Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BERLUSCONİ BULGARİSTAN'I ZİYARET ETTİ

BERLUSCONİ BULGARİSTAN'I ZİYARET ETTİ

13 Haziran 2010

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Bulgaristan'a yaptığı dört saatlik ziyarette İtalya'nın milli kahramanı Giuseppe Garibaldi'nin başkent Sofya'daki heykelinin resmi açılışını yaptı.

Başbakan Boyko Borisov'un 51'inci yaş günü kutlamasına katılmak için Bulgaristan'a gelen Berlusconi, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Bu kadar önemli bir günde dostum Borisov'un yanından bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum'' dedi.

İtalya'da Garibaldi'nin önderliğinde yapılan ulusal özgürlük mücadelesine 30 Bulgarın katıldığını anımsatan Berlusconi, ''İtalya bağımsız olabilmek için öncelikle millet olmak zorundaydı'' ifadesini kullandı.

Bulgaristan'ın 2007 yılında Avrupa Birliğine katılımı öncesi en büyük destekçilerinden birinin İtalya olduğunu kaydeden Berlusconi, "Bulgaristan'da faaliyet gösteren İtalyan şirketlerine başarı dilerken Bulgaristan vatandaşlarının ise hayallerine ulaşmalarını yürekten diliyorum'' dedi.

Berlusconi konuşmasını ''Yaşasın İtalya, yaşasın Bulgaristan'' sözleriyle tamamladı.

Sofya'nın merkezinde düzenlenen tören nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken meydanda toplanan vatandaşlar alkışlarla Berlusconi'yi selamladı. Töreni izleyen bir grup İtalyan, ''Berlusconi Avrupa Birliği Başkanı Olsun'' yazılı pankart açtı.

Törene Başbakan Boyko Borisov'un yanı sıra Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva ve bakanlar katıldı.

Törenden sonra Başbakan Borisov, Berlusconi onuruna yemek verdi.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS