Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
DÜZEN, HUKUK VE ADALET (RZS) PARTİSİ BAŞKANI YANİ YANEV HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ’NİN 5 İLE 7 MİLLETVEKİLİNİN SEÇİMİNİN İPTALİNİ İSTİYOR

DÜZEN, HUKUK VE ADALET (RZS) PARTİSİ BAŞKANI YANİ YANEV HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ’NİN 5 İLE 7 MİLLETVEKİLİNİN SEÇİMİNİN İPTALİNİ İSTİYOR

07 Şubat 2010

1 Mart’a kadar 100 toplantı sloganı ile yola çıkan Yani Yanev, 33. toplantısını 06.02.2010da Kırcaali’de düzenledi. Yaklaşık 140 kişinin katılımıyla “Yeni Anayasa-Yeni Devlet” ana fikirli, “Geçiş döneminin sırları ve yeni yönetim” başlıklı panel gerçekleşti. Ancak, yine konuşmaların temelinde Hak ve Özgürlükler Hareketi vardı. Üstelik bu sefer HÖH’ü yakından ilgilendiren ve Anayasa Mahkemesinde 10 numaralı dava dosyasının gelecek hafta açıklanması beklenen kararıyla ilgiliydi. Bu dava, Bulgaristan Millet Meclisi seçimlerinde Türkiye’deki oy verme işleminde sözde sahtecilik ve hile kullanılmasıyla ilgiliydi.

Son 20 yılda Bulgaristan tarihinde böyle bir dava ilk defa görülmektedir! Dava, 22.07.2009 tarihinde Yane Georgiev Yanev, Krasimir Doçev Karakaçanov, Boris Yankov Yançev ve Boyko İvanov Vatev tarafından açılmıştı. Merkez Seçim Kurulunun almış olduğu No MM-224 / 7.07.2009 tarihli kararındaki Hak ve Özgürlükler Hareketinin bazı Milletvekillerinin seçiminin iptalini istiyorlardı: Hasan İlyaz Hacihasan-Tırnova (Veliko Tırnovo), İskra Dimitrova Mihaylova- Koparova – Pazarcık, Tuncay Osman Naimov – Filibe (Plovdiv) bölge, Bürhan İlyazov Avazov – Rusçuk (Ruse) – burada yeniden sayım yapıldıktan sonra bu kişinin vekilliği alındı ve Mavi Koalisyona verildi. Onun yerine Hacıoğlu Pazarcık’ta (Dobriç) Mavi Koalisyondan vekillik alındı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden Ruşen Mehmed Riza’ya verildi, Elin Elinov Andreev – Paşmaklı (Smolyan), Emil Kirilov İvanov – Sofya il ve Lütvi Ahmed Mestan – Eski Zağra (Stara Zagora).

Geçen hafta Anayasa Mahkemesi bu dava ile ilgili toplantı gerçekleştirdi ve dava önümüzdeki hafta sonuca bağlanacaktır. “Bizler, bu dava sonucunun baskı ve siyasi anlaşma sunucunda alınacağından dolayı endişeliyiz. Bu karar, “hem kurdun tok hem de kuzunun bütün kaldığı”” türden olacağına dair Yanev kâhinlik etti! Beyin takımının edindiği bilgiye göre, sözde Anayasa Mahkemesi Hak ve Özgürlükler Hareketinden 1 milletvekili seçimini iptal edeceğini ve Avrupa Kalkınması için Bulgaristan Vatandaşları (GERB) partisine vereceğini söyledi ve devam etti. “Anayasa Mahkemesi siyasi şartlara uyarak büyük bir hata yapıyor. Sanki Anayasa Mahkemesinin siyasi baskılara ve fikirlere elverişli olduğu gözükecektir bu da gereksiz yere toplumda gerilim oluşmasına sebep olacaktır.”

Yanev’in söylediklerine göre sözde Anayasa Mahkemesi Merkez Seçim Kuruluna yeniden “Hearni-Meyer” sistemini devreye sokup (ki artık bunun deneme amaçlı yapıldığını!) Türkiye’den gelen 18 000 oyun çıkarılacağına, bu durumda HÖH – Hacıoğlu Pazarcık’tan GERB – Sofya’ya 1 vekilliğin geçeceğine ve 3 bölgede daha değişim olacağını söyledi. Anacak alınan bu karardan (karar bir hafta sonra çıkacak!) hoşnut olmayacaklarını ve böyle bir karar alan Merkez Seçim Kurulu hakkında başsavcıya şikâyette bulunup yeni dava açacaklarını söyledi. Yanev, “Bizim uzmanların yapmış olduğu çalışmalara göre, Türkiye’den gelen 70 000 oydan fazlası iptal edilmelidir ”dedi!

Nasıl oluyor da son 8 aydır Bulgaristan’da hep ve sadece aynı adam olacakları önceden görebiliyor ve onlar hakkında konuşuyor! Olacak şey değil! Bu kişinin başkanlığını yaptığı parti ve seçimden önceki koalisyon ortakları, seçim kampanyasını Hak ve Özgürlükler Hareketi ve onun parti başkanı Sayın Yard.doç. Dr. Ahmed Doğan üzerine kurdular. Kullandıkları sloganları şunlardı: “Bulgaristan’ın Türkleşmesini durduralım ”, “Bulgaristan’ın Doğan’laşmasını durduralım” bunu tüm partiler de yaptılar, ancak bu Yanev’in partisinde belli bir zamandan sonra yerini Türk karşıtı konuşmalara bıraktı. Aynı bu kişi hızını alamayıp gereksiz yere sözde etnik ayrımcılık yaratıyor diye şikâyeti sonrası, savcılığın isteği doğrultusunda Bulgaristan Başbakanına bağlı Devlet "Ulusal Güvenlik" Ajansı (yani iç istihbarat) bağımsız Gırmen Belediye başkanı olan Ahmed Başev’i evinden yaka paça alınıp Sofya’ya getirilmesine sebep olmuştu! Gırmen belediyesi yoğun olarak, Müslüman- Pomak Türklerinin yaşadığı bir bölgedir. “Acaba Türklere ve Pomaklara karşı sergilediğiniz bu aşırı milliyetçilik tutumunun sebebini” sorduğumda. “Benim Türklerle ve “bılgaromahamedaninlerle (bu bir yanlış kullanımdır. Müslümanlar Allah’a inanır ve Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ın Onun tek elçisi olduğunu kabul eder. Oysa bu kullanımda sanki bazı Bulgarların, Hz. Muhammed Mustafa (sav)’a inanıyorlarmış gibi gösterilmeye ve eti tırnaktan ayırmaya çalışırlar.) bir sorunum yok, hatta benim kadar onlara misafir olan, onlarla görüşen, beraberce şarap içen başka bir siyasetçi yoktur” diye cevapladı. Panelden 1 gün önce şehirdeki bazı ağaçlara Yanev’in erkekliğini ve cinsel tercihini sorgulayan bildiriler yapıştırılmıştı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Papazı Der ki... 2010-02-07 16:23:04
Bu şapşal Kırcaali'de 140 kişi toplamış zaten en az 40-50 kişiyi de beraberinde getirmiştir.

The show must go on!
Perperek Papazı Der ki... 2010-02-08 02:34:28
Ya arkadaş şu havagazı vanasını kapatsana yahu zehirleneceksin.
fes 2010-02-08 08:47:49
Ellerinde viski bardakları bizi Özgür'ün üstüne salıyorlarmış... Hay Allah, adam kendini gerçekten bir şey zannediyor yav!

Bu lafları hanımına söylediğinde hayran hayran yüzüne bakıyor mu bakalım? Çocukların "Saçmalama baba, kendine gel!" diye sana hiç çıkışmıyorlar mı? Eğer öyleyse ailecek kafayı yemişsiniz demek.

Ne diyelim, Allah islah etsin.
Kircalinin daglisi 2010-02-09 15:54:16
Fes , sen polotikadan aile konularina bile atliyorsun hatta seks konularina bile. Yoksa sen seksopatolojidemi okuyorsun?
fes 2010-02-09 19:34:27
Hayatın hareket anını yakalıyorum ben ya, kıymetimi bilin işte.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS