Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
BELEDİYE TARAFINDAN YIKILAN MEÇHUL ASKER ANITI YENİDEN YAPILACAK

BELEDİYE TARAFINDAN YIKILAN MEÇHUL ASKER ANITI YENİDEN YAPILACAK

18 Kasım 2009

Kaçak inşaat gerekçesiyle belediyenin yıktığı Meçhul Asker anıtının yeniden inşa edileceği bildirildi
Bulgaristan'ın bağımsızlığı için verilen savaşlarda şehit düşen Müslüman askerlerin anısına, Popovo'ya bağlı Slavyanovo köyünde Üzeyir-Ali Üzeyirov adlı iki kardeş tarafından yapılan, ancak "kaçak inşaat" gerekçesiyle belediyenin yıktığı "meçhul asker" anıtının yeniden inşa edileceği bildirildi.
Müslüman Demokrat Partisi (MDP) adıyla kurdukları siyasi partiyle bir süre gündeme gelen Üzeyirov kardeşler, evlerinin bahçelerinde yeniden inşasına başladıkları anıtın Kurban Bayramına kadar tamamlanacağını açıkladı.
Ali Üzeyirov, aynı yerde daha önce bulunan eski anıtın 5 metre yüksekliğinde olmasından dolayı "kaçak inşaat" durumuna sokularak yıkıldığını belirterek, yeni anıtın belediye yasasına uygun olarak 3 metreyi geçmeyecek şekilde yapılacağını söyledi.
Üzerinde hilal ve haç bulunan taş piramit şeklindeki anıtı 2,99 metre yüksekliğinde yapacaklarını kaydeden Ali Üzeyir, anıtın gövdesine de "Bulgaristan; onlar senin için öldüler" ibaresi yazılacağını bildirdi.
Ali Üzeyir, yeni anıtın belediye tarafından yıkılması halinde ise haklarını hukuk yoluyla arayacaklarını söyledi. Araştırmalara göre ülkede 50 bini aşkın kaçak inşaat bulunduğunu belirten Üzeyirov, "Devlet bizimle uğraşacağına bu kaçak inşaatlara baksın" diye konuştu.
Üzeyirov kardeşlerin kurdukları Müslüman Demokratik Partisi'nin resmi kayıt başvurusu, "etnik temele dayalı siyasi parti kurulamayacağı" gerekçesiyle ilgili mahkeme tarafından reddedilmişti.

Kaynak: aa

Ziyaretci sayısı: 2349


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ahmet 2009-11-18 21:38:35
Mademi Musluman sehitler icin bu anit yapiliyorsa sadece hilal olmasi yemiyormu ? Hac neden konuluyor bunu anlamis degilim :) Bu sekilde olursa hem muslumanlari hemde hristiyanlari rahatsiz eder ,yalniz hilal olsa daha dogru olur bence.
çiflikten 2009-11-19 06:48:29
Sayın Yüzeirov i kardeşleri bu cesaretlerinden dolayı önce kutlamak istiyorum özelikle ilk heykelin açılışında Cettin dede marşıyla açmaları gerçekten gurur verici bir olaydı.Ancak her ne olursa olsun her şeyi başlatmak gerçekten çok kolaydır biraz maddi durumun iyi dir niyetlenip başlatırsın ama başlattığın davayı tere yağığından kıl çeker gibi yürütmek lazım bazı davalar için elbette ki cesaretli insanlar gerekir ancak bu cesaretli insanların arkasında beyin takımları da olmalı.O heykeli oraya şehitlerimiz adına dikilipte sahip çıkılamaması acı vericidir şehitlerimizin kemikleri sızlamazmı?Sayın Yüzeyirovi kardeşler herşeyi önceden araştırıp hakkı hukuku öğrenip yapsaydınız daha iyi olmazmıydı ayrıca o HİLAL çok önemli bir simgedir onunla alay ettirilemez
Bu sefer bunu yapıyorsun güzel ama HİLAL VE haçı iç içe değil de en azından yan yana koy çünkü Türkler ve bulgarlar yan yana hem savaşmış hem yaşamış bir insanın içinde hem bulgarlık hem Türklük olamaz
Size sitem etmiyorum nacizane fikirlerimi paylaşıyorum Keşke böyle bir heykel Şipkaya, bir Osaman PAŞA Plevneye de yapılsa, ama önce hukuk mücadelesini kaznıp sonra yapılması doğru olanıdır diyorum işleri gürültüyle değil de sessiz ama sert adımlarla yürütmek gerekir.
Bakınız bir çoğunuz HAK ve ÖZGÜRLÜK HAREKETİNİ eleştiriyorsunuz ama yıllardır ayakta kalabildi neden ve nasıl? a ne kadar hizmet verdi kimin gözü ne kadar gördüyse o kadar verdi bazı insanlara gökte yıdızları inirirsin yine yaranamassın BİR KİŞİNİN VE YA NESNENİN GÜZELLİĞİ ve değeri O GÜZELE,NESNEYE, BAKAN KİŞİNİN VERDİĞİ DEĞER İLE ÖLÇÜLÜR
Beynimizdeki Altın değerindeki fikirler güzel tasarlanıpta zamansız söylenmiyorsa ve ya icra edilmiyorsa o fikirler mangır olur
saygılar
Çiflikten 2009-11-19 06:53:45
Düzeltme/
/zamansız söyleniyorsa/
/zamansız içra ediliyorsa/
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-19 13:20:41
Abicim düzeltme yaparken Cettin dede'yi de "Ceddin Deden" olarak düzeltseydin nasıl olurdu?

Ayrıca Yüzeyiroğlu kardeşlere hitabın beyhude onlar zaten Türkçe anlamaz ama Türkçesi kıt olan Türk tercümanları vardır. Dün sabah Nova Tv'de Ali Yüzeyiroğlu müakata çıktı ama tam hazırlıksız. Daha önceki mülakatlarında adama soruyorlar ne diyorlar diye "bilmem ama müziği hoşuma gitti" diyordu o da Ceddin Deden'i "Çetin dede" olarak telafüz ediyordu.
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-19 13:24:12
Bak ben bile hata yaptım Üzeyir'i onlara uyarak Yüzeyir yaptım. Adamlar Türkçeyi ve Türklüğü sakatlamaktan başka yaptıkları yok.
C. Kóse oglu 2009-11-19 13:36:11
Sayin Çiflikli hemserin Seni bir akliselim ve mantikli bir soydas olarak górúyoruz fakat bu heykel dikme isleri túm Balkanlardaki úlkelerin anayasalarinda nasil kabullendiyse Bulgaristanin anayasasindada óyle kabul edilmesi gerektir Sóyle bir misal Yunanistanda Balkan savaslarinda ólen Túrk ve diyer bilinmiyen asker mezarliklari ve anitlari mevcuttur ve koruma altindadir eski Yugoslavija:Sirbija Beogratta, Kosovo Pristinede.Makedonya Skopie,de Hatta çak Avustriya,dada olsun Osmanlidan kalma Túrk varligi ve mezarliklari korunma altinda neden Bulgarlar diyer milletlerden saha mi akillarda Mezarliklari koruma altina alamamislar Meselya baskent SofyadaMilli Kúltúr sarayinin oldugu yerde Túrk mezarliginin bulunugu mevcuttur bu gún hiç bir kalinti ve eser yok nedeni ne dir Bulgarlarda fikir górúsú olmadigindan. asil soruyu sormak gerekirse Yok kanunmus yok bilmem ne okadar kanun tutmus olsalardi bu gún bulgar milletinin haali bu kadar çókmezdi akli çalismiyan bir milletin hirsizlikla basari kazanacagi bilincinde olmasi sóz konusudur çok ayip sóylemesi:Avrupa úyesi bir Bulgaristan Bakanlari biliyorlarmi kendilerini ki úçúncú dúnya Afrika úlkeleriyle bir sirada olduklarini bu gúnkú Túrkiye Cumhuriyetinde Istambul Çanakkale savaslarindaDúsen Ingiliz askerlerinin mezarlari koruma altinda. hiç bir Túrk bilim adami demiyorki Ingilizliler bizim úlkemizi batirmaya gelmisler biz bunlarin mezarlarini batiralim Tam aksine Saygili davraniyorlar Bulgarlar ise Af edersiniz cahil Çingeneler gibi biri birinin kiymetini bilmemekten Bu haallere dúsúyorlarBóyle dúsúnceye Bu 21 asirda salaklik da baska bisey denmez Bu gún Dúnyada her úlkenin sini rlari dikilmis her úlkeye Devlet Bayrak diin dil irk taninmaktadir. Anit. Mezar Milletlerin Savaslardan kalma bir Tarihidir Bunlara saygili olmak bizlerin medeniyet ve sayginligimizdan ibarettir Saygilar.
Ülküsüne Sevdalı 2009-11-19 14:39:39
Sevgili Ülküdaşlarım,bu sözde heykelmidir,anıtmıdır,gündemden düşmesi gereken bir saçmalıktır.Bir bakkalcı kalkıp da Osmanlı'nın şanlı Askeri için anıt diktiremez.Bu işin kuralı vardır.Karşımızda AB üyesi bir davlet var.Bu konuda
Sn.Vejdi Bakanımız ne söyledi,bu ış onun branşından.Hükümet bu olayı çözmüyorsa ,o demektir ki,bu olayın arkasında Boyko duruyor.Tarihimizle kimse dalga geçemez,çünkü buna güç gerekecek.Tımraşın soyu bizi zaten rezil etmiştir.Biz Vejdi'nin arkasındayız,yanlış anlaşılmasın,o bir Türk Bakan olarak bu pis işe son versin...
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-19 15:25:05
Vejdi Raşidoviç Türk ise ben de İngiltere kraliçesiyim.
Kara Ibrahim Aga 2009-11-19 21:16:53
Yalniz Kasim Vzel degil öZGÜR.Bizim Firildak ve bashkalarida var.Belliki Krasyo-Laneca chok ish bitirici.
Hacenki savcilar ve bilmem kimler (toplam 5) ISTIFAya zorlanmishti.
Hade onu birakalim.Gechen gün Milletimizin kaderini bellirliyecek 2010 Bütchesi görüshüldü.Millete kan ve achlik programi sunuldu.Ve bizim Milletin oylarinlan oralara gelenlerden HICH KIMSE söz almadi.
Gitmishle kantine köfte yemeye ve bira ichmeye...
Bu gün HÖHün beyni olan Georgiev chok ilginch sheyler achiklamish 24 4asa gazetesinde ama linki bulamiyorum ve ya haberi kaldirmishlar.Yani demish ki
DPS GERB len Hükümet ortakligi yapmaya hazir.Ta bashka seyler de söylemish arkadashin anlatinlara göre ama haber yok.Biri bulursa postlasin buraya..
Ülküsüne Sevdalı 2009-11-20 00:09:13
Vejdi sapına göre Türktür,papazdan ne Türk olur,ne bir .ok..
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-20 18:53:40
Vejdi Raşidoviçin sapına göre nasıl Türk oluyormuş biraz açarmısınız?


Yoksa sapına kadar mı demek istemiştiniz, yoksa sapını mı kontrol ettiniz?
Sinan 2009-11-20 19:17:43
Vejdi Rashidov un annesi ve babasi Turk ama haniminin adi Snejana Baharova ,oglunun ismi ise Vadim . Burda artik kim Turk kim Bulgar ayiklayin pirincin tanelerini. 4 sinifta annesi oldukten sonra babasi Studen Kladenes (soguk pinar) yatili okuluna gondermis ve ortaokulu orda bitirmistir ve daha sonra Sofyada Hudojvena gimnaziyayi kazaniyor .
Perperek Papazı Der ki... 2009-11-20 23:01:00
Raşidoviç'in anası da babası da onun benliği oluşurken yanında değilmiş bu durumda ona ait olduğu milletin özelliğini aşılayacak birisi de olmamıştır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign