Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
50 YIL SONRA GÖRÜŞTÜLER…

50 YIL SONRA GÖRÜŞTÜLER…

09 Mayıs 2010

Her yıl 6 Mayıs günü Kırcaali İlinin Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesinin Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan ve yapılışı 1438 yılına dayanan Yedi Kızlar Cami’de mevlit yapılmaktadır. Rivayetlere göre cami 6 Mayıs’ta yapılmıştır.
Bu yılki mevlitte, geçen yıl ilki yaşanan amca - yeğen görüşmesi tekrar gerçekleşti.
Hasan Yusuf İbrahim amca, Bulgaristan’da 1925 yılında Metliçka (Merhemoğulları/Muharremoğulları) köyünün Çilekli mahallesinde dünyaya gelmiştir. Yeğeni Ahmet Osman’da Yunanistan’ın Yahyabeyli (Amaranda) köyünde dünyaya gelir. Hasan amca gençliğinde bir şekilde sınırı geçer Gümülcüne (Komotini) pazarına gider, hem kardeşiyle görüşür, hem de alış-veriş yaparmış. Daha sonraları vizeyle turist olarak oraya gider ve akrabalarıyla doyasıya hasret giderir. Gümülcine’de yaşayan kardeşinin iki tane erkek çocuğu dünyaya gelir, Ahmet ve Şerif Osman kardeşler. Ahmet, o zamanlarda daha küçücük çocukmuş.
Geçen yıl, Derya Osman’ın çalıştırdığı Junior Travel şirketiyle Yunanistan’lı bir grup Türk, bu anlamlı etkinliğe gelirler. Onların aralarında Ahmet Osman da bulunur. Hani derler ya, söz sözü açar! Ahmet Osman da amcasını aramaya girişir. Yıllardan beri Hasan Amca da İsveç’te yaşamaktadır. Yedi Kızlar Cami’de yapılan mevlide katılmak için köyüne gelmişti. Ve 50 yıl hasretlik çektikten sonra amca - yeğen baştan aşağı yenilenen 600 yıllık caminin avlusunda buluşurlar. Bu iki akrabanın buluşması herkesi çok etkilemiş. Bu yıl da Yunanistan’dan bir grup soydaş bu etkinliğe katıldı. Ahmet Osman da yine onların arasındaydı. Hasan Amca da hem mevlide katılmak, hem de yaz tatilini geçirmek için İsveç’ten gelmişti. Bu manevi etkinlikte o sıcak buluşma yeniden yaşandı. Sevinç gözyaşları vardı! Hasret giderildi, hal hatır soruldu, şükür dualar okundu. Hani derler ya Allah’ın işine akıl sır ermez! İşte bu da öyle bir olaydır. Kim bilir Kırcaali – Gümülcine yolu devreye girince daha nice nice buluşmalar yaşanacaktır!

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2010-05-10 08:33:55
Yürüyüşlerde insanüstü kahramanlık nasıl gösterildi, "proesto yürüyüşü yaparak kahramanlık gösterdiler" demek yeterli değil miydi?

Aspelkader değil "hasbelkader" olacaktı. "Şöyle böyle, tesadüfen, rüzgara göre" manasında kullanılan bir sözdür. Ama olsun, sözcüğü yalnış kullanmanın bi zararı yok. Eski türkler "h" harfinin yerine "a" veya "k" harferini kullanırlardı.Yani, türk soyundan geldiğinin bir işaretidir.

Ahmet Doğan'a çok kızdığını, ondan nefret ettiğini hepimiz anladık. Lakin eleştirirken ölçüyü yine kaçırıyorsun. "Türk halkına çektirmekten zevk alıyor" ve "köpek" gibi ifadeler, söylediğin şeylerin etkisini sıfırlıyor.

Öyle yapacağına somut şeyler söyle. Mesela Doğan'ın Jivkovla nasıl kahve içtiğini kanıtla, krıçmarski prikazki seviyesinde kalmasın.
Kara Ibrahim Aga 2010-05-10 15:49:56
Shükür kavushturana!

Dün Dünya II savashin sona ermesini kutladi..
Ve yeni Dünyayi parcellerken Yunanistan Demokrat bati ülkelerinin yaninda yerini aliyor..
Bulgaristan ise Churchilin nevretinlen Soviet totaliter sistema birakiliyor..
Agalarin görüshememesin sebebi asil bu...

Ismailin resimlerinde hich gench görünmüyoru?
Aceba neden?
Dinden uzaklar mi,vasam Gurbetteler mi?
fes 2010-05-11 00:29:01
Vakıf olamaktadır diyorsun ama son seçimlerde oyunu artırdı Doğan. Niye oldu bu acaba?

Ben rasyonel dünyaya inanıyorum, "bu budur" diyebilmem için sağlam bilgiye ihtiyacım var.

Madem Doğan muallifisin, onunla lgili her çeşit bilgiyi arşivleyeceksin ve insanları ikna etmek için bunları kullanacaksın. Mesela Jivkov'la gerçekten görüşmesi olduysa, bunu yayınlayan gazeteyi referans olarak göstereceksin.

"Golosloven olma" diye bir laf var bulgarlarda, insanları inandırabilmen için sağlam argumanların olmalı. Ben söylediklerine aklın gereği olarak bazı itirazlarda bulunuyorum, sen o saat başlıyorsun kızmaya. Oysa yapman gereken sağlam argumanlarla itirazlarımı temelsiz hale getirmektir.

Biz millet olarak rasyonel düşünmeyi öğrenmeliyiz. Desteksiz atmalarla bi yere varıldığı görülmemiştir. Dediklerin belki de doğrudur, ama iddaların kanıtlanması şarttır.
fes 2010-05-11 08:44:33
Benim gözümde ise sen sıfırsın. Siyasi konuları anlayabilmen açısından diyorum. Yoksa özel hayatında iyi bir baba, çevrende sayılan biri olabilirsin; bunlara ben söz söylemiyorum.

Benim sözüm senin siyasi, iktisadi ve kültürel kavramları anlayabilme yetkinliğinin olmamasınadır. Netekim insanların büyük bir çoğunluğu da bu sözünü ettiğim kavramları bilmezler, anacak senden bir farkları vardır onların; senin yaptığın gibi her işe burun sokmazlar, kendi ölçülerinde kalırlar.

Mesela "maddi delil" kavramının tam manasıyla ne demek olduğunu bildiğinden emin değilim. Avrupa konseyinin bulgaistan'la ilgili son kararına delil diyorsun fakat neyin delili olduğunu açıklamıyorsun. Ahmet Doğan'ın , senin ifadenle, "köpek, komunist ajanı ve türklere çektirmekten zevk alan" biri olarak mı yer alıyor AKPM raporunda?

Son olarak beni muhatap almdığınla ilgili sözüne şunu söylieyim; sen beni muhatap alsan ne olur almasan ne olur? Beni bunlar ırgalamaz. Saydığım biri olsaydın hakkımda söylediklerine üzülürdüm. Bir kulağımdan giriyor diğerinden çıkıyor.
fes 2010-05-11 23:39:59
Bulgaristan Winston Churchill'in nefretinden dolayı Totaliter sisteme bırakılmadı Kara İbraam aga, sen yanlış biliyorsun. Bulgaristan nazilerle ittifak halineydi ve Sovyet ordusu tarafından işgel edilmişti.

Bulgaristan'ın başka seçeneği yoktu. Oysa Yunanistan almanlara ve italyanlara karşı savaşmıştı, teslim olmamıştı.

Hatta Winston Churchill'in ikinci cepheyi Normandiya yerine Balkanlar'dan açılması için çok uğraştığı bilinir. Türkiye'ye güneyden girmesi için teklif etmişlerdir, ancal İnönü buna yanaşmamıştır.

Sonunda olanlar oldu ve başımıza yazılı olanı yaşamış olduk.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS