Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
2. GELENEKSEL BULGARİSTAN-ROMANYA DOSTLUK GÜNLERİ

2. GELENEKSEL BULGARİSTAN-ROMANYA DOSTLUK GÜNLERİ

15 Nisan 2010

Kırcaali’de Gönüller Buluştu (9-11 Nisan 2010)
Belediye Başkanı Hasan Azis himayesi altında, Kırcaali Ömer Lütfi Derneği ile Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (UDTTMR) Mecidiye şubesi İsmail Gaspıralı Gençli Kollarının ortaklaşa gerçekleştirdikleri 2. Geleneksel Bulgaristan – Romanya Dostluk Günleri Festivali coşkuyla kutlandı. Ömer Lütfi Kültür Derneğindeki şölende ortak kültürün iki kolu buluştu. Önce, ev sahibi konumundaki derneğin himayesi altında faaliyet sürdüren Otantik Türk Halkoyunları Topluluğu, Rumeli kültüründen danslar sergiledi. Sanat yönetmenliğini Yüksel Esen’in yaptığı halkoyunları ekibi salonu dolduran iki ülke temsilcilerini keyifli ve mutlu anlar yaşattı. Ardından sahneye Karasu Halkoyunları Topluluğunun Sanat yönetmeni Elis Memet geleneksel kıyafetler içerisinde tek kişilik dans gösterisi sundu. Sonra da öğrencileriyle beraber, bizim Türk kültürümüzün bir parçası olan ama bugüne dek bir o kadar uzak kalan Romanya Tatar Türklerinin halk oyunlarının güzelliklerini o eşsiz müzik eşliğinde sergilediler. Tüm gösteriler katılımcılar ve misafirler tarafından büyük bir dikkat ve beğeni ile izlendi. Neşe dolu geçen iki ülke, Rumeli ve Karasu bölgeleri halk oyunları gösterileri sonunda seminer konuşmaları yapıldı.
Ömer Lütfi Kültür Derneği Genel Sekreteri Müzekki Ahmet, herkese belediye başkanı Hasan Azis’in en derin selamlarını ve muhabbetlerini duyurdu. Ardından derneğin kurulmasıyla, yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgiler sundu. Böyle önemli bir şölene ev sahipliği yapmaktan da kıvanç duyduğunu söyledi. UDTTMR Kostel Şubesi Başkanı Cevat Kerim, birliğin genel başkanı Varol Amet’in tebrik mektubunu okudu. Güzide tarihçi ve gazeteci Ekrem Gafar Romanya Tatar Türklerinin tarihi gelişimiyle, kültürel varlıkları ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler sundu. Ortaklaşa yapılan etkinliklerin büyük önem taşıyıp sınırları yıktığının önemine vurgu yaptı. İsmail Gaspıralı Gençlik Kolları Başkanı Dinçer Cafer de yürüttükleri işlerle ilgili bilgiler verip sadece ve sadece kültürel alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi.
Etkinlik sona erince her iki taraf karşılıklı olarak birbirlerine hediyeler verdiler. Misafirler Üretici Pazarını, Su Aynasını, Kırcaali barajını gezdikten sonra tarihi Perperikon kalesine de uğramağa ihmal etmediler. Kırcaali’li gençler de misafirleri bir an olsun yalnız bırakmadılar ve hep beraber doyasıya eğlendiler.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS