Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
BAŞBAKAN BORİSOV’DAN BAKAN BOJİDAR DİMİTROV’A UYARI

BAŞBAKAN BORİSOV’DAN BAKAN BOJİDAR DİMİTROV’A UYARI

07 Ocak 2010

Bulgaristan'da, yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'un, ''1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolara yakın tazminat isteneceği'' yönündeki açıklamaları hükümet içinde siyasi krize neden oldu.

Başbakan Boyko Borisov, BTV adlı özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'den tazminat talep edilmesi konusunda hiçbir resmi girişimin bulunmadığını belirterek, ''Ne hükümetin, ne de parlamentonun böyle bir kararı yok. Bojidar Dimitrov kişisel yorumlar yapıp bizi güç duruma düşürdü'' dedi.

Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov ile görüştüğünü ve kendisini sert şekilde son bir kez uyardığını kaydeden Borisov, ''Ne bakan, ne de Tarih Müzesi Müdürü olarak, Başbakanı ve hükümeti bağlayacak, güç duruma düşürecek konuşmalarda bulunamazsın. Bir daha sorun yaratacak açıklamalar yaparsan seni görevden alırım. Bu son uyarımdır'' diye konuştu.

Boyko Borisov, Bakan Dimitrov'un açıklamalarının Avrupa Birliği–Bulgaristan ilişkilerine de zarar verdiğini bildirdi.

Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, Bulgaristan'ın, ''1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolara yakın tazminat talebinde bulunmaya hazırladığını belirtmiş ve bu sorunun çözümünü Türkiye'nin AB üyeliği için ön koşul olarak gördüklerini'' dile getirmişti.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2010-01-06 20:25:37
Hayatın acı gerçekleri insana bazen tükürdüğünü yalattırır işte. Ne demiş atalarımız? Büyük lokma ye büyük söz söyleme.

Peki bulgarlar ne istiyorlar?

"Bulgarlar’a para lazım bir, iki, Bulgarlar AB denkleminde kimin yanında duruyor, üç, açık yazalım, İngiltere-İtalya çizgisinde mi, Fransa-Almanya çizgisinde mi?

Dört, yoksa enerji yolları meselesinde daha kuzeye mi bakıyor? Beş, Türkiye’nin komşularıyla gelişen ilişkilerinde Balkan kulvarında biraz dışlandığını mı hissediyor?"
Mehmet Yörüker 2010-01-06 22:04:03
İki gün önce yazdığım yorumu aynen tekrarlıyorum;

" Zaten telaş ettiğimiz yok. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Bu gün geçtikçe açlığa doğru giden bulgaristanda şimdiki aptal idareciler tarafından halkın ağzına verilmek istenen boş bir emziktir. Yoksa aklı başında bir bulgar bu herzeyi yemeden önce nasıl çıkaracağını düşündükçe böyle bir şeyi aklına bile getirmez. Yakındır Bulgaristanda aynı yunanistan gibi iflasını isteyecektir. Avrupada patates tarlasında çalışmakla, parisde sokakta keman çalıp üç beş kuruş dilenmekle Bulgaristanı kimse doyuramaz. bu ay içinde borisov Türkiyeye gelecek ağzındaki baklalardan anlarsınız durumu."
Flash 2010-01-07 00:50:06
http://img145.imageshack.us/img145/733/41327445.gif
Cantay Kocaömer 2010-01-07 18:23:59
Bulgar Bakan'dan Türkiye itirafı: Büyük gaf yaptım, hatalıyım

Türkiye'den göç eden Bulgarların malları karşılığında tazminat talep etmesi üzerine Bulgar Başbakan, sözleri sarfeden bakana "görevden alırım" dedi.
Bulgaristan’da bir bakanın Türkiye’den göç eden Bulgarların malları karşılığında tazminat talep ederek, bunu Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine bağlama girişimi ülkede siyasi krize yol açtı.
Başbakan Borisov, bu sözleri sarfeden yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu bakanı, görevden almakla tehdit etti.

Türk karşıtlığının aşırı sağcı ATAKA hareketi öncülüğünde tırmandığı Bulgaristan’da Türkiye tartışmaları hükümette büyük bir siyasi krize yol açtı.

Yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, hükümetin 1913’ten sonra Türkiye’den gelen Bulgarların malvarlıkları için 20 milyar dolar tazminat talebinde bulunacağını belirterek, "Sorunun çözümünü Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için ön şart olarak görüyoruz" demişti.

Başbakan Boyko Borisov, ne hükümetin ne de parlamentonun Türkiye karşıtı böyle bir kararı olmadığını ve Dimitrov’un sözlerinin, kişisel görüşü olduğunu açıkladı.

Başbakan Borisov: Görevden Alırım
Borisov, Dmitrov’u sert şekilde uyardı.

Borisov, "Başbakanı ve hükümeti bağlayacak, güç duruma düşürecek böyle konuşmalarda bulunamazsın. Bir daha bu tür sorunalara yolaçacak açıklamalar yaparsan seni görevden alırım. Bu son uyarımdır" dedi.

Financial Times: Bulgaristan Önce Kendi Evine Çeki Düzen Vermeli
Sofya’daki gelişmeler Avrupa basınında da yankı buldu.

İngiliz Financial Times gazetesi, bazı Avrupa ülkelerinin, Bulgaristan’ın örgütlü suç sorununu çözmeden birliğe üye yapılmasından "büyük pişmanlık duyduğunu" yazdı.

Gazete , "Bulgaristan önce kendi evine çeki düzen vermeye odaklanmalı" yorumu yaptı.

Fransız Le Figaro ise, baskı ve asimilasyon kampanyası nedeniyle milyonlarca Türkün topraklarını bırakıp Bulgaristan’dan kaçtığını hatırlattı.
Perperek Papazı Der ki... 2010-01-09 01:35:31
Bu adam ilk defa bunu söylemiyor ki sadece bu sefer bakan olarak dile getirdi ve sorumlu devlet adamı geleneği olmayan Bulgaristan için günümüzün dinamik dünyasında en son söylenmesi gereken lafı ilk söylerse karşı taraf da gereken adımları atar. Bu bir satranç oyunu gibidir düşündüğünüz hamleyi kendinizden daha güçlü ve taşları daha iyi konumlandırmış rakibinize söylerseniz oyunu kazanabilme şansınız azalır hatta sıfıra iner.
tralala tralala 2010-01-10 11:27:56
Ahmet Doğan iyerse milletin ve devletin parasını onlarda böyle cağre aralar
Eski Dulovo Silistrensko belediye başaknı Tabakov nasıl yemiş 70000 leva o paraları garanti bir kısmını AMEDE aktarmıştır her belediye başkanının aktardığı gibi YALAKALIK nasıl olacak öbür türlü
fes 2010-01-10 12:40:34
İvan yiyeceğine Ahmet yese daha gotino olmaz mı be ya?

Garanti bir kısmını Ahmet'e aktarmıştır diyor. İyi mi? Tahmin yürütüyor adam. Kanıta, delile hiç gerek yok; yap tahminini, bak keyfine.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS