Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
50 YIL SONRA GÖRÜŞTÜLER…

50 YIL SONRA GÖRÜŞTÜLER…

09 Mayıs 2010

Her yıl 6 Mayıs günü Kırcaali İlinin Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesinin Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan ve yapılışı 1438 yılına dayanan Yedi Kızlar Cami’de mevlit yapılmaktadır. Rivayetlere göre cami 6 Mayıs’ta yapılmıştır.
Bu yılki mevlitte, geçen yıl ilki yaşanan amca - yeğen görüşmesi tekrar gerçekleşti.
Hasan Yusuf İbrahim amca, Bulgaristan’da 1925 yılında Metliçka (Merhemoğulları/Muharremoğulları) köyünün Çilekli mahallesinde dünyaya gelmiştir. Yeğeni Ahmet Osman’da Yunanistan’ın Yahyabeyli (Amaranda) köyünde dünyaya gelir. Hasan amca gençliğinde bir şekilde sınırı geçer Gümülcüne (Komotini) pazarına gider, hem kardeşiyle görüşür, hem de alış-veriş yaparmış. Daha sonraları vizeyle turist olarak oraya gider ve akrabalarıyla doyasıya hasret giderir. Gümülcine’de yaşayan kardeşinin iki tane erkek çocuğu dünyaya gelir, Ahmet ve Şerif Osman kardeşler. Ahmet, o zamanlarda daha küçücük çocukmuş.
Geçen yıl, Derya Osman’ın çalıştırdığı Junior Travel şirketiyle Yunanistan’lı bir grup Türk, bu anlamlı etkinliğe gelirler. Onların aralarında Ahmet Osman da bulunur. Hani derler ya, söz sözü açar! Ahmet Osman da amcasını aramaya girişir. Yıllardan beri Hasan Amca da İsveç’te yaşamaktadır. Yedi Kızlar Cami’de yapılan mevlide katılmak için köyüne gelmişti. Ve 50 yıl hasretlik çektikten sonra amca - yeğen baştan aşağı yenilenen 600 yıllık caminin avlusunda buluşurlar. Bu iki akrabanın buluşması herkesi çok etkilemiş. Bu yıl da Yunanistan’dan bir grup soydaş bu etkinliğe katıldı. Ahmet Osman da yine onların arasındaydı. Hasan Amca da hem mevlide katılmak, hem de yaz tatilini geçirmek için İsveç’ten gelmişti. Bu manevi etkinlikte o sıcak buluşma yeniden yaşandı. Sevinç gözyaşları vardı! Hasret giderildi, hal hatır soruldu, şükür dualar okundu. Hani derler ya Allah’ın işine akıl sır ermez! İşte bu da öyle bir olaydır. Kim bilir Kırcaali – Gümülcine yolu devreye girince daha nice nice buluşmalar yaşanacaktır!

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS