Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN %70’İNİN SAĞLIK SİGORTALARI ÖDENMEMİŞ

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN %70’İNİN SAĞLIK SİGORTALARI ÖDENMEMİŞ

01 Haziran 2010

Ulusal Gelir Ajansının (NAP/UGA) gerçekleştirdiği yoklamaya göre, üniversite öğrencilerinin %70’ten fazlasının, sağlık sigorta ödemelerinde bir ila üç ay arası boşlukların olduğunu tespit etti.

Ülke genelindeki en büyük üniversitelerin birinde Eylül 2009 yılında eğitim görmeye başlayan 1629 birinci sınıf öğrenciden, 1124 kişinin sağlık sigortalarını ödemediği anlaşıldı.

Sorunun baş göstermesi liseden mezun olma ile üniversiteye başlama dönemine rast gelmektedir. Öğrenciler genelde Haziran ayında liseyi tamamlarken aynı yılın Eylül veya Ekim ayında üniversite eğitimine başlarlar.

Temmuz ile Eylül ayları arasında öğrencilerin sağlık sigortaları devlet tarafından karşılanmamaktadır. Çünkü bu zaman diliminde öğrenciler ne lisede ne de üniversitede eğitim görmezler ve öğrenim görmediklerinden dolayı da bu iki sınıfa dahil olmazlar. Eğitim görmedikleri aylar için de sağlık sigortalarını kendilerinin karşılaması gerekmektedir.

Eğer son üç yıl içerisinde herhangi bir kimse üç defadan fazla sağlık sigortasını ödemezse, sağlık kasasının sağlamış olduğu hakları kaybedebilir. Dolayısıyla birçok üniversite öğrencisi bu haklardan yoksun kalmış olabilir.

Üniversiteye yazılmadan önce sağlık sigortalarını yatırmayan öğrencilere, NAP şu örneği vermektedir:

2009 yılının Haziran ayında lise eğitimini tamamlayan bir genç, Ekim ayında da kazandığı üniversiteye kayıt yaptıysa. Bu zaman zarfı içerisinde Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için toplam 31.25 leva sağlık sigortası ve 2.43 leva da ceza faizi yatırmalıdır.
Eylül ayında eğitime başlayan üniversite öğrencileri için bu miktarlar, 20.80 leva sağlık sigortası ve 1.72 leva da ceza faizi yatırmalıdır.

Sağlık sigortasının anapara ve ceza faizini ödeyen bir kimsenin sağlık hakları yeniden iade edilir. Ceza faizi değişeceğinden ödenecek net miktar NAP’ın internet sayfasından öğrenilebilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS