KIRCALLI 2009-11-06 10:27:28
BURDAN BULGARİSTAN DİŞİŞLERİ BAKANI RUMYANA JELEVA'YA Bİ UYARIDA BULUNMAK İSTİYORUM.
UNUTMANSIN Kİ 1989 YILINDA TOPRAKLARINDAN ZORLA KOVULAN İKİ MİLYONDAN FAZLA TÜRK'ÜN GERİDE
BIRAKTIKLARI BELKİ DE BU GÜN MİLYAR EURO YU BULCAK SERVETLERİNİ UNUTMASIN. BAZI ŞEYLERE KALKIŞACAK SA GEÇMİŞE BİR GÖZDEN GEÇİRSİN.
SEVGİLİ TÜRK VE ASİMLASYONA MAĞRUZ KALARAK 1989 YILINDA VE SONRASINDA TOPRAKLARINDAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALAN TÜRK KARDEŞLERİM ŞİMDİ DE SİZLERE Bİ ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUM EĞER MEVCUT BULGAR HÜKÜMETİ BU SÖZÜ EDİLEN KANUN TASARISINI YÜRÜLÜĞE GEÇİRİR VE BİZİM HAKKIMIZ OLAN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞIMIZI İPTAL ETME HATASINA DÜŞERSE BİZ DE PASİF KALMAYALIM BİRLEŞELİM VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE MİLYONLARCA DAVA DİLEKÇESİ YAĞDIRALIM VE GERİDE BIRAKTIĞIMIZ MAL VARLIKLARIMIZIN TAZMİNATINI İSTEYELİM. PASİF KALMAYALIM.
Kircaali turku 2009-11-06 13:50:00
RUMYANA JELEVA KAÇ YASLARINDADIR BILMEYIZ FAKAT BULGARISTANIN ESKI KOMUNIST HÚKUMETININ DAHA ÓNCEKI ZAMANLARDA BULAGARISTANDAN 1929-39-51-63-68-74-77HER 10 YILDABIRONAR BIN NUFUSLUK TÚRKÚN TÚRKIYEYE VE SON 89 YILLARINDAKI O UZUN VE ZORUNLU GÓÇLERE TABI TUTULARAK EVLERINI, MALLARINI, MÚLKLERINI BIRAKTIRIP TERK EDILDIRENLERIN MALLARINI BIR GÓZÓNUNE KOYUNCA 1 MILYAR AVRO DEYILDE TAM 4.5-5 MILYARI DA GEÇER BULGARISTANIN BUGINKÚ MERKEZ BAKASINDA OLAN PARASI YETMEZ ONUN IÇIN KAPATSIN AGZINI OTURSUN YERINE TURKIYEDE BIRKAÇ BIN TRAKYALI BULGARIN MALI VAR ISE BULGARISTAN DAISE MILYONLARCA TÚRK MILLETINI MALLARI KALDI MESELA KIRCAALI VE SANCAGI TÚM TÚRKTÚ BURALARDA BULGAR HIÇ YOKTU 1911 YILLARINDAN SONRA SIÇANLIKLI BULGAR VE RUMLAR YERLESTIRILDI OZAMANLAR KIRCAALI EDIRNENIN BIR VILAYETIYDI BENIM BABAM BUNUÇOK ANLATIRDI BU ADAM ASIMILASYONDA SOPADAN MEMLEKETTE KURBAAN GITTI BU ADAM BU GÚN YASASAOLAYI YINE ANLATIR IDI DIS ISLERINDEN SORUMLU BAKANIMIZA SAGKIN OLMAYA ÇAGRIYORUZ.
Yakınd 2009-11-06 19:50:23
Yakınca Kırcaali'de oy kullanma da yasaklanır.
aynalı baba 2009-11-06 23:20:59
1921 - 1990 döneminde "stroitelni voyski" adında konsantrasyon kamplarında farksız bir uygulama vardı Bulgaristan'da, türkler nesller boyu bu insanlık dışı yerlerde yasadışı olarak çalıştırıldı.

1937 - 1944 yılarında "Zapas" adını verdikleri bir uygulamayla rasgele seçilen binlerce türk senelerce tren yollarında aç sususz çalıştırıldı.

Evrebsel hukukun gereği olarak bulgarlar bu yaptıklarının bedelini hayatta olan kurbanlara veya yakınlarına 600 milyar dolar tazminat ödemek zorundadır.

Eğer bulgarların bu parayı ödeme gücü yoksa, karşılık olarak Balkan savaşı öncesi toraklarına geri çekilmelidir.
gara gaş ^^ 2009-11-07 01:30:41
yav bu adamlar hep bizimli uğraşmaktan rahat uyku uyayamıyor * akılları fikirleri bizlerde - de nezaman bize bir zarar verseler - anında kendilerine dönüyo - çarpılıyorlar da farkında değiller .... kendilerinin bir değimi vardı - Da beşe mirno sedyal ne beşe çudo vidyal .. herseferinde tekin durmuyorlar ve hüsrana uğruyorlar * kazdıkları kuyuya kendileri düşüyorlar ...

BG ve Romanya devamlı AB den uyarı alıyo .. Duyduğuma göre BG - AB den çıkartılacakmış ! :D:D:D:)) Sadece Kırcaali ayrı bir eyalet gibi AB ye alınacakmış :))) Bir tek Kırcaali ilerliyor AB nin istediği doğrultuda .. diğerleri gönderilerni cukka cebe atıyo anlaşılan :D:D:D vay açlar vay ..
Merak etmeyin AB den sepetlendiklerinde yine bize gebe kalacaklar da biz de artık onlara taviz vermesek iyi olcek ..
Kara Ibrahim Aga 2009-11-07 16:53:17
Ha..ha...
Shevked sallamish iki partenka "Macir kahve"si aya kalkmish.Özgür de dertlerini izdiraplarini yaymish ortaya.
Birshey olacaga yok.En chok OY hakkini baltalaya bilirler.Ama unutulmamasi gereken 5 yüz bin Tükten bashka yurt dishinda 1,5 miliondan fazla Bulgar yashiyoru.Chifte vatandashliga da birshey yapamazlar nedense AB fonlarindan gelen sipaliler "kelle" bashina veriliyo.Yani herkesi vatandashliktan atirlarsa Bulgaristanin nufuzu 5 milion'dan ashaya iner ve AB buna göre sipali verer.
Haberde küchük bir yanlishligi düzeltmek gerekiyoru.
Tazminat ichin yazilan "Düshündikleri" yalnish.
Bu tazminat olayini Türkiyenin AB üyesi olma koshularina soktular BSP-AP milletvekilleri Atakanin desteklerinlen gechen Üchlü Koalision zamaninda...
macır kahvesi 2009-11-07 17:09:19
çok umurundaydı macırların.siz kendi dalganıza bakın...
fes 2009-11-08 13:54:15
Bulgaristan bu yapmak istediklerini kendi başına yapmıyor, Avrupada türk karşıtlarıyla ve yunanistanla koordineli yapıyor. Zaten tarihte bulgarlar kendibaşlarına hiç bir şey yapamamışlardır;çakallık onların ruhunda vardır.
fes 2009-11-08 22:04:45
Bulgarların bu tazminat isteme edepsizliğini duyduğumda ilk aklıma gelen "Anan güzel mi? lafı geliyor.

Malüm türkler biriyle çatışmaya girmek istediklerinde "Anan güzel mi senin?" sorusunu sorarlar. Sıkıyorsa çatışmaya girsin.

Ey bulgarlar, ananız güzel mi sizin?
macır kahvesi 2009-11-27 11:31:48
....belimden aşşşşaaa kasımpaşa!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign