Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
YUNAN ÇİFTÇİLER SINIR KAPILARINDA TIR GEÇİŞLERİNİ DURDURDU, BLUGARİSTAN YUNANİSTAN'A NOTA VERDİ

YUNAN ÇİFTÇİLER SINIR KAPILARINDA TIR GEÇİŞLERİNİ DURDURDU, BLUGARİSTAN YUNANİSTAN'A NOTA VERDİ

18 Ocak 2010

Yunanistan'da hükümetin tarım politikasını protesto eden çiftçiler, Bulgaristan'la ortak sınır kapılarındaki TIR geçişlerini engelledi.

Promahon–Kulata, Ormenion–Kapitan Petko Voyvoda, Eksohi–İlinden gümrük kapılarını traktör ve biçerdöverlerle abluka altına alan çiftçiler, ticari taşıtların sınırdan geçişlerine izin vermiyor.

Bulgaristan'ın Zlatograd kenti bölgesinde cuma günü açılan 4. sınır kapısında da teknik nedenlerden dolayı nakliye araçlarının geçiş işlemi yapılamadığı için, Bulgaristan ile Yunanistan arasında kara yoluyla mal sevkıyatı yapılamıyor.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dragovest Goranov, Yunanistan'a protesto notası yollandığını, Yunan resmi makamlarından yanıt alamadıklarını bildirdi.

Goranov, Yunanistan tarafının sorunu çözmek üzere somut önlemler almaması durumunda Bulgaristan'ın konuyu Avrupa Komisyonu'na götüreceğini açıkladı.

Yunanistan'a dava açılması prosedürününse son derece karmaşık olduğunu belirten Goranov, bu nedenle şimdilik böyle bir önlem öngörülmediğini ifade etti.

Öte yandan, Başbakan Boyko Borisov'un, alternatif güzergah arayan TIR'ların geçişlerini kolaylaştırmak üzere, Makedonya ile ortak sınırdaki tüm gümrük kapılarındaki personel sayısının artırılması talimatını verdiği bildirildi.

Gümrükler Ajansı da, Bulgaristan–Makedonya sınırındaki Güeşevo, Zlatarevo ve Logodaj gümrük kapılarında Bulgar taşımacılar için maksimum kolaylık sağlanacağını açıkladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da çiftçilerin dün başladığı protesto eylemleri üzerine sınır kapılarında yaşanan sıkıntılardan dolayı, vatandaşlara acil bir durum olmadıkça Yunanistan'a gitmemeleri çağrısında bulundu.

Yunanistan'daki çiftçiler, 2008 sonu ve 2009 başında iki ülke arasındaki sınır kapılarını abluka altına almışlardı. Kızılhaç örgütü, sınır kapılarından geçiş yapamadığı için günlerce yollarda beklemek zorunda kalan TIR şoförlerine yemek ve su yardımında bulunmuştu.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İZMİRLİ 2010-01-19 23:14:39
Sözümü unutayın lütfen!!
Yunanlılar on yıl sonra Bodrum'a Marmaris'e v.s,komilik-garsonluk yapmaya gelecekler..
Biraz abartılı olacak gibi ama,hatta Varna'da bile garsonluk yapabilirler,bu asalaklar garson olmanın dışında başka bi işe de yaramazlar zaten..
Evropa'nın (şımarık çocukluk) dönemi bitti,bu günlerini çok arayacaklar çooook..

Saygılar

İzmirli
fes 2010-01-20 00:29:29
Yunanlıların işi gerçekten çok yaman. Mali kriz bacayı sarmış durumda. Ellerini açmılar Brüksel'le doğru, oradan çil çil paracıklar gelsin de iflastan kurtulalım diye bön bön bakıyorlar.

Almanlar önce yardım etmek istedi, çünkü hatırı sayıla alman parası yunan tahvillerine bağlanmıştı. Nevar ki yunan maliyesi dipsiz bir kuyuydu, yardım paraları da indira gandi olabilirdi. Merkel korktu, vazgeçti.

Yunanistan yeni tahvil ihraç ederek borçlanmaya gidiyor, ancak kredibiliteleri çok düşük olduğundan alacağı para çok yüksek faizli; ileride ülkenin iliğini kemiğini yiyip bitirecek düzeyde yüksek.

Kendi paralarını kurtarmak peşinde olan alamanlar, AB tahvilleri çıkartarak Yunanistan'ı yüzdürme fikrini ortaya attılar, ama diğer AB üyeleri şidilik oralı olmuyorlar.

İzmir'e veya Varna'ya garsonluk yapmağa gelmezler, ama refah düzeyleri düşer, kibirlerinden eser kalmaz.
İZMİRLİ 2010-01-20 00:58:41
Gelirler Çıkançı gelirler,yunanistan'ın her yıl yaklaşık 450000 turistini kapıyoruz..
On sene sonra kime servis yapacaklar ki??


Saygılar

İzmirli
Hasan 2010-01-20 12:43:52
Gelecek Turkıyede ve Asyadadır .Avrupa cokmeye basladı yavas yavas
Şmarık palikarya 2010-01-20 12:57:40
"Bir zamanlar Avrupa’nın cici çocuğu olan Yunanistan’la ilgili endişeler büyüyor. S&P ülkeyi ‘gevşeme’ diye uyarırken, Moody’s de görünümünü negatifte teyit etti. AB yardım etmezse ülke iflasa gidebilir"
Avrupayı kandırmış 2010-01-20 13:03:17
"Öte yandan AB maliye bakanları, oynanmış istatistiklerle yıllardır kendisini kandıran Yunanistan’ı sert şekilde uyardı. Borç kriziyle boğuşan Yunanistan’ın durumunu görüşmek için Brüksel’de toplanan AB maliye bakanları, 30 yıldır AB üyesi olan bu ülkeye “İstatistiklerini AB standartlarına getir” çağrısında bulundu."
Gırtsite sa lukavi 2010-01-20 13:07:17
"Türk TIR’ları da Yunanistan’ı doğudan batıya geçişlerinde büyük gecikmelerle zorlanıyor. Yunan medyasına göre Yunan çiftçiler önümüzdeki saatlerde Meriç’te Türk-Yunan sınır geçişlerini de bloke edecek."

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS