Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SOFYA’DA KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ (KEİ) TEŞKİLATI DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

SOFYA’DA KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ (KEİ) TEŞKİLATI DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

28 Mayıs 2010

Türkiye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ülkesi'nin, Karadeniz bölgesinde işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirterek, "Karadeniz bölgesi muazzam bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirmeliyiz" dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi 22. Toplantısı, Bulgaristan'ın başkenti Sofya;da Cumhurbaşkanlığına ait Boyana rezidansında yapıldı.

Toplantıda Türkiye;yi temsil eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yaptığı konuşmada, Karadeniz bölgesinin Türkiye;nin dış politikasında her zaman öncelikli yere sahip olduğunu söyledi. Ergün, bölgede işbirliğinin geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın bu konuda en doğru adres olduğunu kaydetti.
Türkiye;nin KEİ'yi her zaman kararlılıkla desteklediğini ve desteklemeye de devam edeceğini bildiren Bakan Ergün şunları söyledi:

"Avrasya'nın stratejik, ticari ve ulaştırma güzergahlarının merkezi olan Karadeniz bölgesi gerek insan potansiyeli gerekse doğal kaynakları dikkate alındığında muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli işbirliği içinde değerlendirmeliyiz."

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov da, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın temel amaçlarından birinin bölgenin ekonomik refahını artırmak olduğunu söyledi. Mladenov, "Bölgenin ekonomik refahının artması aynı zamanda bölge güvenliğinin istikrarına da büyük katkı sağlamaktadır" diye konuştu.

Sadece Türkiye ve Bulgaristan;ın bakan düzeyinde temsil edildiği toplantı sonunda, KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi dönem başkanlığı Bulgaristan;dan Yunanistan;a devredildi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Spiros Kouvelis, Yunanistan;ın dönem başkanlığı sırasında KEİ'nin daha aktif olması için çaba harcayacaklarını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, toplantının ardından beraberindeki heyetle birlikte uçakla Türkiye;ye hareket etti.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS