Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BAŞBAKAN BORİSOV, AHMED DOĞAN’IN ELİNİ ÖPTÜ MÜ?

BAŞBAKAN BORİSOV, AHMED DOĞAN’IN ELİNİ ÖPTÜ MÜ?

23 Kasım 2009

Bulgaristan’da şu anda başbakan olan Boyko Borisov’un iktidara gelmeden önce Türk politikacının evine giderek elini öptüğü ve birlikte hükümet kurmak istediği iddiaları kriz yarattı.

Bulgaristan, Başbakan Boyko Borisov’un “tek siyasi rakibim” olarak nitelediği Türk kökenli politikacı Ahmed Doğan’ın rütbesini yükselttiği için elini öptüğü iddiaları ile çalkalanıyor. 24 Chasa gazetesinin haberine göre Borisov, bundan 5 yıl önce içişleri bakanlığı yaptığı sırada, çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Partisi lideri Ahmed Doğan’ın Sofya’daki evine gitti. 50’nci yaşını kutlayan Ahmed Doğan’ın elini öptü. Ayrıca Türk siyasetçiye çoban köpeği hediye etti. Borisov’un Doğan’a bağlılığını gösterir gibi elini öptüğü iddiaları ülkeyi ayağa kaldırdı. Bu arada Borisov’un altı ay süre verdiği mevcut koalisyon hükümetini bozarak HÖH ile yeni hükümet kuracağı söylentileri dolaşmaya başladı.

Görüntüler var

İddialar üzerine bir açıklama yapan Başbakan Borisov, “Ahmed Doğan’ın elini öptüğüm iddiaları asılsızdır. Ben sadece içişleri bakanı olarak HÖH liderinin doğum günü partisine katıldım. Kendisine Bulgaristan’a özgü bir karakaçan çoban köpeği hediye ettim. O köpek de daha sonra Ahmed Doğan’ın tavus kuşlarını yedi” dedi. Ancak hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan Türk milletvekili Sefer Günay, Borisov’un Doğan’ın elini öperken çekilen görüntülerin bulunduğunu, HÖH liderinin konuşması durumunda hükümetin gerçek yüzünün ortaya çıkacağını söyledi.

‘Türkler ya Bulgar olsun ya da çantalarını alıp Türkiye’ye gitsin’

Bulgaristan Türklerine karşı 80’lli yıllarda etnik temizlik yapan Todor Jivkov’un eski koruması Borisov, seçim öncesinde yaptığı Türk karşıtı açıklamalarla biliniyor. Türklerin kendisine suikast planladığını iddia eden Borisov, “Bulgaristan’da yaşayan 800 bin Türk’ten kendisini Bulgar hissetmeyenler çantasını toplasın ve Türkiye’ye gitsin, kalanlar da soyadlarına -ov ekini ekleyip Bulgar olmayı kabullensin” demişti.

Kaynak: Gazete vatan


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS