Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
AB SEYAHATLERİNDE AVRUPA SAĞLIK KARTI ŞARTI

AB SEYAHATLERİNDE AVRUPA SAĞLIK KARTI ŞARTI

23 Ocak 2010

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların yurtdışı seyahatlerinde yabancı ülkelerde ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeleri için Avrupa Sağlık Kartı’nın (EZOK) zorunlu olarak hayata geçirmeyi planlıyor. 1 Nisan’dan itibaren Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılacak seyahatlerde Avrupa Sağlık Kartı’nın (EZOK) zorunlu hale gelmesi üzerinde çalışılıyor. Uygulamanın hayata geçmesi durumunda 1 Nisan’dan itibaren AB ülkelerine seyahat edecek vatandaşların Avrupa Sağlık Kartı’nı da yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. Yeni Sağlık Yasası’na göre, sigortalarını düzenli ödeyen, ancak Avrupa Sağlık Kartı olmayan kişilerin AB ülkelerine seyahat edemeyeceği belirtiliyor. Sağlık kartı olmayan kişilerin AB ülkelerine seyahatinin yasaklanması uygulaması 18 Aralık 2009’dan itibaren yürürlükte. Ancak bu tarihler arasında yasak uygulanmadı. Sağlık Bakanlığı, bu uygulamanın resmi olarak 1 Nisan’da uygulamaya geçilmesi ve bu tarihe kadar halkın bilgilendirilmesini istiyor. Sağlık Kartı, yurtdışındaki rahatsızlıklarda ücretsiz acil yardım alma garantisi sağlıyor. Kart, acil sağlık müdahale gerektiren durumların dışında, acil dişçilik hizmetleri, hamilelik, doğum gibi durumları da kapsıyor. Kişilerin Avrupa Birliği üyesi ülkelere ve İsviçre’ye gitmeleri durumunda yanlarında bulundurması gerekecek. Avrupa Sağlık Kartı Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Estonya, İspanya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Lichtenstein, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İsveç gibi ülkelerde isteniyor.
Bakanlık yurtdışına çıkmadan önce de sağlık sigortası yaptırıldığını, ancak bunların tam olarak EZOK’un yerine geçmediğini, bunların belirli bir süre için geçerli olduğunu ve belirli tedavileri kapsadığını ifade ediyor. Avrupa Sağlık Kartını, sağlık primlerini aksatmadan ödeyenler alabiliyor. Son yasaya göre, sigortalı kişiler, ‘son 36 aylık primleri yatmış olanlar’ olarak tarif ediliyor. Kart, kişinin Bulgaristan’da sağlık primlerini düzenli ödediği ve AB ülkelerinde, Norçev, İsviçre ve İzlanda’da ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı bulunduğunun bir göstergesi durumunda bulunuyor. Ancak yasa sağlık sigortası olmayan kişileri kapsamıyor. Bakanlık, sağlık sigortalı olmayan kişilerden kart zorunluluğu aranmayacağını ve bu kişilerin AB ülkelerine seyahatlerine izin verileceğini savunuyor. Avrupa Sağlık Kartı çıkartanların sayısı ise düşük. 2007’de 120 bin kişide kart bulunurken 2009’da kart sahibi sayısı 91 bin olarak kaydedildi. Kart sahibinin ne gibi sağlık hizmetleri alabileceği, Sağlık Kasası’nın her ülke ile yaptığı ayrı paket anlaşmalara göre değişiyor. Bir kişinin yurt dışında tedavi olması durumunda tedavi giderleri Sağlık Kasası tarafından o ülke hastanesine veya sağlık kuruluşuna geri ödenecek. Ücretsiz olarak çıkartılabilen kartın, primlerin ödenmeme ihtimaline karşı bir yıllık geçerlilik süresi bulunuyor. Emeklilerin sağlık primleri devlet tarafından ödendiğinden ve sigortasız duruma düşme ihtimali bulunmadığından kartlarının süreleri 10 yıllık olarak veriliyor.


Kaynak: Erkan Tunca, Zaman - Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 31 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 348
-Son 24 Saat Test Sayısı:606
-Toplam Vaka Sayısı:2 513
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 074
-Son 24 Saat İyileşenler:10All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS