Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
SELİMİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYLIĞI YOLUNDA

SELİMİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYLIĞI YOLUNDA

27 Ocak 2010

Edirne Belediye Başkanlığının 2006 yılında başlattığı dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın, “Ustalık Eserim” diye tanımladığı ve Selimiye Camii’nin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için geniş kapsamlı bir adaylık başvuru dosyası tamamlandı.
UNESCO’nun Dünya Mirası Uygulama Rehberi’ne göre hazırlanan başvuru dosyası 18 Ocak 2010 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edildi.
Edirne Belediyesi’nin AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan Dünya Mirası Adaylık Dosyası ekleriyle birlikte, değerlendirilmeye alınabilmesi için 1 Şubat 2010 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde olan UNESCO Dünya Miras Merkezi’nde olacak şekilde Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilecektir.
UNESCO Dünya Miras Listesi’nin geçici listesi’nde yer alan Selimiye Camii ve Külliyesi, asıl listede yer almak üzere UNESCO’ya 1997 yılından beri Türkiye’den gönderilen iki dosyanın arasında yer almaktadır.
Selimiye Camii ve Külliyesi’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alması amacıyla UNESCO’nun Dünya Mirası Uygulama Rehberi’ne göre hazırlanan adaylık dosyası için, ulusal ve uluslararası arşivler taranmıştır.
Bu çalışma esnasında Selimiye Camii ve Külliyesi ve Edirne tarihsel ve ticaret alanlarından oluşan tampon bölgeyi kapsayan alanda, her türlü veri toplama çalışması yapıldı.
Bu çalışmalar kapsamında yaklaşık 300’e yakın Türkçe ve yabancı dilde kaynakta araştırma yapıldı, bunlardan 123 adedi de çalışmada kaynak olarak kullanıldı. Kitapların yanı sıra izin alınmak kaydıyla Türk ve yabancı araştırmacı, kolleksiyoner ve fotoğrafçıdan 150 adet fotoğraf, kartpostal ve resim kullanıldı. Bir o kadar sayıda da arşivleme yapıldı. Bu kaynaklar Belediyemizce arşivlenmiş, ayrıca dosya ekinde UNESCO Genel Merkezi’ne gönderilmiştir.
Bu belgelerin yanı sıra söz konusu alanla alakalı 64 adet çeşitli ölçeklerde harita, adaylık dosyasında yer aldı. Belediyemiz bünyesinde mevcut olan ve TREDAŞ, GAZDAŞ doğalgaz firmasından alınan haritaların yanı sıra UNESCO ekibince de yeni haritalar oluşturuldu. Örn; alanla ilgili yükselti analizi paftası, kullanım alanları analizi paftası, mülkiyet analizi paftası, Selimiye Camii ve çevresinde yer alan ağaçlara ait paftalar gibi…
Ayrıca dijital ortama da aktarılmış tüm bu belge ve bilgiler Belediyemizce oluşturulacak olan UNESCO Merkezi’nde tüm ilgililere erişim amacıyla açık olacaktır.


Edirne Belediyesi tarafından 16-17 Kasım 2009 tarihlerinde Selimiye Camii ve Külliyesi çalışmasının da yer aldığı uluslar arası bir sempozyum da gerçekleşti. Türkiye ile birlikte 10 ülkeden 40’ı aşkın bilim adamının katılımıyla bilimsel anlamda düzenlenen, UNESCO’ya bağlı “ICOMOS-CIVVIH’ın (Uluslararası Anıtlar Ve Sitler Konseyi - Uluslararası Tarihi Kentler ve Küçük Yerleşmeler Komitesi)Akdeniz Dünya Miras Şehirlerinde Yönetim Planı çalışmaları başlığı ile bu çalışma uluslararası boyuta taşındı.

Şehrimizin en önemli simgelerinden olan Selimiye Camii ve Külliyesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması çalışmasının danışmanlığını Prof. Dr. Nevzat İLHAN yürüttü. Çalışmanın diğer önemli ayağı olan “alan yönetimi” çalışmasının başkanlığını Başkan Yardımcısı Namık Kemal DÖLENEKEN yürütmektedir. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu çalışanları bu önemli çalışmayı gerçekleştirmiştir. Büro çalışanları, Büro sorumlusu Şef Mesude Şenol, Sanat Tarihçi Işılay Yıldırım, Alan Yönetim Uzmanı Yaşagül Ekinci, tarihçi Özlem Uçar, Bilgisayar Teknikeri-Grafiker Altay Mocan, Harita Teknikeri Berk Çakır ve tercüman Hikmet Çavuşoğlu’ndan oluşmaktadır.

Kaynak: KH


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2010-01-28 21:21:29
Tabi Padishahlarimiz aynen shimdiki Zübükler gibiymish.
Kendi adlarini tashiyan Camiler Saraylar yaptirmishlar.
Ama Ahali ichin bir b.ok yok ortada.Bütün Balkanlarda ne
bir lise ne bir Universite ne bir Teatrro ne bir Opera ne de bir Müze...
Resamlarini bilem Italyadan ötten berden gerirmishler.
Hepsi de Ecnebi kanindan gelen....Türklükten utanan..aynen bugünkü Zübükler gibi.Aralarinda restorantlarda bilem kendi Ana-Dilini konushmuyorlar....
Atatürk birsheyleri degishtirmeye kalktiysada bu Cemmata ters geldi.Yobaz takimi gechirdi eline Devleti.
Yakinda Memleketi bölürlerse hich shashmam nasil olsa Askerleri sindirdiler sesi chikani echeri atiyorlar..bizim Göchmen gizani savci Özün emiriyle...
fes 2010-01-29 08:51:59
Selimiye camisnin mimari (arhitekturna ) değerini bilmediğinden konuşuyorsun bunları. Selimiye camisi muhteşem ve benzersiz bir sanat eseridir. Bulgaristan'a geldiğinde boş boş orada burada gezeceğine gel Edirneye ve atalarının bu muhteşem eserini ziyaret et.

Padişahlar hakkında da hiç bir şey bilmiyorsun, kulaktan dolma şeylere inanmışın, yalan yanlış şeyler söylüyorsun.

22 milyon metrekare toprağı nasıl kontrol ediyorlardı, birdünya gücü haline nasıl gelmişlerdi? İşte bu soruların cevabı Selimiye camisinde; gel, atalarınla ve tarihinle gururlan.
Perperek Papazı Der ki... 2010-01-30 22:46:23
Gerzek Karaibrâm, Selimiye Camisi yaptıranın adı ile anılıyor ama bu cami ahalinin kendsi için yapımıştır yoksa yaptıran orada on kere namaz kılıp kılmadığı meçhül.

Ayrıca 16.YY da Avrupada bu saydıklarının da hiç biri yoktu. 15-16 YY Osmanlısında var olanlar batıda bir kaç yüzyıl sonra gelebilmiştir.

Örnek olarak Edirne II. Bayezid Şifahanesini verebiliriz, olur da "karacahil" Türklerin tıb alanında ulaştıkları seviyeyi merak edersen Edirne'ye uğradığında bir ziyaret et.

Müzik ile akıl hastalarının nasıl şifa bulduğunu gördükten sonra avrurada akıl hastalarının ateşte yakıldıkları ile kıyaslayabilirsin.

Çiçek hastalığının aşısı Osmanlıda yüzyıllardır uygulanırken avrupalılar sadece kopya etti.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS