Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BOJİDAR DİMİTROV: “TÜRKİYE-BULGARİSTAN İLİŞKİLERİNİN ÇOK İYİ OLMASINDAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM”

BOJİDAR DİMİTROV: “TÜRKİYE-BULGARİSTAN İLİŞKİLERİNİN ÇOK İYİ OLMASINDAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM”

09 Mayıs 2010

EDİRNE'de Bulgar St.Georgi Kilisesi'ndeki ayine katılan Bulgaristan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, "Türk-Bulgar ilişlerinin iyi olmasına çok seviniyorum. 20 yıl öncesine kadar bunu hayal bile edemezdik. Şimdi cami ve kiliselerimizi onarıyoruz" dedi.

Yurtdışındaki Bulgarlardan Sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Ortodoks Hristiyanları'nın 'Saint Georges (Aziz Georges) günü ve Ordu bayramı için Edirne'ye geldi. Kıyık semtindeki Bulgar St.Georgi Kilisesi'ne gelen Bulgar Bakana Edirne Bulgaristan Başkonsolosu Vılço Markov eşlik etti. Ayine Edirne ve İstanbul'un yanı sıra Bulgaristan'dan da çok sayıda Ortodoks Hristiyan katıldı.

Bugünün Ortodoks Hıristiyanlar için çok büyük bir bayram olduğunu belirten Bulgar Bakan Bojidar Dimitrov, "Bugün en büyük Hıristiyan kutlamalarından biridir. Çok büyük bir bayram Ortodoks Hristiyanlar için. Çok mutluyum İstanbul'daki vatandaşlarla buluştuğum için" dedi.

"HAYAL BİLE EDEMEZDİK"

Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin çok iyi olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden bakan Bojidar Dimitrov, 20 öncesine kadar bunun hayal edilemeyecek bir durum olduğunu söyledi. Bulgar Bakan Dimitrov,"15-20 yıl önce bu durum hiç aklımızın ucundan bile geçmiyordu. Bulgaristan'daki camilerin yada buradaki kiliselerin onarılacağını düşünemezdik 20 yıl önce. Sadece bir ay içerisinde Bulgaristan'daki 3 camiye ödenek çıkarıldı ve restore edilmiştir. Ben inanıyorumki Türkiye'nin geleceği için Avrupa Birliği'ne girmesi ile ilişkilerimiz çok daha iyi olacak. Kötü zamanlar geçti arkada kaldı, onları sadece tarihçiler bilir" dedi.

"YUNANİSTAN 20 YILDIR BÖYLE"

Bulgaristan'da da bir ekonomik kriz yaşandığını belirten Bulgar Bakan Bojidar Dimitrov, krizin Yunanistan'da olduğu kadar bilinip, görünmediğini söyledi. Yunanlıların 15-20 yıldır dış devletlerin ödenekleri ile yaşadığını öne süren Dimitrov sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bulgaristan'da bir ekonomik kriz yaşıyor ama Yunanistan'daki kadar görünmüyor, orada daha kötü. 1 Nisan'dan itibaren Bulgaristan'da ekonomik olarak yüzde bir çıkış var. Yunanistan çok farklı, onlar zaten 15-20 yıldır dış devletlerin ödenekleri ile yaşamışlardır. Yunanistan'ın krizden çıkması için Avrupa Birliği tarafından yardım yapılacak. Avrupa Birliği böyle durumlarda üyelerine yardım eder. Bizim bu sorunlarımız yok çünkü böyle yaşamaya alıştık, sorun görünmüyor. Nisan ayından itibaren bir yükselme var. Bundan sonra Bulgaristan'ı özellikle turizm açısından iyi günler bekliyor. Krizden çıkacağımızı umuyoruz."

Bakan Bojidar Dimitrov, açıklamalarının ardından kilisedeki ayine katıldı.

ÖNCE TAZMİNAT, SONRA ÖZÜR

Geçtiğiz Ocak ayında Türkiye'den, 1913 yılından sonra göç eden Bulgarların bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 10 milyar dolara yakın tazminat istemesi ile gündeme gelen Bulgaristan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, kendi hükümeti ve Türkiye'den gelen tepkiler üzerine özür dilemişti. Bakan Bojidar Dimitrov, "Uzman olmadığım bir konuda konuşarak büyük bir gaf yaptım. Hatamı kabul ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: DHA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS