Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
DOÇ. DR. HÜSEYİN MEVSİM’DEN YENİ KİTAP

DOÇ. DR. HÜSEYİN MEVSİM’DEN YENİ KİTAP

04 Ocak 2010

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Bulgar Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Mevsim’in İstanbul Kitap Yayınevi’nden yeni çıkan Bulgar Gözüyle Bursa başlıklı kitabının Önsöz’ünü sunuyoruz.

ÖNSÖZ

Ülkemizde Osmanlı üzerine yapılan araştırmaların başlıca eksikliğinin, yüzyıllarca İmparatorluk sınırları içinde yer almış Balkan Slav halklarının kendi dillerinde yarattığı kaynakların yeterince bilinmemesinde yattığını düşünmekteyiz. Sözünü ettiğimiz kaynaklar arasında halk yaratıcılığı, süreli yayınlar, gezi notları ve anılar kuşkusuz son derece önemli yer tutar. Batı dillerindeki kaynakların görece iyi tanındığı Osmanlı tarihyazımında, ne yazıktır ki, Bulgar, Sırp, Hırvat veya Slovenlerin yazınsal mirası hakkında bilgimiz kısıtlıdır. İlber Ortaylı’ya göre, “karşılıklı arşiv tetkiklerinin zorluğu” ve “filolojik noksanlık”tan kaynaklanan bu durumun giderilmesiyle, yüzyıllarca İmparatorluğun unsurları arasında yer alan Balkan Slavlarının “içten” bakış açısı, Osmanlı’nın farklı boyutlarını yakalamamız ve değerlendirmemiz bakımından büyük önem kazanacaktır.
Bulgar Kaynaklarında Rumeli ve Anadolu Tanıklıkları başlıklı kapsamlı tasarımızla bu eksikliğin giderilmesi yönünde küçük de olsa bir katkı sağlamayı umut ediyoruz.
Tasarının ilk adımı niteliğindeki Bulgar Gözüyle Bursa konulu çalışmamızda, Osmanlı’nın ilk başkenti, Uludağ eteklerindeki eşsiz kent, ipekçiliğin merkezi, kaplıcalar diyarı Yeşil Bursa ile ilgili 19. yüzyıl ortasından 20. yüzyılın ilk yıllarına dek uzanan zaman diliminde, Bulgar süreli yayınlarından gezi notu ve anılara değin farklı türlerde kaleme alınmış tanıklıklara yer verilmektedir.
Gerek Nikola Naçov, gerekse Vasil Kınçov ve Petır Daskalov’un yolculuk notu ve anı karışımı yapıtları, 1870’li–1910’lu yıllarda Bursa ve yakın çevresindeki toplumsal yaşam, doğal felâketler, İstanbul–Mudanya–Bursa arasındaki ulaşım koşulları, ticaret etkinlikleri, üretim, eğitim sistemi, azınlık okulları, etnik katmanlar arasındaki ilişkiler, bölgenin coğrafyası, camiler ve sultan türbeleri gibi tapınak ve sivil anıtlar, yaygın söylenceler ve birçok başka konu hakkında bilgi içermektedir.
Bulgar Gözüyle Bursa başlıklı çalışmamızın Bursa kent tarihi araştırmalarına katkı sağlayacağı umudunu taşıyorum.

Doç. Dr. Hüseyin Mevsim,
Ankara

BULGAR GÖZÜYLE BURSA
Hüseyin Mevsim
120 sayfa, 10.-TL
Kasım 2009
Anı ve Yaşam Dizisi, ISBN: 978-605-105-036-2

Kaynak: kh


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS