Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İNTERNET 'TELEKULAĞA' BAĞLANDI

İNTERNET 'TELEKULAĞA' BAĞLANDI

07 Mayıs 2010

Bulgaristan'da yeni bir yasayla, bireylerin internet görüşmeleri takip edilebilecek.

Bulgaristan'da vatandaşların internet üzerinden yaptıkları tüm iletişim ve görüşmelerine İçişleri Bakanlığı tarafından sınırsız erişim sağlandığı bildirildi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), haberleşme yasasındaki değişikliklerin pazartesi günü yürürlüğe girmesiyle "tele kulak" uygulamasının ülkedeki tüm internet alanına yayılacağını, ancak dinleme ve takip çalışmalarının mahkeme izni ile yapılacağını duyurdu.

Yeni uygulamayla İçişleri Bakanlığı ve hükümete bağlı Devlet Milli Güvenlik Servisi (DANS) ajanları, mahkemeden izni alarak, şüpheli şahısların internet üzerinden haberleşmelerini takip edebilecek.

Sofya Şehir Mahkemesi Başkanı Krasimir Vlahov, BNR'ye yaptığı açıklamada, gelecekte ağır suçların işlenmesini önleyebilecek takip çalışmaları ile ilgili olası taleplerin sayısının büyük olacağını tahmin ettiklerini, izin konusundaki imza yetkisinin üç hakim arasında paylaşıldığını bildirdi.

Vatandaşların internet üzerinden haberleşmelerinin takip edilmesi ile ilgili uygulamaya karşı sanal ortamda muhalefet oluşturmaya çalışan "Aktif Kullanıcılar" adlı sivil toplum örgütünün başkanı Asen Nerov ise uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, "İnternet üzerinden toplanacak bilginin sonradan hangi amaçlarla kullanılacağını tahmin bile edemeyiz" dedi.

Geçen aylarda Bulgaristan'da İçişleri Bakanlığı ve DANS'a geniş yetki veren yasa değişiklikleri ile ilgili yapılan parlamento görüşmeleri sırasında çok sayıda sivil toplum kuruluşu gösteri ve protesto eylemleri düzenlemişti.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS