Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
MİLLETVEKİLLERİ OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN SÖZDE YAPMIŞ OLDUĞU BULGAR KATLİAMI TASLAK KANUN TASARISINI REDETTİ

MİLLETVEKİLLERİ OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN SÖZDE YAPMIŞ OLDUĞU BULGAR KATLİAMI TASLAK KANUN TASARISINI REDETTİ

05 Şubat 2010

İnsan Hakları, Din, Şikâyet ve Dilekçeler Komisyon üyesi milletvekilleri Volen Siderov ve bir grup milletvekili tarafından getirilen ve Osmanlı İmparatorluğu’nun (1396-1913 yılları arasında) sözde yapmış olduğu Bulgar Katliamını kınama taslak kanun tasarısı önerisini reddetti. Dışişleri Bakanlığından alınan görüşe göre, bugüne kadar Osmanlı İmparatorluğunda sözde Bulgarlar üzerine uygulanan kıyımın kınamasıyla ilgili ne ikili ne de çoklu plan çerçevesinde dile getirilmemiş. Hatta devlet kurumunun sunmuş olduğu bilgiye göre Ermenistan (hariç) Orta çağıda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisindeki halklara karşı yürütülen siyasetin benzer bir bilginin ellerinde olmadığını bildirmişlerdir. Aynı komisyon üyesi milletvekilleri “Ataka” tarafından sunulan iki öneriyi daha reddetti - Türkiye Cumhuriyeti’nin Anadolu ve Trakya Bulgarlarına tazminat ödeme talepli taslak kanun tasarısı ve de Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915-1922 yılları arasında Ermenilere uyguladığı sözde kıyım taslak kanun tasarısı. “Ataka” Meclis grubu başkan yardımcısı Stanislav Stanilov milletvekillerin kararına karşı çıktı. “Sonuç olarak “Ataka” gökten düşmüş değil, Millet meclisinde o 20 milletvekilinin isteğiyle değildir. O seçmenler tarafından gönderilmiştir. 300 000 – 400 000 kişi bu düşüncelerin araksındadır, bu sorular kamunun gündeminde durmaktadırlar” diye söyledi.

ATAKA’NIN TAZMİNAT İSTEMİYLE İLGİLİ YASATASARISI KOMİSYONDA REDEDİLDİ

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) grupları sert bir şekilde Bulgaristan Millet Meclisinde kabul edilmesi istenilen Türkiye Cumhuriyeti’nin Anadolu ve Trakya Bulgarlarına tazminat ödeme talepli taslak kanunun tasarısına karşı çıktılar.

Böyle bir kararın kabulü önerisi aşırı milliyetçi ATAKA partisi Başkanı Volen Siderov ve bir grup milletvekili tarafından yapıldı. Bulgaristan için Koalisyon Milletvekili Aleksandır Radoslavov, “Papa’dan büyük aziz olmaya çalışmayın” çağrısı yaptı. HÖH Milletvekili Ünal Lütfi’ye göre Trakya Mültecileri tazmin edilmesi 1925 yılında imzalanan Ankara Anlaşmasına göre yapılmalıdır. Bu soruna adil ve dengeli çözüm bulmak o kadar kolay değil kanısını düşünmektedir.

Ünal Lütfi “Millet Meclisi tarafından kabul edilen kararlar kanun hükmündedir ve mecburiyet getirmektedir. Bundan dolayı karma Bulgar ve Türk komisyonunu bırakalım da yavaş ve sürekli ve etkili bir biçimde bu sorunda çözüme ulaşsınlar” diyerek arkadaşlarına seslemdi. “Eğer acele edersek, gerçekten de Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler bozulabilir. Bizler Türkiye ile NATO’da da ortağız ve aramızda çözemeyeceğimiz hiçbir önemli siyasi sorun yoktur. Millet Meclisi tarafından aceleye getirilmiş böyle bir karar bırakın siz herhangi bir yarar getirmenin öte yanında olası olarak Bulgaristan ile Türkiye arasında ilişkilerin bozulmasına da neden olabilir” diye ekledi Ünal Lütvi. Mavi Koalisyonlu Komisyon Başkanı Yordan Bakalov’a göre “Ataka’nın” isteğinde sakıncalı bir durum yok.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sıderovun gotu kasınıyor 2010-02-05 00:33:23
Sıderovun gotu kocaman ya.ak ıcın aglıyor resmen . Ama bır gun bulacaktır emınım.
ataka s motika v gradinata 2010-02-05 01:16:37
biz olmasak sen ac kalirsin siderov.biz senin icin bir servetiz.ömur boyu aylik cekeceksin ,guzel emekliligin olacak bol bol dolasacaksin,allah turklere daha cok bereket versin de ki sende zengin yasa mutlu ol.ha biz olmasaydik 400 leva ya tirmalacaktin yalan mi.
emir 2010-02-05 01:19:56
hizzaayageeeeeellll siderov
Perperek Papazı Der ki... 2010-02-05 01:28:22
Siderov aganızı uçak hizmetlileri bile rezil etmişler.
rodoplu 2010-02-05 08:01:09
Bu yalniz Siderovun cikari degil arkadaslar.Bugun mecliste grubu olan bir parti ve önerge veriyorlar,bunun karsisinda diger milletvekilleride ister istemez bunu görusmek zorundalar.
todor jifkof 2010-02-05 08:23:52
bunlar tebiyesız
arkadaşlar meclis nabukoyu onaylarken ...bir mikrop yakalamış alman polisii havaalanında uçak inişi almışlar hemen içeri başlamış bağırmaya BULGAR, BULGAR DİYE almışlar elinden pasportunu ve sormuşlar bulgaristan dış işlerine , bakmışlarki bay ganyo gibi biri kim olsa gerek sizce olsa olsa VOLEN SİDEROF olur doğru tahmin ettiniz deyilmi ve tahmininiz doğru ataka partisinin başkanı yakalanan kişi biraz tutmuşlar aresste aman zaman derken sonra salmışlar .o vatandaş sanmışki bay ganyo gibi her yerde geçecek YOK öyle bir şey terbiye lazım terbiye.sayın siderof bunu böyle bil tamam mı tarih
03 02 2010 saat 15 30 Franfuk/almanya
fes 2010-02-05 09:17:01
Bay Ganyo'ya Siderov değil Bouko Borisov benziyor aga ba.

Her millet kendi meşrebine uygun lideri bullup kendi başına konduruyor.

Zamparalıkları ve üçkâğtçılıklarıyla meşhur italyanlar, başlarına kendilerine tıpa tıp benzeyen Berlusconi'yi seçerler.

Çirkin ruhlu, kalleş ve içinden pazarlıklı yahudilerın başbakanları nedense hep çirkin insanlar oluyor.

Bulgarlar da, akıllara durgunluk verecek derecede kaba ve haşin suratlı adamları dönüp dönüp başlarına dikiyorlar. Jivkov korkunç derecede çirkin, kaba ve yontulmamış (nedodyalan) biriydi.

Cahillikleriyle ve psikhopatlıklarıla meşhur türkler ise başlarına ruh sağlığı bozuk, az bir şeyden öfkeden kırmızı cuşka gibi olan ve eğitimi kıt adamları baş tacı yaparlar. Hatta bu işi inada bindirerek aynı adamı senelerce tekrar tekrar seçerler ve başlarında tepinmesinden zevk alırlar.

Hayat bu işte, ne yapacaksın?
haskovo 2010-02-05 10:04:17
100 sene öncesını karıştırıyorlar işte ben o yuzden dıyorum sn AHMET DOGAN BOŞ BOŞ OTURMASIN bızler1984 itıbaren hala kütükte türk isimlerın karşısında bulgar isimleri duruyor bu nasıl olacak ben buradan seslenıyorum bır 100 sene sonra sıderov gıbı manyaklar yıne karşımıza çıkacaklar onlar zaten bulgardı deye bulgarlar tükenmekte nufus patlaması yapsın dıye bunuda sergılecekler artı bızlerın haklarını ört pas etmesı içinde kulanacaklar
todor jifkof 2010-02-05 10:26:56
şimdi sayın fes kardeş BAY GANYO deyince bulgar halkı anlaşılır ,onun veya bunun benzeyip benzemediği değil. NASRETTİN HOCA deyince de bizler anlaşılırız.Sayın haskovo luya gelince 1878 yılından bu yana bulgaristandan göç eden çeşitli nedenlerle gidenler tr ye yaklaşık 7 000 000 milyon bunu da yazan kıcali haberde bir tarihci bayan oradan okudum.şu anda da hala yaklaşık 3 000 000 milyon türk asıllı YAŞIYOR bu sayının içinde hatta bulgar ismini taşıyıp bulgarlıktan utanan özüne dönmek isteyen bulgarlar da var .v.s.
haskovo 2010-02-05 10:38:39
şu adamın ismını yazmasan çok iyi olur ben haskovoluyum neysen o ol artık şu bayganyonaları duyunca nefret edıyorum
todor jifkof 2010-02-05 11:08:09
sayın hakovo sen haskovo yu tanıyosa (recep1960@gmail.com ) buyur
muhammet gölcüklü 2010-02-05 15:00:25
sayın siderov.bu dünyada insanlığı öğrenin köpek yatağında yatıyorsunuz padişah rüyası görüyorsunuz.hele bulgaristan türkleri olmasaydı bir sürüngen haline gelirdiniz .o zavallı insanları köle yerine kullandınız .ondan sonrada gözlerini oydunuz. bu insanlardan bir an önce özür dilemeniz gerekmektedir
muhammet gölcüklü 2010-02-05 15:28:27
sayın siderov bu insanlara teşekkür yerine .üzerlerine askeriye polis tank sivil savunma ekiplerini saldınız .acımasızca binlerce kardeşimizi katlettiniz birbuçuk yaşında türkan bebekten ne istediniz binlerce kardeşimizi belene ölüm kampına .binlerce kardeşimizide çeşitli bahanelerle cezaevleri ve sürgünlere .gönderdiniz buda yetmiyormuş yüzbinlerce insanı sınır dışı ettiniz .bunları inkar edebilecekmisiniz acaba.bunları soruyoruz cevaplamanı bekliyoruz
Yordan Zordanov Korkudanov 2010-02-05 17:30:15
Muhammet abim, aferin! Sderov seni kesin duyacak ve utancından insan arasına çıkamıyacak. Ver mesajını sen, üçe beşe bakma.
İvan Türkov Satılıkov 2010-02-05 22:00:11
Yordan Zordanov Korkudanov, adiniza bayıldım.
Kendiniz mi seçtiniz, s.ke s.ke mi verdi bulgar polisi?
Yordan Zordanov Korkudanov 2010-02-05 22:09:30
Hayır, si.e si.e patenti biz türlere aittir, bulga bilmez bu işleri.

Onlşar yordular, zorladılar ve korkuttular. Lakin sonunda başaramadılar, türklüğümüze daha bi bağlandık; bulgarlara karşı nefretimiz ise bitecek gibi değil.
emir 2010-02-06 00:32:01
Cehaletinde bukadari olmaz ki canim.Onune gelen AB mahkemelerinden bahsediyor,ama kimse bu mahkemelerin ne ise yaradigini bilmiyor.
Luksemburg'taki Avrupa adalet divani, Strasburg'ta ki AIHM'in belirli alanlari vardir ve etnik haklarla ilgilenmezler.
İmam 2010-02-06 00:50:57
Boyko Borisofun Türkiye ziyaretinde ATAKA partisi millet vekili Kalina Krumova Bulgaristan dönüşü Türkiye ziyareti il ilgili basın toplantısında,defaarca bılgarskite turtsi kelimesini kullanıyor.Yani Bulgaristan Türkleri için bu sıfatı kullanmak yasak olmamasına rağmen DPS zümre grubu nedense sanki bir yasak varmış gibi-20-yıldır Türk kelimesini kullanmamaktadırlar. Biz doğuş iki programının bu gün A.D.Doğan ve Bulgaristan Komonist Partisi tarafından yürütüldüğünü söylerken boşuna demedik,Kanun yok baskı yok,bunlar kendinden uydurma sözde bahaneler uydurarak halkımızı bilinçli olarak şah mat pozizyonunda tutarak,şahsi menfaatlerini gerçeklwştiriyorlar.Hatta ve hatta bu sahte korkutmalara dayanarak,halkımızın ayağından donunu,sayasından kuzusunu,evinden masum kızlarını sapık amaçlarına kullanarak şahsi servetler yığıyor halkın kabusundan menfatleniyorlar.Bunlar siyaseti çoktaan bırakmış,av peşinde koşan zümre çıkarcı grubu,halkımızın korkusundan milyonlar peşinde.Halkların barışına dostluğuna,iyi komşuluk ilkelerini baltalayan provoke edende bu soysuzlar.Hak arıyorsan,hak uğuruna mücadele veriyorsan bununda nizamı kuralları beLLİ.bU GÜNE DEK bULGARİSTAN PARLAMENTOSUNA KAÇ TANE İNSAN HAKLARI İHLALİ ÖNERGESİ SUNDUNUZ.Eğer netice alamadınız ise bunların kaçını AB insan hakları mahkemesine götürdünüz.Böyle bir şey yok yani bunlar iç kamuoyuna yani bilinçsiz seçmene yönelik sahte oyunların yıllarca tekrarlanan rezalet sahneleri.
fes 2010-02-06 09:44:38
Zümre grubu anlamsız bir ifadedir, gofret vaflası gibi mesela. Çünkü 'zümre' zaten 'grup' demektir.

Emir çok doğru bir söz söyledi; önce neyin ne olduğunu iyice bi öğrenelim, sonra hakkımızı nasıl arayacağımız da çıkar ortaya.

Bir çok defa siyasi olanla hukuki olanı karıştırıyoruz. ATAKA'nın ırkçı bir parti olduğuna ben de inanıyorunm, ancak bu sadece inanmakla olmaz; rasist bir parti olduğu mahkeme tarafından tespit ve tesçil edilmesi gerekir.

Özgür beyin Dps'nin başındakilerin kimliğimiz konusunda yeterince iyi çalışmadıkları, 'ne şiş yansın ne kebap' tavırlarını eleştirmesine ben de katılıyorum. Bunu partinin içinde bulgarları ürkütmemek için yapıyor olabilirler, ancak bulgarları korurken biz türkleri incittiklerini bilmeleri lazım.
emir 2010-02-06 11:49:08
Ozgur bey, "etnik ayrımcılık ve diyer dinlere hakaret hoşgörüsüzlük" Avrupa insan haklari sozlesmesinin hangi maddesine gore suctur? AIHM kurulusundan bu yana hic "azinlik" tanimi yapmismisidr?
Birisinin kalkip "bulgaristan turkleri asaglik pisliklerin tekidir,zaten turk falan olduklari da yok-onlar aslinda bulgardir" demesi sucmudur?
TURK 2010-02-06 16:50:43
EMİR AB NİN ÖYLE BİR KARAR ALMASINI BEKLEMEMİZE GEREK YOK.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisine göre :

Madde 1
Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

Madde 2
1. Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.
2. Ayrıca, bağımsız, vesayet altında ya da kendi kendini yönetemeyen ya da egemenliği başka yollardan sınırlanmış bir ülke olsun ya da olmasın, bir kişinin uyruğu olduğu ülke ya da memleketin siyasal, hukuksal ya da uluslararası statüsüne dayanarak hiçbir ayrım yapılamaz.

Madde 7
Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasa tarafından eşit korunmaya hakkı vardır. Herkes, bu Bildirgeye aykırı herhangi bir ayrımcılığa ve ayrımcı kışkırtmalara karşı eşit korunma hakkına sahiptir.

Madde 18
Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır; bu hak, din veya inancını değiştirme özgürlüğünü ve din veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet ve uyma yoluyla açıklama serbestliğini de kapsar.
emir 2010-02-06 17:18:41
Cahil cahil konusmayin diyorum ama siz israr ediyorsunuz.
AB mahkemelrini biraktiniz,simdi Universal declaration of human rights'ta ki haklarinizdan basediyorsunuz.Yahu once arastirin bakalim bu haklari garanti edecek bir kurum varmidir,bu kuruma kimler,ne durumda basvurabilir.
Sonra bu deklarasyondaki maddeler,ulusal hukuklarin gozetmesi gereken temel prensipermidir,yoksa birseysel haklarmidir?
emir 2010-02-06 17:22:22
Ustelik, birisinin islama-turklere kufur etmesi,bulgaristan'da turk yok demesi, bu saydigin maddelerce suc degildir,ayrimcilik hic degildir.
fes 2010-02-07 01:37:29
sen DPS yöneticileri sadece istesinler, her şeyin yapılabileceğini zannediyorsun. Oysa yapılabilecekler sınırlıdır.

Senin istediklerin anacak savaş kazanılması durumunda yapılabilir.

Türkiye'nin ekonomik ve askeri olarak çok güçlenmesinin de Bulgarisatan'da yaşayan türklerin durumlarını iyileştirir.
emir 2010-02-07 12:13:22
Ozgur bey,tam onu diyorum-sklimizlen kaldik,yapacak hic birseyimiz yok,20 yil gecti olaylarin ustunden.Sebep olanlari cezalandiramayiz,oyle bir gucumuz yok.
Senin varsa ,ya da en azindan bir planin varsa paylas DPS dahil butun bg Turkleri yardim eder-hic suphen olmasin,ama boyle ikide bir atakacilar gibi olur-olmaz elestiriler-saldirilar yapmana gerek yok.
Şabanali 2010-02-09 23:31:17
Çekemedinden şopar diyor başka da bir şey demiyor.
Şabanali 2010-02-11 00:45:03
Her şeyin ortada olduğu yok be bate, na tebe taka ti se struva.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS