Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
ATAKA'DAN TÜRKÇE YAYINA YASAKLAMA GİRİŞİMLERİ

ATAKA'DAN TÜRKÇE YAYINA YASAKLAMA GİRİŞİMLERİ

26 Kasım 2009

ATAKA, Türkçe haber programının yasaklanması için radyo televizyon yasasında değişiklik öngören bir tasarı hazırladı. ATAKA üyesi 14 milletvekilinin imzasıyla parlamentoya sunulan tasarı, radyo televizyon yasasındaki "Anadili Bulgarca olmayan Bulgaristan vatandaşları için kendi anadillerinde yayın yapılabilir" maddesinin kaldırılmasını öngörüyor.
Tasarı Bulgaristan parlamentosunda kabul edilirse BNT'deki Türkçe haber programı yayından kaldırılacak.

Avrupa Parlamentosu gündemine geldi

ATAKA'nın Türkçe haberlerin yasaklanması için yaptığı girişimler Avrupa Parlamentosu'nun da gündemine geldi.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) üyesi ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak, AP oturumunda bugün yaptığı konuşmada, aşırı milliyetçilerin girişimlerine tepki göstererek, "Türkçe haber programının yasaklanması ülkedeki etnik huzura zarar verir" dedi.
Bulgaristan'daki etnik huzurun Balkanlarda sıklıkla örnek olarak gösterildiğini ifade eden Kazak, "Türkçe haber programı, anadili Türkçe olan en az 60 bin Bulgaristan vatandaşı tarafından izleniyor. Türkçe haberlerin yayından kaldırılması hoşgörü eksikliği ve ayrımcılık olarak yorumlanabilir" diye konuştu.
Metin Kazak, Avrupa Parlamentosu'nun dil çeşitliliğinden sorumlu Avrupa Komiseri Leonard Orban'dan AB'nin anadil kullanımına yönelik teşvik çalışmaları kapsamında Bulgaristan'daki durumu değerlendirmesini istedi.
Leonard Orban da konuyla ilgili açıklamasında, AB'nin ulusal, bölgesel ve azınlık dillerini koruyarak güvence altına aldığını belirterek, "Biz, 'çeşitlilik içinde birlik' prensibini benimsiyoruz. Dillerin siyasi menfaatlerin esiri haline getirilmesine karşıyız" dedi.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 2146


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ercüment ÖZDİKER 2009-11-26 19:49:09
İnsanlığın Çöküşü

Öyle hayatlar yaşıyoruz ki içinde sevgi, muhabbet,saygı yok. Manevi gıdasızlığımızın kısaca tarifinde, maddiyatla harmanlaşmış, öfkeyle ateşe verilmiş, kinle pişirilmiş, küfürle tezgaha konulmuş ekmeklerle besleniyoruz. Özümüzde var olan imanın ve aşkın zerresini yaşamadan ömrümüzü tüketiyoruz. Birbirimizi anlamak bir yana, daha kendi kendimizi anlamıyoruz. Çoğu zaman düşünen, insanlığımızla insan olan, hatta iman noktasında sürekli kalsak Hz. İnsan olacağımızı bile hesaba katmıyoruz. Monoton, güncel hayatlar yaşayan insanların sayısı maalesef o kadar çok ki… İftiralarla, hasetliklerle, öfke ile, nefretle, sevgiden, saygıdan, anlayıştan uzak, insanı insanlıktan çıkaran ne varsa, bu kötü ölümcül hastalıkların esiri olmuşuz adeta. Zenginliği, mevki ve makamı, mal, mülk ve saltanatın sarhoşluğu ile kendimizi diğer insanlardan hep üstün görüyoruz. Kürdan kırar gibi kalpler kırıyor, gönül dünyalarını yerle bir ediyoruz. Hatta bazen öyle işler yapıyoruz ki, yaptıklarımızla şeytanı bile hayrete düşürüyoruz. Cinnet geçirip ailesini katleden sözüm ona babalar, hamile, yaşlı, kadın, çoluk çocuk demeden yapılan toplu katliamlar, kırmızı ışıkta durdu diye veya işyerinin önüne aracını park etti diye, silah çekilip öldürülen insanlar ve daha niceleri…Bütün bunlar toplumun en küçük fakat en önemli basamağı olan ailelerin bittiği, insanlığın çöktüğü noktadır. Sevgiden, ahlaktan, saygıdan, özünden uzak yetiştirdiğimiz çocuklarımızla gurur mu duymalıyız acaba ? Brad Pitt’i tanıyan gençlerimiz, Mehmet Akif ERSOY’u tanımıyorsa bu kimin suçu ? Ağzında sakız şaklatarak otobüste seyahat eden bir gencimiz,70 yaşında bir dedemize yerini vermiyorsa, burada suçlu kimdir ? Önce bunları araştırmak lazım. Önemli olan uzun yaşamak değil, ömrün nasıl geçirildiğidir. Önemseyen, dikkat eden, düşünen, az konuşup üreten insan olmayı acaba ne zaman öğreneceğiz. Başkalarını çekiştirmekten, dedikodularını yapıp boş vakit geçirmekten ne zaman kurtulacağız ? Öfkemizi, kinimizi, nefretimizi yenme yolunda hangi gayrette bulundukta, karşılığı olumsuz oldu. Daha denemedik bile. On kere düşünüp, bir kere söz söylemeyi ah bir bilebilsek. İnsanın değeri günlük yaşamında ki yaptığı işlerle, insanlığa verdiği hizmeti ile ölçülür. Neden değersiz olanı, değerli olana tercih edip, içi bomboş hayatlar yaşıyoruz anlamış, çözebilmiş değilim. Önce seven sonra sevilen, sayan ama saygı duyulmayı özlemeyen, üzülen ama başkasını üzmemeye azami gayret gösteren, nefretle değil muhabbetle beslenen, haramı helal kazançla takas etmeyen, kuldan değil Allahtan korkan hayırlı ömürler yaşamak dileğiyle hoşça, sevgiyle kalın.
Ercüment ÖZDİKER
GIRGIR 2009-11-27 00:35:48
ATAKA ATMA TAKA ,KESKIN SIRKE KENDI KUPUNE ZARAR.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign