Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
YEDİ KIZIN BİR GECEDE YAPTIĞI MABET

YEDİ KIZIN BİR GECEDE YAPTIĞI MABET

08 Mayıs 2010

15. yüzyılda (1438y.) yapıldığına dair Osmanlıca kitabesi bulunan Yedi Kızlar Cami’nin, eskiden günümüze ulaşan bir hikâyesi bulunuyor.

Yapılışı Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş dönemine rastlar. O zamanlar da gençler cepheden cepheye gönderilirler, çoğu geri dönemez ve şehit bedenleri yabancı topraklarda kalırlar.
Kırcaali İli Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi Podkova (Nalbantlar) köyüne yakın ve artık var olmayan Ramoğulları mahallesinden yedi kızın da nişanlılarının askere gitmeleri gerekiyormuş. Kızlar babalarına nişanlıları için bedel ödemelerini teklif etmiş ama fakirlik yüzünden babaları bedelleri ödeyememiş. Bu durumda kızlar nişanlılarının bedellerinin ödenmesi için çeyizlerinin satılmasını bile teklif etmişler. Ama nişanlılarının mutlaka cepheye gitmesi gerekmiş. Kızlara nişanlıları için Allah’a sürekli dua etmekten başka çere kalmamış. O dönem askerlik 7 yıl olduğu için kızlar 7 yıl boyunca nişanlılarının sağ salim dönmelerini beklemişler. Kızlar nişanlıları için kurban kesmişler, çeşitli adaklarda bulunmuşlar ama nişanlıları dönememiş. Yedi kızlara bir gece rüyalarında nişanlılarının ruhuna bir cami yaptırmaları söylenir. Bunun üzerine kızlar nişanlılarımız yokken bize çeyiz ne gerek diyerek ortaya yine tek varlıkları olan çeyizlerini koymuşlar. Kızlar kararlarını babalarına da anlatmışlar. O zaman Nalbantlar köyü ve yörede yaşayan tüm insanlar caminin yapılması için yardıma koşmuş, fakat yedi kızlar bu yardımları kabul etmeyerek ; ”bu cami olacaksa bizim çeyizlerimizle olsun demişler”. Kızların paraları azdır diye hiçbir usta cami inşaatına yanaşmıyormuş. Nihayet Hırlar köyünden dört hayırsever usta cami yapmaya razı olduklarını bildirmişler. Ustalar “Biz bu camiyi kurarız ama duvarları taştan değil meşe ağacından olacak’’demişler. Tüm ahşap malzemeler, aralarında 15 metre boyunda kocaman kirişler (mertekler) ki, günümüzde bulmak bile zor hemen köyün üzerindeki ormandan kesilmiş. Cami hiç çivi kullanılmadan büyük bir ustalıkla yapılmıştır. Bazı rivayetlere göre cami bir gün bir gecede; bazılarına göre ise yedi gün yedi gecede inşa edilmiştir. Cami hemen ibadete açılmış, yöre halkı bu olaya çok şaşırmış. Kızlar aniden kaybolurlar ve kimse onların izlerini bulamaz. Bazıları bu ahşap camiyi görmek için gelirlermiş, bazıları da ibadet için geliyorlarmış. Herkes kızlar için şükür duaları edermiş.

Bu yıl da 6 Mayıs günü (Hıdrellez) caminin avlusu dolup taştı. Kuran okundu, biri büyük baş olmak üzere 4 kurban kesildi 24 kazan mevlit aşı vuruldu, helvalar kesildi, tatlılar hazırlandı. Bölgemizin iki müftüsü, Krumovgrad (Koşukavak) Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Ahmet buradaydılar. Onların yanı sıra Belediye Başkanı Şükran İdris ve Belediye Meclis Başkanı Şinasi Süleymanov, Momçilgrad’tan (Mestanlı), Cebel’den, Krumovgrad’tan da çok sayıda misafir vardı. Aynı şekilde Yunanistan’ın Gümülcüne (Komotini) kentinden kocaman bir grup katılımcı vardı. Türkiye’den, İsveç’ten ve Almanya’dan da misafirler vardı. Caminin genel tadilatından sonra bir önceki senelere göre halk yeniden bu anlamlı günde daha neşeli ve mutlu bir araya gelmiştir. Yedi Kızlar Cami etrafı koskocaman bir kabristandır. Buraya gelenler mezar başlarında Fatiha okumayı da ihmal etmedi. Yine kabristan içinde 600 seneden beri orada bulunan, bel ağrılarına iyi geldiği inanılan Oturma taşı ve sağlık için arasından 3 kez geçilen Delikli taş da bulunmaktadır. Bayramı aratmayan bu etkinlik kılınan öğle namazıyla sona erdi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga 2010-05-10 17:01:06
Hadi Allah duvalarini kabul etsin..

Ikinsi resimde Camide achik bashlan olan kimdir aceba?
Papa bilem kurallara uymakta Müslüman ülkelerine vardiginda..Bi de Onun yandakilerin kilolarina bakin...
Ne bu ya?Spor yapmazlar mi?Belliki boazlarrina düshkün olduklari...

Rivayet chok ilginch.Yani askerlik 7 sene...!!!
Bi de Kizlar 7 sene beklerlemish O zamanlar...
Lan nerde kaldi öyle kizlar.
Bizler askere girdikten sonra 1-3 ay sonra hepsinden
"Arama beni" sharkisini söylediler,nerde 7 ay nerde 7 yil beklemek.Tamam hepsi Sofyadandi ama pek fark var olduna inanmam..Nedense bölgemizden gelen arkadashlarin durumu da aynisiydi...

Shimdi gene daha kötüymüsh durum.Son model araba.
Kendi evin,kendi ishin olacakmish Yigitlerin anlatiklarina göre.Hele hele bennim gibi kichi kirik köydensen unut gariyi mariyi.Kimseyin geleceyi yok köye tütün ishlemeye.Onun ichin Genchlerimiz avar avar geziyorlar havta sonlari Kircalinin diskolarinda...

Ne yapalim Kader utansin...
deryaosman62@yahoo.com.tr 2010-05-11 13:29:33
ismail bey etkinlikle ilgili haberinizi okuduk elinize saglik.ama bizi biraz az islemissiniz.biz buradan size bayagi zorluklarla geliyoruz.katilimin cogalmasi icin sizinde bizi daha fazla desteklemeniz iyi olur diyorum gazeteleri istedim burada dagitmak icin gelenlere birer birer ulastiracam
celal öztür 2014-02-23 18:40:18
Gençler işsiz güvencesiz köylerde ilerde ne olacak bu vatandaşın durumu .
vildan kasim 2014-10-04 00:37:03
Cokkk guzelll bir cami.
Er dinç 2015-10-12 20:58:44
kara ıbrahim agaya selyamlar bizim durumumuz tam senin dedin gibi ! Afrikada bile durum daha iyi !! iyi ki allahımız bir dua etmek için bir yer göstermiş bize , şükürler olsun !!!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS