Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
BAŞBAKAN BOYKO BORİSOV İKİ GÜNLÜK TÜRKİYE ZİYARETİNİ TAMAMLADI

BAŞBAKAN BOYKO BORİSOV İKİ GÜNLÜK TÜRKİYE ZİYARETİNİ TAMAMLADI

31 Ocak 2010

Başbakan Boyko Borisov Türkiye ziyaretinin ikinci gününü İstanbul’daki gerçekleştirdiği görüşmelerle geçirdi. Sabah saatlerinde İstanbul’a giden Borisov Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde İstanbul Valisi Muammer Güler karşıladı. Ardından heyetindeki Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ile Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fındıkova ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Saraçhanedeki belediye başkanlığı binasında görüştü. Başbakanımız için resmi tören düzenlendi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü ve ardından da Borisov konuk defterini imzaladı. Görüşmelerin ardından basına açıklama yapan Kadir Topbaş, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un da önceden belediye başkanlığı yapan birisi olduğu için yerel yönetimlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda etkin rol oynadıklarını kendisine söylediğini kaydetti. Bulgaristan’la karşılıklı deneyim paylaşımı yapacaklarını ve prensipte anlaştıklarını ifade eden Topbaş; “Heyetlerimiz karşılıklı bu çalışmaları yürütecek. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti münasebetiyle de bir takım aktivitelerde Sofya ile İstanbul Belediyesi olarak ilişkiler yürüyeceğiz.” dedi.

İstanbul’un kültür başkenti seçilmesinden dolayı Kadir Topbaş’ı tebrik ettiğini ifade eden Başbakan Boyko Borisov, 5 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede İstanbul’da yaptıkları alt geçit, alt yapı çalışmaları ve yol çalışmalarından dolayı kendilerini kutladıklarını söyledi. İstanbul’da görüp hayran kaldıkları bu çalışmaların bir benzerlerini de Sofya’da görmek için uzmanları Sofya’ya davet ettiklerini belirten Boyko Borisov şöyle devam etti: “Bizimde şuanda finansmanı hazır olan 7-8 tane altgeçidin yapılması gerekiyor. Ve İstanbul’da bu teknolojinin ne kadarda çok geliştirilmiş olduğunu gördük. Ve bu deneyim ve çalışmaların bizlerle de paylaşılmasını rica ettik.”

"Unesco Kültür Mirasına iki Aday"

İstanbul’da bulunan ve Demir Kilise diye de bilinen Bulgar Kilisesi’nin kaymasını önlemek için teknik çalışmaların yapıldığını duymaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Boyko Borisov; “Unesco Kültür Mirası’na girmesi için Bulgaristan Filibe’de bulunan Camiyi önereceğiz. İstanbul’da Unesco Kültür Mirası’na girmesi için Demir Kilisesi’ni önerecek. Ve bu girişim dünya için iki ülke arasında yapılmış çok güzel bir örnek olacak.” dedi.
Açıklamaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Boyko Borisov’a Topkapı Sarayı’ndan imitasyon bir vazo, Sofya Belediye Başkanı Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova’ya da İstanbul Lalelerinin figürlerinin yer aldığı bir çini hediye etti.

Boyko Borisov’da Başkan Topbaş’a Panagorişteki Altın Definesinden bir testi, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova da Sofya kentinin armasını hediye etti. Başkan Topbaş daha sonra Başbakanımızı ve beraberindeki heyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ni gezdirdi.

Ardından İstanbul Valiliği’ne geçen Borisov, burada Vali Güler ve tören mangası tarafından kapıda karşılandı. Valilikteki görüşme, basına kapalı olarak yapıldı. Valilik Kabul Salonu’nda bulunan Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Güler tarafından Başbakanımıza özel işlemeli vazo hediye edildi.

İstanbul Valiliği’ndeki ziyaretten sonra Vali Güler, Feriye Karakol Restoran’da Borisov onuruna bir yemek verdi.
Ardından Başbakan Boyko Borisov, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ve Bulgar Kilisesi'ni ziyaret etti. Borisov, beraberindeki heyetle önce Fener Rum Patrikhanesine gelerek, Patrik Bartholomeos ile bir süre görüştü. Ziyarete ilişkin bir açıklama yapan Bartholomeos, konuk Başbakan ve beraberindeki heyetin Türkiye'yi ziyaret etmesinin her iki ülke açısından da yararlı olacağını tahmin ettiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Patrikhane olarak Bulgar halkına selamlarımı ve dualarımı gönderiyorum. Patrikhane olarak Bulgar Patriği ile aramızdaki ilişkiler çok iyi devam etmektedir. Bulgaristan Başbakanı'na içerideki görüşmemizde bir ricada bulundum. Burada basın mensuplarının karşısında da bu ricamı yineliyorum. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye olması konusunda Bulgaristan'dan destek olmalarını istiyoruz."

Başbakan Borisov, daha sonra Bulgar Kilisesini de ziyaret etti. Ziyarette kilise hakkında bilgi aldı. Boyko Borisov ziyaretin ardından ülkemize döndü.

Kaynak: İsmail Köseömer


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ramayy 2010-01-31 11:09:38


ABD'DEN ŞOK RAPOR

Monday, 22 June 2009 07:25ABD eski Başkanı Reagan’ın danışmanı Fein: “Beyaz Saray araştırma yaptı, Ermenilerin 2 milyon Müslüman Osmanlı’yı katlettiği ortaya çıktı. Ermeniler, kendi arşivlerini açmıyor, çünkü bu gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyor…” dedi.

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın hukuk danışmanlığını yapan Bruce Fein, sözde Ermeni soykırımı iddialarını değerlendirdi. Ermenilerin bu iddialarının son derece asılsız olduğunu belirten Fein, Reagan’ın başkan olduğu 1981′de bu konunun Beyaz Saray tarafından araştırıldığını ve iddiaların asılsız olduğunun belgelendiğini söyledi. İşte sözde Ermeni soykırımı konusunda Fein’in açıklamaları:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun azınlıklara karşı “müthiş” sayılabilecek bir özen gösterdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Azınlıklar, kendi dini özgürlüklerini ve hayatlarını son derece rahat bir şekilde sürdürdü.

Ermeni terör çeteleri I. Dünya Savaşı sırasında Fransa ve Rusya ile birlikte Osmanlıları öldürdü. Bu rakamın 2 milyon civarında olduğu bir gerçek. Ermeni kayıplarının ise 500 bin civarında olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Burada asıl önemli konu, Ermenilerin ihanetidir. Osmanlı da kendisini savundu. Özellikle ABD’de yaşayan Ermeniler, soykırım yalanı ile büyük getiri sağlıyor. ABD yönetimi de büyük paralar döndüğü için Ermenileri karşısına almak istemiyor. Ermeniler ısrarla kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü yıllardır soykırım yalanı ile dönen getirimi kaybetmek istemiyorlar. Arşivler açıldığı anda gerçek ortaya çıkacak.”
--------------------------------------------------------------------------------
ramayy 2010-01-31 11:13:24
ramayy 2010-01-31 10:49:49
ramayy 2010-01-30 02:47:24
Kasım Dal ile Remzi Osman’a güveniyorum. Onları yalnız bırakmamak gerekir. Çünkü dava hepimizin davasıdır. İnanın, dava hükümetlerin davaları değil. Hükümetlerin temsilcileri devlet adamı olabildikleri kadar tarihlerine sahip çıkarlar. Bulgar, zaman, zaman yoklama çekiyor, acaba yutturabilir miyim diye. Hiçbir zaman A planı gerçekleşmiyor ama B planı devamlı tutuyor. İki buçuk milyon Türk’ü Bulgarlaştıramadı ama bir milyonunu kovmayı başardı ve ülkesinin Türk sorununu bir kırk yıllığına çözdü. Kırk yılda ya at ölür, ya baldır kopar… Modern Avrupa’nın kültürsüzlüğü içinde erir giderler… Baskın basanınmış derler ya; Türk tarafı istemeden, Bulgar tarafı istiyor. Sonra da Türk tarafı ben de isterim Haa deyince, susuyor. Garip olan, ne garip aciz olan da Türk tarafıdır. Bakın Bulgar’ı tazminat istemekten vazgeçirdim diye övünüyor. Tıpkı; ‘’Bakın bir konuştum, Türkçe yayınları halkoyuna sundurmadım ve yayın devam edecek’’ deyip övündükleri gibi. Oysa Bulgar tarafı çok tarihi hatalar yapıyor ama karşısındakine yutturabiliyor. Hataları; devamlı insan Haklarını çiğniyor ve biz de bundan yararlanamıyoruz. Sayın Dışişleri Bakanı Davutoğlu çok güzel söyledi; ‘’Bulgarlar Trakya’dan göç etmişse; üç buçuk milyon Türk de Balkanlardan göç etti’’. Ben de bilmeyenlere hatırlatıyorum, dış işlerine dâhil. Balkan savaşını biz başlatmadık. Bize saldırdılar ve düşman tertemiz Türk bölgelerini işgal etti. İşgal ettiğinin bir bölümü düşmanın sınırlarına katıldı. Balkan savaşını başlatanlar ve Trakya’yı işgal edenler, Trakya’da yaşayan dindaşlarıyla birlikte Türkleri katlettiler. Savaşın ceza borcunu ödemediler, katlettikleri Türklerin tazminatını ödemelidirler. Trakya Bulgarları niçin mi kaçtı? Gelen Bulgar Ordusuyla birlikte Türk komşularını katlettiler. Trakya’dan Bulgar askeri çıkartıldığı zaman başlarına gelecekleri biliyorlardı. Kaçtılar…Peki bizim memleketimiz %99 Türk’tü ; niçin işgal edildi ve niçin yabancı dinden ve dilden olan yabancı elinde kaldı?...
TRT 24 saat etnik dilde yayın yapıyor da, BRT 15 dakika yayın yapsa ne olur, yapmasa ne olur. Türk tarafı da bir şeyler kazandığını sanıyor. Bulgar’a vereceğimiz varsa çay kaşığı kadardır. Ama mutlak alacağımız olan kırk kazandır…
Türkiye’de yaşayıp ta Bulgaristan’da HÖH şunu yapmadı, bunu yapmadı demek çok kolay.Siz o insanlarımızın nasıl zorluklarla karşılaştıklarını biliyor musunuz?...
Küçük çıkarları bırakalım. Dedikoduları bırakalım. Çamur atmayı bırakalım. Bulgarlar köşeyi dönüyor, şirketler kuruyor; siz kalkmışsınız bizimkilerine çamur atıyorsunuz. Sofya’ya gelen Avrupa fonları tamamen fakir Türk bölgeleri için gelmiştir. Gelen paranın % 90 Sofya’da kalmıştır. Bunları bilmiyormuş gibisiniz. Bütün fırsatlardan yararlanarak bizimkilerin de zengin ama çok zengin olmalarını istiyorum. Bizim milletimizdense zenginden zarar gelmez. Bahsettiğim ülkeleri ne yazık ki, kendileri yönetmiyor. Yoksa siz hala; rahmetli T.ÖZAL’IN kapıları; Türkiye’nin derin devlet ve yüksek çıkarlar merkezinin raporları sonucu mu açtığını sanıyorsunuz. O zaman çok kusura bakmayın çok cahilsiniz. Avrupa’nın Balkanlarda İslamiyet’i güçsüz kılma projesinin mağduruyuz arkadaşlarım….
Birlik olmalıyız Birlik. Üçe beşe bakmadan, küçük çıkarlar gütmeden, zarar ziyan düşünmeden birlik olmalıyız birlik. Çok büyük bir birlik olmalıyız.
Türkiye’de yüzlerce Balkan dernekleri var. Varda, hiç birinin kırk bin kişiyle bir miting yapma birliği var mı? Yirmi bin üyeli dernekler var, çocuklarıyla ve üye olmayan akrabalarıyla yüz bini aşabiliyor. Bıraktım kırk bini, yirmi bin üyeyle bir mitin yapabilsin ben mutluluktan öleyim…
Hepinize ışıklı geceler.. ramayy
ramayy 2010-01-31 11:04:13
Türk Politikacılar,fikir üretemiyor ve Tarihlerine sahip çıkamıyor.Çünkü,ülkeyi gerçek bilim ve tarih araştırmacıları yönetmiyor.Balkan Savaşında;Balkan Ülkeleri ve hele Bulgaristan Berlin Antlaşmasını çiğneyerek, Türkiye'ye savaş açmışlardır.Balkan Ülkeleri Türkiye'ye savaş tazminatı ödemelidir ve işgal ettikleri topraklarda halk oylaması(referandum) yapılmalıdır.Halk İşgalci tarafında mı kalmak istiyor,yoksa eski hakimi sınırları içine mi dönmek istiyor. Bu oylamaya o tarihten beri kovulanların tüm nüfus artışlarıyla katıla bilmeleri gerekiyor.Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar.Gerçek barış ve gerçek adalet öyle olur.
Bulgaristan önce yirmi yıllık hesabını ödesin,sonra masaya oturalım.
ramayy 2010-01-31 11:08:57


ABD'DEN ŞOK RAPOR

Monday, 22 June 2009 07:25ABD eski Başkanı Reagan’ın danışmanı Fein: “Beyaz Saray araştırma yaptı, Ermenilerin 2 milyon Müslüman Osmanlı’yı katlettiği ortaya çıktı. Ermeniler, kendi arşivlerini açmıyor, çünkü bu gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyor…” dedi.

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın hukuk danışmanlığını yapan Bruce Fein, sözde Ermeni soykırımı iddialarını değerlendirdi. Ermenilerin bu iddialarının son derece asılsız olduğunu belirten Fein, Reagan’ın başkan olduğu 1981′de bu konunun Beyaz Saray tarafından araştırıldığını ve iddiaların asılsız olduğunun belgelendiğini söyledi. İşte sözde Ermeni soykırımı konusunda Fein’in açıklamaları:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun azınlıklara karşı “müthiş” sayılabilecek bir özen gösterdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Azınlıklar, kendi dini özgürlüklerini ve hayatlarını son derece rahat bir şekilde sürdürdü.

Ermeni terör çeteleri I. Dünya Savaşı sırasında Fransa ve Rusya ile birlikte Osmanlıları öldürdü. Bu rakamın 2 milyon civarında olduğu bir gerçek. Ermeni kayıplarının ise 500 bin civarında olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Burada asıl önemli konu, Ermenilerin ihanetidir. Osmanlı da kendisini savundu. Özellikle ABD’de yaşayan Ermeniler, soykırım yalanı ile büyük getiri sağlıyor. ABD yönetimi de büyük paralar döndüğü için Ermenileri karşısına almak istemiyor. Ermeniler ısrarla kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü yıllardır soykırım yalanı ile dönen getirimi kaybetmek istemiyorlar. Arşivler açıldığı anda gerçek ortaya çıkacak.”
Perperek Papazı Der ki... 2010-01-31 19:19:41
Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.

Bulgaristan'ın seçilmiş "valisi" Borisov İstanbul valiliğine yani Bâb-ı Ali'ye; Osmanlı devletinin başbakanlığına uğramış.

Pek de yakışmış!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS