Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
HAKSIZLIĞA KARŞI YÜKSELEN DİRENİŞ

HAKSIZLIĞA KARŞI YÜKSELEN DİRENİŞ

14 Mayıs 2010

KIRCAALİ İLİ GENELİNDE 53 400 KİŞİ YEREL YÖNETİMLERE DESTEK VERDİ

Kırcaali İli belediyeleri genelinde geçen yılın Eylül ayından beri yapılan 297 yoklama, Kırcaali, Momçilgard (Mestanlı), Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak), Ardino (Eğridere), Cebel ve Çernooçene (Karagözler) belediyeleri çalışanlarını bezdirdi. Özel ve tüzel kişiler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, hakları ve özgürlükleri için totaliter dönemde siyasi hapis yatanlar, şehit yakınları, farklı etnik kimliğe ve dine sahip kişiler, demokrasi temellerine bağlı kalarak yüksek seste yapılan bu siyasi zulme, taraflı olma eğilimine, ayrımcılığa karşı yeter dediler. Ülkeyi yönetenler, ellerindeki tüm imkanları ve kurumları kullanarak Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) belediye başkanları üzerinde oynadığı tehlikeli ve acımasız oyun, yapmaya çalıştığı siyaset kamuyu uyandırdı. Sivil Toplum Girişimi oluşturuldu. 7 ilçeden birer temsilci olmak üzere 11 kişilik bir çalışma grubu kuruldu. Başına da Doktor Niyazi Şakir geçti. Bulgaristan yeni tarihinde yaşanmayan bir ilke imza atıldı. Avrupa Birliğine üye bir ülkede, ülkeyi yönetenler tarafından yerel yönetimlere karşı farklı yollardan yapılan baskıya karşı imza kampanyası başlatıldı. Bu kampanya siyasete bağlı olmayanlar tarafından yönetildi ve 15 gün gibi kısa bir zaman zarfı içerisinde ilimizde 53 400 imza toplanıldı. İşte toplanan bu imzaların, Bulgaristan’da ve Avrupa’da hangi kurumlara sunulacağına dair halkı bilgilendirmek için bir toplantı yapıldı. Toplantı önce kamu-devlet malı olan ve valilik tarafından yönetilen Kırcaali belediyesi binasının bitişindeki salonda yapılmak istendi. Resmi başvuru yapıldı ve Vali Tauşanova halkın malını halka kullanmaya izin vermedi! Üstelik de aynı gün yerel bir gazeteye şöyle bir demeç vermişti: “Bu salon kamu-devlet malıdır. Gelecekte de karşılıksız olarak kamusal etkinlikler, kutlamalar, konserler, bayramlar, toplantılar, seminer ve konferanslar için kullanılmaya devam edecektir”. Sanırım söze gerek yok. Vali tarafından verilmeyen salon kullanma izni sonrası, toplantı Kırcaali meydanında, Bulgaristan’ın milli kahramanı Vasil Levski'nin anıtı önünde yapıldı. Belki de daha iyi oldu. Çünkü 500 kişilik salona meydana toplanmış kalabalık sığmayacaktı.

Bulgaristan için, demokrasi için, daha iyi bir yarın için oluşan bu hareketin sonucunu hem görmeye hem de desteğini vermeye, Avrupa Parlamentosu’ndan ALDE grubu üyesi Metin Kazak, Millet Meclisi’nden HÖH milletvekilleri Lütfi Mestan, Remzi Osman, Petya Raeva, Yanko Yankov, Necmi Ali, Erdoğan Ahmedov gelmişti. Onların yanı sıra HÖH Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, HÖH Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, Kırcaali İli Belediye Başkanları, siyasi hapis yatanlar protokolde yerlerini almışlardı. Onların yanında da 11 tane pırıl pırıl genç ellerindeki klasörler içinde toplanan imzaları tutmaktaydılar. Ve karşılarında da özgürlüğün abidesi, demokrasinin bekçisi, halk vardı. Hem de yüzlerce kişi. Konuklar tanıtıldı, alkışlar yükseldi ve konuşmalara geçildi. Sivil topum Girişimi Başkanı Dr. Niyazi Şakir imza kampanyasına katılanlara teşekkür etti. Toplanan imzaların bir nüshasını Avrupa Parlamentosu temsilcisi Metin Kazak’a, diğer bir nüshasını da Bulgaristan Millet Meclisi temsilcisi Lütfi Mestan’a takdim etti. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: ”Eğer suçumuz gece gündüz demeden halkımıza hizmet etmekse, bu suçu seve seve, gönül rahatlıyla kabul edebilirim. Ancak uygulanan bu yıldırma siyaseti taraflı ve haksızcaysa, bunun karşısında da bizleri bu göreve getiren halkımız adına dimdik duracağız. Direnmeye, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hangi aklıselim kişi ekonomik kriz döneminde Avrupa Birliği fonlarınca hazırlanıp kabul edilmiş 17 milyon leva değerindeki sosyal projeleri durdurur. Sağ olsun valimiz, halkımıza bunu da yaptı! Başbakan Borisov ile görüştüğümde tek cümle söyledim. O da yerel yönetimle bölge yönetimi arasında diyalogun olmadığını dile getirdim. O gündür bu gündür sonuç sıfır. Ama olsun, bizler hep beraber bunun da üstesinden geleceğiz. Vermiş olduğunuz bu destek için, demokrasi dersi için arkadaşlarım, kurmaylarım ve kendi adıma teşekkür ediyorum! Kırcaali belediye başkanı olarak, bir Kırcaali’li olarak ve söze sığamayacak bu desteğinize sahip olduğum için de kıvanç doluyum” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Metin Kazak, verilen bu imzaların ne kadar önemli olduğunu açıkladıktan sonra sırasıyla Avrupa Komisyonu’na, Avrupa Parlamentosu’na, Avrupa Kamu Denetçisi’ne (Ombudsman), Avrupa Parlamentosu Dilekçeler Komisyonu’na sunacağını meydanı dolduranlara duyurdu ve şöyle devam etti: “Bulgaristan, Avrupa Birliği adaylığı sürecinde yasalara dayalı bir ülke oluşturacağı teminatını vermişti. Ülkedeki düzgün yönetim de hukukun üstünlüğüne, ama insan haklarının ihlal edilmeme prensibine dayanacaktı. Ve bu ülke, bu denli açık şekilde insan haklarını ne ihlal edebilir, ne de çiğneyebilirdi. Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan Milletvekili olarak, hiçbir Avrupa ülkesinde, ülke yönetimi tarafından sahip oldukları makamları, araçları ve gereçleri kullanarak, yerel yönetimlere sistematik bir şekilde bu kadar vurdumduymazca idari ve siyasi baskının yapıldığını görmedim. Bu ülke, bir Avrupa ülkesi olamaz!”

Hak ve Özgürlükler Hareketi Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, HÖH tarafından yönetilen belediyelere karşı yapılan taraflı politikaya vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi: “Elimde tutuğum bu imzalar, güçlü yönetim ile güç yönetimi arasındaki en belirgin örneğin simgesidir. Aramızda hiç kimse dokunulmazlığa sahip değildir. Ama hiç kimse de kurbanlık koyun değildir. İşte bu imzalar bunun kanıtıdır. Buradan, sizlerin önünde ülke yöneticilerine de çağrı yapıyorum. Hala geç değil, HÖH belediye başkanlarına karşı yürüttüğünüz bu taraflı saldırı politikadan vaz geçin. Bizim başkanlarımız sorun değildir, tam tersi, onlar ekonomik kriz döneminde sorunlara çaredirler.”

Kırcaali Milletvekili Remzi Osman konuşmasında ise: “Bizim gibi bir bölgede bu kadar çok imza hiç bir zaman toplanmamıştır. Kırcaali ilinin Hristiyan ve Müslümanları medeni topluluğun ne demek olduğunu gösteriyorlar. Yoklamalara hiç kimse karşı değil, fakat ensede soluyamazlar. On ve üstünde farklı kurumlarca, başlıca HÖH yönetimindeki belediyelerde yoklamalar yapılıyor. O da gene, yapılan hep aynı bir iş için. ” dedi.
Remzi Osman devamla, GERB (Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar) Partisi yönetimindeki birçok belediyelerde büyük projelerin başlatıldığını, fakat hiç kimsenin bu konuyu gündeme taşımadığını belirtti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza da bu yoklamaların sadece Kırcaali iline mahsus olmadığını, ülke genelinde HÖH tarafından yönetilen belediyelerde bu rakamın dokuz yüzü aştığını söyledi. Kırcaali’nin de yapılan 110 yoklamayla listenin başında geldiğini ve erişilmesi güç bir rekora imza attığını hatırlattı. 20 senelik demokrasi geçişinden sonra, hala temel insan haklarının ve özgürlüklerinin ihlal edilişini gördüğüne de inanamadığını ve hayretler içinde izlediğini belirtti. Hükümetin dokuz aylık yönetiminden sonra belediyelere ve kişilere ayrımcılık yapıldığının altını çizdi. O kadar ki, hükümetin ülke yönetiminden aciz olduklarını ve bunu gizlemek için de polisiye yöntemlere başvurduklarını belirtti. Kırcaali belediyeleri halkını da bu konuya gösterdikleri duyarlılıktan dolayı tebrik etti. Konuşmasını da “polisiye yönetime hayır, halk arasında korku taslamaya hayır, demokrasiye evet, özgürlüklere evet” sloganıyla tamamladı.
Kopenhag Kriterleri, Lisbon Kriterleri derken, sanırım dünya Kırcaali Kriterlerine de hazır olmalı…Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS