Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
TRINAK KÖYÜNDEKİ ANIT ÇEŞME YIKILDI

TRINAK KÖYÜNDEKİ ANIT ÇEŞME YIKILDI

21 Kasım 2009

Burgas’ın Dikenlik (Trınak) Köyünde bulunan ve komünizm döneminde Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyası sırasında terör suçlamasıyla idam edilen 3 Türk`ün anısına yaptırılan anıt çeşmenin yıkıldığı bildirildi.
Anıtın, Yapı Denetimi Bölge Müdürü (RDNSK) Milen Nençev’in talimatıyla yerle bir edildiği kaydediliyor.

DAHA ÖNCE KAZMALARLA YIKILMAK İSTENMİŞTİ

Daha önce kazmalı saldırıya uğramıştı. Aşırı milliyetçi bir grup, Burgas Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı. Saldırılarını kamerayla çekerek dünyanın en büyük görüntü paylaşım sitesi `YouTube`da yayına verdi. Video görüntülerinde, tanınmamak için yüzlerini kar maskesi ve atkıyla kapatan iki saldırgan, anıt çeşmeyi kazmalarla yıkmaya çalışıyor. Çeşmeyi yıkamayacaklarını anlayan saldırganlar, anıtın üzerine siyah sprey boyayla `Katiller` ve `DPS dışarı` yazarak olay yerinden kaçıyor.
Dikenlik köyündeki anıt çeşme, Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyası sırasında idam edilen Abdullah Çakır, Saffet Recep ve Emin Mehmedali adlı Türklerin anısına, Bulgaristan`da rejim değişikliğinden sonra yaptırılmıştı. Anıt çeşme, aşırı milliyetçilerin `teröristler için anıt yapamazsınız` tepkileri üzerine 1998 yılında savcılık kararıyla yıkılmış; ancak üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi`nin (DPS) girişimiyle bir yıl sonra yeniden onarılmıştı.

Kaynak: Bulgaristan Havadis


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS