Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
LÜLYAKOVO’DA YENİLENEN STADYUMUN AÇILIŞI YAPILDI

LÜLYAKOVO’DA YENİLENEN STADYUMUN AÇILIŞI YAPILDI

03 Mayıs 2010

Kırcaali İlçesinin Lülyakovo (İdrizler) köyünde geçen yıl ilk kazısı yapılan stadyum bu yıl hizmete açıldı. Krize rağmen ve tüm bölgedeki mevcut projeler durdurulmuşken belediye bir başarılı yatırıma daha imza attı. Spor tesisin inşa edildiği yerde köy ve bölge halkı yıllardan beri, Mayıs ayının ilk haftasında yağmur duası yapmaktaydı. Bu yıl yağmur duası açık hava altında modern bir tesiste yapıldı. Havanın güzel olması ve iş günü olmaması nedeniyle köy ve bölge halkı hep beraber stadyumun açılışına hem tanıklık ettiler hem de katılımlarıyla Bayram havası estirdiler.
Açılıştan önce Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis halka hitaben konuşmasında: “Böyle anlamlı bir günde sizlerin arasında bulunmaktan büyük onur duyuyorum. Köy ve bölge halkı için büyük anlam taşıyan ve gençlerimizin daha sağlıklı yetişmesi için büyük öneme sahip olacak olan bu stadyumun açılışı hepimizi bir araya getirmiş bulunmaktadır. Gençlerimiz dışında, bu sağlık alanı herkese faydalı olacağını düşünüyor ve inanıyorum. Birlikten, beraberlikten ve dirlikten doğan bu güç İnşallah hep devam eder. Bizler, belediye yönetimi olarak sizlerin vermiş olduğunuz bu göreve laik olmaya ve yeni başarılara da hep beraber imza atmaya devam edeceğiz. Buraya böyle bir tesis yapılmasının talebi geldiğinde çok heyecanlanmıştım. Bir köy çocuğu olarak yetişirken, köylerimizde spor yapmaya yeterince imkan olmamasının ezikliyle büyüdüm. Hatırlayacak olursak pehlivanlar diyarı olan Stremtsi (Göklemezler) köyünde altı yıl önce harap halinde olan güreş spor salonunu yeniledik. İkinci yıldan itibaren de bu yatırımın meyvelerini almaya başladık. Yeniden şampiyonlar yetişmeye ve katılan her turnuvadan minik güreşçilerimiz bolca madalyalar getirmeye başladılar. Bizleri gururlandırdılar ve gururlandırmaya da devam ediyorlar. Neden buradan da geleceğin başarılı sporcuları yetişmesin? Saygıdeğer büyüklerimiz, sevgili gençlerimiz, son dönemde bizim belediyelere yapılan baskılar şiddetli bir biçimde artmış ve neredeyse siyasi bir kıyıma dönüşmüştür. Geçen yılın Eylül ayından beri Kırcaali Belediyesi ve Belediye Başkanı devletin farklı kurumlardan 108 kez yoklanmış, incelenmiş ve denetlenmiştir. Bulgaristan çapında mevcut 265 belediyeden bu kadar mercek altında tutulan başka bir belediye yoktur. Buna rağmen hiç yılmadan ve korkmadan bizlere verdiğiniz görevin hakkını vermekteyiz, ömrümüz yetti kadar İnşallah vermeye de devam edeceğiz. Eğer suçumuz halkımıza hizmet etmekse, bu suçun bedeli ne olursa olsun ödemeye razıyız. Bizlere güvenin, inanın çünkü bizler gücümüzü halktan, sizlerden almaktayız. Beraberliğimiz nasıl bizlere güç veriyor ve kenetliyorsa aynı şekilde de bunu bozmak isteyenlere kulakları çınlatan bir mesaj olsun. Burada, sizlerin huzurunuzda bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşasını yapan köydeşiniz ve işadamı Kadir Kırcı Beye de ayrıca teşekkür eder başarıların devamını dilerim. Tabi burada köy muhtarımız Mümün Ali kardeşimi de gösterdiği ilgiden ve çalışmalarından dolayı da tebrik ederim.”
Başkan Azis siyasi zulmü ve Kırcaali İlindeki belediyelerin Hükümet tarafından durdurulan projelerle ekonomik çıkmaza doğru nasıl sürüklendirildiğini anlatırken, halktan, hele de kadınlardan “Başkanım, seni kolay kolay başkalarına yem yaptırtmayız!”, “Seni harcatmaya izin vermeyiz!” gibi sesler yükseldi. Acaba hükümettekiler Belediye Başkanı’nın halk tarafından ne kadar sevildiğinin farkında mılar?
Duaların okunmasından sonra stadyumun resmi açılış yapıldı. Köy şöleni, totaliter dönemde yok olma eşiğine gelen Türk folklor gösterileriyle devam etti. Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin ‘Kadriye Latifova’ ve ‘Kırcaali’ Türk Folklor ekiplerinin canlı müzik eşliğindeki dansları izleyicilere keyif dolusu anlar yaşattı. Bu sırada da sabahleyin erkenden hazırlanan kazanlarda da mevlit aşı yapılmaktaydı. Bunun için bolca pirinç, 160 kilo dana eti usta aşçıbaşının eline teslim edilmişti. Hasret giderildi, Türkiye’den gelen misafirler akrabalarını gördü, doğup büyüdüğü topraklarda gezdi ve yapılan bu hizmetten mest oldu.
Başkan Azis, önlerine konulan tüm engellerin aşılacağını ve diğer köylerde de bu tür çalışmaların devam edeceğini de söyledi. Çok yakın zamanda da Kırcaali’nin çehresini değiştirecek ve yıllardan beri hasret kalınan dev bir projenin temelinin atılacağını duyurdu.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS