Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
FİNANCİAL TİMES: “BULGARİSTAN’IN AB’YE ALINMASINDAN BAZI ÜYELER ÇOK PİŞMAN”

FİNANCİAL TİMES: “BULGARİSTAN’IN AB’YE ALINMASINDAN BAZI ÜYELER ÇOK PİŞMAN”

07 Ocak 2010

Bulgaristan’ın, Osmanlı döneminde Türkiye’yi terk eden Bulgarların bıraktıkları mallar için 10 milyar eurodan fazla tazminat ödenmemesi halinde AB üyeliğini engelleme tehditleri, AB medyasında da yankılandı. Le Figaro “Sofya, Türkiye’nin AB’ye girişini bloke etmekle tehdit ediyor” derken, Financial Times gazetesi, söz konusu iddiaların 80 yıl eski olduğuna dikkat çekerek, “Bulgaristan, önce kendi evine çeki düzen vermeye odaklanmalıdır” ifadesini kullandı.

FİNANCİAL TİMES: “BULGARİSTAN’IN AB’YE ALINMASINDAN BAZI ÜYELER ÇOK PİŞMAN”

İngiliz Financial Times gazetesi, Brüksel muhabiri Tony Barber imzalı haberinde Bulgaristan’da mafya ile ilgili araştırmalar yapan gazeteci Bobi Tsankov’un Salı günü öldürüldüğünü anımsatarak, AB ortaklarının bir kısmının Bulgaristan’ın örgütlü suç sorununu çözmeden üye yapılmasından çok pişman olduklarını kaydetti.
AB perspektifi açısından Bulgaristan’ın hiçbir zaman doğru nedenlerle haber olmadığı da belirtilen haberde, “Geçen hafta Sofya’dan, Bulgaristan hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliğini raydan çıkartmayı hedefleyebileceği yönünde tuhaf haberler geldi” denildi.
Bir hükümet yetkisinin tehdidini Bulgaristan’ın Türkiye’den 1. Dünya Savaşı öncesi Osmanlı İmparatorluğu’ndan göç etmeye zorlanan Bulgarlar için 14 milyar euroluk tazminat talebine bağladığına dikkat çekilen haberde, şöyle devam edildi:
“Ancak bu taleplerin, 80 yılı aşkın bir mazisi var ve şu anda kamuoyuna duyurulması için pek bir neden görünmüyor, iç siyasi maksat değilse, Türkiye, sorunu tırmandıktan kaçınılması çağrıları yapıyor. Tsankov cinayetinden sonra Bulgaristan, önce kendi evine çeki düzey vermeye odaklanmalı.”

LE FİGARO: “TÜRKİYE’NİN AB YOLUNDA YENİ ENGEL”

Bulgaristan’ın talepleri, Fransız Le Figaro gazetesine de yansıdı. Gazete, “Sofya, Türkiye’nin AB’ye girişini bloke etmekle tehdit ediyor” başlığını kullandığı haberinde, “Bakınız, Türkiye’nin AB yolundaki yeni bir engel. Osmanlı İmparatorluğunda meydana gelen bir mülteci olayı nedeniyle Bulgaristan, Ankara’nın AB’ye katılımını bloke edebileceğini belli etti” diye yazdı.

Le Figaro, Türkiye’nin AB müzakerelerinin 2005 yılında başladığına ancak “çok yavaş” ilerlediğini, şimdiye kadar sadece 12 başlığın açıldığına dikkat çekerken, Ek Protokol nedeniyle 8 başlığın askıya alındığı, Fransa ve Avusturya’nın da referandum düzenleyeceklerini açıkladığını hatırlattı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, ikili ilişkilere zarar verebilecek açıklamalarından kaçınılmasını istediğine de işaret edilen haberde, 2 milyona yakın Türk’ün Bulgaristan’dan kaçtığı da anımsatıldı.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


gara gaş ^^ 2010-01-08 03:12:25
son pişmanlık fayda etmez :D
fes 2010-01-09 09:07:58
Pışman olduk falan hep söylenir, Yunanistan, Portekiz, Polonya için de aynı şeyler söylenmişti.

Bu çıkışlar neyi değiştirir ki? Bulgaristan'ı AB üyeliğinden çıkartacak değiller her halde.

Yalnız Bulgaristan AB'ye girmekle her şeyin güllük gülüstanlık olmayacağını anlaması lazım. Burnunun dibinde 15 milyonluk devasa bir İstanbul ekonomisi var; bunu görmezden gelirsen fakirlikten, gerilikten asla kurtulamazsın.

Avrupa ülkelerinin tamamı komşularıyla iyi geçiniyor, birbirlerinden azami derecede yararlanıyorlar. Bakın Fillandiya'yla Rusyanın ilişkilerine; zırt pırt açıklamalarla, ölmüş eşeğin nalların sökmekle hiç kimse uğraşmıyor.
Rodoplu 2010-01-09 11:38:51
Hic kendimizi aldatmayalim efendiler!Dis bulgarlardan sorumlu devlet bakani basbakandan habersiz bu calismayi nasil yapabilir.Bulgaristan hukumeti yoklamalar yapiyor bu diger Avrupa ulkelerinde nasil tepki olur diye.Bir nevi sizin yolunuz bizden gecer diye bir girisimdir bu

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS