Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
TRAKYA BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’NDEN BAŞMÜFTÜ DR. MUSTAFA HACI ALİŞ'E DESTEK

TRAKYA BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’NDEN BAŞMÜFTÜ DR. MUSTAFA HACI ALİŞ'E DESTEK

01 Haziran 2010

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Basri Öztürk, Nedim Gencev'in Yüksek Şura Başkanlığına getirilme kararının Bulgaristan Müslümanları tarafından büyük üzüntü, kaygı ve tepkiyle karşılandığını bildirdi.

Basri Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl 1,5 milyon Müslüman Türkün desteğini alarak, milli konferansta oy birliğiyle başmüftü olarak Dr. Mustafa Hacı Aliş'in seçildiğini hatırlattı.

12 Mayıs 2010 tarihli Yüksek Temyiz Mahkemesince bu kararın tescil edilmediğini belirten Öztürk, şunları kaydetti:

''Fakat 12 Mayıs 2010 tarihli Yüksek Temyiz Mahkemesi kararında bu seçim sonucu tescil edilmemiş ve yerine 1987 yılında totaliter rejim döneminde Todor Jivkov tarafından atanan Nedim Gencev'in Yüksek Şura Başkanlığına getirilme kararı Bulgaristan Müslümanları tarafından büyük üzüntü, kaygı ve tepkiyle karşılanmıştır. Nedim Gencev'in 20 yıldır Bulgaristan Müslümanları arasında kargaşa yaratarak işlerini sabote ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu karar, Bulgaristan'da dini kargaşa ve çatışmalar olacağının göstergesidir. Bu kargaşaya son verilmesi için mevcut dini yasanın değiştirilerek yeni yasa hazırlanması ve millet meclisinde kabul edilmesi tek çözümdür. Bu kargaşa, devam etmesi durumunda, önümüzdeki aylarda izleri silinmeyecek boyutta dini kargaşalara neden olacaktır.''

Öztürk, 18 Mayıs 2010'da Bulgaristan başmüftüleri toplantısında açıklanan deklarasyonu desteklediklerini, adalet yerini buluncaya kadar arkalarında olduklarını kaydetti.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS