Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
TÜRKLERİN BULGARİSTAN'DA KALAN MALVARLIĞININ DEĞERİNİN 200 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

TÜRKLERİN BULGARİSTAN'DA KALAN MALVARLIĞININ DEĞERİNİN 200 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

06 Ocak 2010

Bulgaristan'ın, 1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için talep edeceği tazminat miktarının 20 milyar doları aşabileceği bildirildi.
Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Reuters'a verdiği demeçte, ellerine yeni belgeler geçtikçe, rakamın 20 milyar doları aşabileceğini söyledi.
Öte yandan, AA muhabirinin derlediği bilgilere göre Türklerin Bulgaristan'da kalan malvarlığının değerinin 200 milyar dolara ulaşabileceği ileri sürülüyor.
Balkanlar'dan Türkiye'ye göç etmiş Türklerin ve mirasçılarının Türkiye'de kurdukları sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bugünkü Bulgaristan topraklarından göç etmiş Türklerin ve Osmanlı vakıflarının bugünkü Bulgaristan topraklarındaki malvarlıklarının değerinin 200 milyar Dolar'ın üzerinde olduğunun hesaplandığını ileri sürüyor.
Bulgaristan tarafı, konuya ilişkin açıklamalarını bugün de sürdürürken, daha önce 10 milyar dolar olarak açıklanan tazminat miktarının 20 milyar doları bulabileceğini kaydetti. Bakan Dimitrov Reuters'a açıklamasında, ''Konuya ilişkin belgeleri toplamayı hızlandırarak, talebimizi yıl sonuna kadar Türkiye'ye iletebiliriz'' dedi.
Türkiye'nin böyle bir sorunun varlığını reddetmediğini ileri süren Dimitrov, miktarın belirlenmesinin önemli olduğunu savunarak, bu konuda bir Türk-Bulgar komisyonunun toplanacağını belirtti. Dimitrov, 2300 kadar belge topladıklarını, göçmenlerin akrabalarının binlerce belge daha getirmelerini beklediklerini, bu belgelerin de gelmesiyle iddianın 20 milyar doları aşabileceğini ifade ederek, ''Biz kesin belgeleri Türk tarafına sunmaya hazır olduğumuz anda Türk-Bulgar komisyonu toplanacak ve çözümü konuşmaya başlayacağız'' dedi.

”BULGARİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA CİDDİ SORUN YOK”

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Marin Raykov, Bulgaristan ile Türkiye arasında ciddi politik sorun bulunmadığını belirterek, "Sadece çözülememiş bazı konular var. Bunlar da diyalog yoluyla halledilecek meselelerdir" dedi.
Raykov, 1913 yılından sonra Türkiye'den Bulgaristan'a göç eden Bulgarların Türkiye'de kalan mal varlığına ilişkin meselenin iki ülke arasında çözüme kavuşturulmamış konulardan biri olduğunu söyledi. Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunun son yılların en iyi seviyesinde olduğunu belirten Raykov, ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi için iki tarafta da gerekli iradenin bulunduğunu bildirdi.
Trakya göçmenlerinin tazminat konusunun çözümünü Türkiye'nin AB üyeliği için bir ön şart olarak görmediklerini ifade eden Raykov şöyle konuştu:
"Bizim resmi tutumumuz, AB'nin genişleme süreci ile Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde çözülmemiş konular arasında doğrudan alaka olmadığı yönündedir. Bulgaristan, Türkiye'deki reform çalışmalarını, AB'nin Brüksel–Ankara diyaloğuna ilişkin tüm kararlarını desteklemektedir ve desteklemeye devam edecektir."
Bulgaristan'ın yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, 1913 yılından sonra Bulgaristan'a göç eden Bulgarların Türkiye'deki mal varlıkları karşılığı Türkiye'den 20 milyar dolar tazminat isteneceğini söylemiş ve bu sorunun çözümünün Türkiye'nin AB üyeliği için ön şartlardan biri olacağını ifade etmişti.


Kaynak: Metin Akın / Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hasan 2010-01-06 12:27:08
Eger bizim mal varligimiz 200 milyarsa ozaman Bulgarlar niye ki,ini yirtiyorlar 10 milyar alacaz diye. Bu meseleyi ya propaganda olarak kullaniyor gidilar yada bu isin icinde baska is var.
Perperek Papazı Der ki... 2010-01-06 15:14:53
Bu işin içinde Bojidar Dimitrov diye bir dangalak var kendisi de şahsi miras ve para peşindedir, işte bunun gibi dangalaklara iktidar verince ne oldum delisi oluveriyorlar.

Bulgarlar'ın ulusal çıkarlarına bunu karıştırmamak daha çok yarar ama bir kere Pandoranın kutusunu açtılar, korkmayalım sonuçta karlı çıkacak bizleriz.
Remziye Keybandemir 2018-10-07 02:51:44
Merhabalar
Benim konum biraz karışik yardımcı olursanız svinirim
Annane dedemle birikte 1935 yılında annem 6 aylık ikin bulgaristandan göç ederek Türkiyeye göc etmiş annanem 5 kardeş yeğenlerinden biri ililenmiş büyük dedenin mirasından yıllık kira alıyorlar(tarım arazisinden) bize de vekaletiniz yok biz uğraştık siz mirasçı değilsiniz diyolar
260 dönüm arazi var
Ne yapmamız nereye baş vurmamız gerekir
Şididen teşekkür ederim. Saygılarımla
Trakyalı muhacir 2018-11-01 19:09:53
Bizim de 200 milyon dolar alacağımız varmış 20 milyon doları düş bize 180 milyon dolar ödeyin bitsin bu iş fazla düşünmeye gerek yok
REMZİBAL 2019-04-18 19:34:40
BABAM LAR 1951 YILINDA BLGRISTAN ŞUMNU GÜRGENLI KÖYÜNDEN TÜRKİYE YE GÖÇ ETMİŞLER ORDAKİ MALLARINI EV VE TARLALARI ÖYLECE BIRAKMIŞLAR BUNLARIN AKIBETİ NEDİR BIZ EVLATLARI OLARAK BIR HAK TALEP ETME ŞANSIMIZ VARMI
Dilek güleç 2019-06-24 21:44:53
Dedemin babası 1880 yılında totrakanda gogmuş malvarlıgını nasıl araştırabilirim
Nalan ÜNÜVAR 2019-09-12 15:45:32
Remzibal ve dilek güleç rumuzlu kişilerin sorunu bizde de var. Hatta bir fazla olarak o günlere ait resmi tapularımızda elimizde. Ne yapmalıyız. Ki e müracaat etmeliyiz . Lütfen ceap

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS