Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SOKAK KÖPEKLERİ HADIM EDİLİYOR

SOKAK KÖPEKLERİ HADIM EDİLİYOR

28 Nisan 2010

Yerel yönetimin bakımsız sokak köpekler üzerinde yürüttüğü nüfus kontrolü programı açıklandı. Geçen yıl Kırcaali’de 600 sokak köpeği yakalanmış ve bitlerden, kenelerden arındırma ve hastalıklardan temizlenme işleminden geçirilmiş. Köpeklerden beş yüzü hadım edilmiş ve kayda alındıktan sonra serbest bırakılmış. Geriye kalanlardan bazıları evlat edinilmiş, bazıları ölmüş bir kısmı da iğneyle uyutulmuş. Bu işlemleri yapabilmek için belediye toplam 33 847 leva harcamış. Aralık ayında 115 adet köpek yakalanmış ve geçen yılın en büyük rakamına ulaşılmıştır.
Sokak köpeklerin yakalanması, belediye nezlinde faaliyet yürüten ‘Ozelenyavane, çistota ve blagoustroystvo’ (Yeşillendirme, temizlik ve bayındırlık) şirketi tarafından yapılmaktadır. Yakalanan hayvanlar geçici olarak karantina altına alınır ve orada parazitlerden arındırma ve hadım edilme işlemine tabi tutulurlar. Sadece aşırı saldırgan ve tedavisi mümkün olmayan köpekler uyutulmaktadır. Uyutulan köpekler haftada bir kere olmak üzere Varna’ya taşınır ve özel bir ocakta yakılır.

Sahipsiz köpeklerle ilgili bilgiler, şikâyetler ve olaylar 673 80 numaralı telefona bildirilebilir. Geçen yıl toplam on şikâyet olmuştur.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS