Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
SALİH BOZOV’UN “İSİMLERİ UĞRUNA” KİTABI TÜRKİYE’DE TANITILDI

SALİH BOZOV’UN “İSİMLERİ UĞRUNA” KİTABI TÜRKİYE’DE TANITILDI

02 Haziran 2010

Yazar Salih Bozov’un kaleme aldığı Bulgaristanlı Pomak Türkleri’nin yaşadığı trajedileri anlatan “İsimleri Uğruna” adlı kitap, Sultangazi Belediye Meclisi’nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Sultangazi Belediyesi tarafından basılan eserin tanıtım toplantısına yazar Salih Bozov ile birlikte Sultangazi Belediye Başkan Yardımcıları Fevzi Dülger ve Nurgün Güngören, kitabın editörü gazeteci Mehmet Türker, bazı birim müdürleri, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

KÖYLER YAKILDI, İNSANLAR KATLEDİLDİ

Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Nurgün Güngören’in sunuş konuşmasının ardından söz alan yazar Salih Bozov, 1910’lu yıllarda yaşanan trajedileri anlattı. Kitabı derlerken bir çok köyü ziyaret ettiğini söyleyen Bozov, “Balkan Savaşı’ndaki göçü müteakiben Pomak Türkleri Bulgar hükümeti tarafından geri çağrıldı. Göçmenlerin bir kısmı onlara inanarak döndü. Ancak döndüklerinde köylerinin kül olduğunu gördüler. Zaten bunların ileri gelenleri de katledildi” dedi.
Dedesi Hasan Efendi’nin de aynı dönemde şehit edildiğini ifade eden Salih Bozov, “Her köyden şehitler oldu. Bunların hepsi ayrı bir trajedi. Bu isimleri tespit ederek bir şehitlik yapmak istiyoruz” diye konuştu.

BULGAR ZULMÜ ANLATILIYOR

Kitapta, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan çekilmesinin ardından, gözü dönmüş Bulgar askeri ve çetecilerin Rodoplar’da huzur içinde yaşayan Müslüman Pomak Türklerinin köylerini kuşatması, hançerin gücüyle Müslüman adlarının yerine Hıristiyan adları vermesi, insanların dinlerini değiştirmeye zorlanması anlatılıyor.

Dr. Bayram ÇOLAKOĞLU
Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Genel Başkan Vekili
Kocaeli

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS