Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
KOMŞU YUNANİSTAN’IN İNEKLERİ KİRKOVO BÖLGESİNE SIZDI

KOMŞU YUNANİSTAN’IN İNEKLERİ KİRKOVO BÖLGESİNE SIZDI

01 Temmuz 2010

Yunanistan’dan girip de sınırı geçen inekler Kirkovo bölgesindeki otlak alanları ve ekili sebze tarım arazilerini yok ediyorlar. Bulgaristan tarafında sınıra yakın yaşayan köylüler oluşan bu durumdan aşırı rahatsızlar. Gelişi güzel sınırı “ihlal” edip de sebze üreticilerinin ürünlerini yok eden inekler köylüler tarafından Fas çekirgelerin istilasına benzetilmekte. Bu durum karşısında şaşkına dönen köylü üreticiler, ineklerin istilasını durdurmakta zorlanıyor. Belediye tarafından bu ‘sınır tanımayan inek’ istilasını önlemek için sağlayan üç çoban bazen sürüde 50–60 hayvanın bulunduğu saldırıları önlemekte yetersiz kalıyor.

Bunu önlemek için Krkovo Blediye Başkanı Şukran İdriz önümüzdek haftalarda istilacı Yunan ineklerini avlamak için karar almış. Belediye temsilcilerinin yanı sıra, sınır polisi, veterinerler, üreticiler ve sınıra yakın yaşayan köy halkından kişiler bu girişime katılacak.

Yunan ineklerinin sınırımızı ihlal edip zarar vermeleri çok bilindik yavan bir olayadır. Yerel halkın verdiği bilgiye göre, her yılın başında Yunanistan hükümeti büyük baş hayvan başına oradaki çobanlara 700 avro mali yardım vermekteymiş. Başkan İdriz’e göre, oradaki et üreticileri devletten maali yardımı aldıktan sonra davarlarıyla ilgilenmeyi bırakıyor ve de oranın devleti mali yardımı verdikten sonra herhangi bir denetim gerçekleştirmiyor. Başkan’a göre başıboş dolaşan bu hayvanlar yakalandıktan sonra 10 günlük zaman zarfı içinde aranılmadığı takdirde kesilip bölgede yardıma muhtaç insanlara dağıtılacağını söyledi.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS