Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
YENİ YILA YAZ SICAKLIĞIYLA GİRDİK

YENİ YILA YAZ SICAKLIĞIYLA GİRDİK

01 Ocak 2010

2009'un son gününde ülkenin bir çok yerinde neredeyse yaz havası hakim oldu. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Sofya'daki hava sıcaklığı 19,7 dereceye ulaştı. Daha önce en yüksek sıcaklık 15,6 derece ile 1970 yılında kaydedilmişti. Ahtopol'da da hava sıcaklığı 17,6 olarak ölçüldü. Şumen'deki hava sıcaklığı ise 17,8 derece olarak ölçüldü. Şumen'de 1972 yılında da 16,8 derece sıcaklık ölçülmüştü.

Hava sıcaklığı Varna'da da arttı. Dün Varna'da 16,7 derece sıcaklık ölçüldü. Veliko Tırnovo'da 20,2; Dobriç'te 16,2; Montana'da 20,4; Razgad'da 16,4 ve Blagoevgrad'da 18 derece sıcaklık ölçüldü.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Bulgaristan'da 2010 yılında, T 2010-01-03 00:28:22
2010 yılında Bulgaristan'da neler olacak? Başkent Sofya ve ya bir iki büyük şehirin dışında yaşayan babalar, bu yıl da çoluğunu çocuğunu bırakarak bu şehirlere gurbete gidecek.
Tek odada 7 kişi tahmin edeceğiniz şartlarda yaşayacak. İnşaatlarda iki Leva daha fazla kazanıp köydeki ailesinin geçimini sağlamaya çabalayacak. İki değil de dört Leva daha fazla kazanmak isteyenler, Avrupa yollarına düşecek. Çilek toplayacak, bulaşık yıkayacak, temizlik işlerine bakacak, Yunanistan’da tütün toplayıp çoban olacak… Bunlar olurken köydeki çocukları babasız büyüyecek ve babalarının yüzlerini unutacak.
ATAKA, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) üzerinden Türklere sövmeye devam edecek. Yaşamları boyunca psikolojik ezilmişliğin hapsinde olan Türkler, hakaretlerden tedirginlik duyacak ama hiç bir şey yapmayacak.
Adına ‘Türk Dernekleri’ denilen ama aslında komünist dönemden kalma ‘Çitalişteler’ dışında, halk dansları grubu kimse kurmayacak.
Bir milyona yakın Türkün yaşadığı ülkede bu azınlığın mensuplarınca oluşturulan etkin bir sivil toplum kuruluşu (STK) kurulmayacak.
Kimse ana dilde kitle iletişim araçlarının varlığı yolunda yatırım yapmayacak.
Kırcaali’ li yazar, kitabını kendi bastıracak, sonra da beş arkadaşıyla birlikte yazdığı kitabı yine kendi okuyacak.
Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenleri ve göçmen derneklerinden geçinenler Bulgaristan’da Türklük ölüyor diye ahkam kesecek.
İstanbul veya Bursa’da sıcacık evinde çay yudumlarken internette Plovdiv’in adını, ‘Filibe’ yazın diyecek.
Yine Türkiye’deki göçmen dernekleri, sayısız dergi, gazete ve internet sitesi kuracak. Hızmet için!
Ancak hızmet anlayışı her sayıda ana sayfaya başkanlarının çarşaf boyundaki fotoğrafını basmaktan öte geçemeyecek.
Seçimler gelecek ve oy sayıları yine artacak, başka hiç bir şey artmasa da...
Yeni cep telefonları alınacak, duvarlara plazma ekranlar asılacak, MSN’de İzmir’deki akrabalarıyla görüntülü konuşulacak ve "biz iyiz, siz napasınız?" diye sorulacak.
Bulgaristan Havadis
01.01.2010
Mehmet Yörüker 2010-01-04 20:51:59
Ne yazıkki biz Bulgaristan Türkleri kaçanın anası ağlamaz sözünü nekadarda fazla benimsemişiz. Eğer göçler olmasaydı Bulgaristanda çoğunluğu biz Türkler oluşturacaktık. Oysa enson 1985'de asimilasyona karşı gerçek bir millet uyanıyor şahlanışı göstermişken, 1989'da kapılar açılıverince halen külleri tüten ocağımızı çiftimizi çıbığımızı bıraktık koşa koşa Türkiyeye kaçtık. İstanbulda, İzmirde, Bursada koca koca apartmanlar diktik ama doğduğumuz odaların damı çöktü, pençerelerinde kargalar tünedi, bacaları çoktan yıkıldı. Türk polisine karşı çıktım, ona çekiştim diye şişinirken kapıkulede Bulgar polisinin yanında kedi gibi sıspıs oluveriyoruz. Yeni nesillerimizede hep Türkiyeden şikayet etmeyi ve Bulgaristandan kaçmayı miras bırakıyoruz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS