Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
7. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ MUHTEŞEM GALA İLE SONA ERDİ

7. BALKAN TÜRK FOLKLOR FESTİVALİ MUHTEŞEM GALA İLE SONA ERDİ

12 Temmuz 2010

Bölgemiz bu yılın en büyük ve en değerli kültür organizasyonunu hem başarıyla tamamladı, hem de alnın akıyla ve mutluluk dolu yüzler eşliğinde, uluslararası dostluklar kurarak gerçekleştirdi. Ülkemizde boy gösteren ekonomik krize rağmen yedi belediye, bir kültür derneği, iki sponsor firma Balkan Türk Folklorunu ayağımıza getirdi.

Festivalin organizasyonunu Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği başta yeni başkanı Seyhan Mehmet ve Derneğin Genel Sekreteri Müzekki Ahmet gerçekleştirdiler. 7. Balkan Türk Folklor Festivali Organizasyon Komitesi başkanlığını da Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis yaparken, diğer komite üyeleri de Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Kirkovo Belediye Başkanı Şukran İdris, Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ve Dernek temsilcilerinden oluşmaktaydı. Bu büyük uluslararası organizasyon yukarıda sayılan kişilerin ve sponsor Union İvkoni ve MARS – 55 şirketlerinin olağanüstü katkı ve destekleriyle mümkün oldu. O kadar ki, halkımız bu tür festivallerin daha sık yapılmasını defalarca dile getirdi.

Yedi belediyemizin sakinleri birazcık da olsa, zengin ve dünya üzerinde eşi ve benzeri olmayan folklor danslarımızı izleme fırsatı yakaladı. Hatta izlemekle kalmayıp mutluluk gözyaşları döktü ve bolca hatıra fotoğrafları çekildi.

Festivalin kapanış konseri aynı açılışın yapıldığı yerde, Kırcaali şehir Parkı – Kurtarıcılar Anıtı önünde yapıldı. Sunuculuğunu Kadriye Latifova Devlet Dram ve Müzik Tiyatrosu, ya da diğer adıyla Türk Tiyatrosu oyuncularından Sevgül Kardamova yaptı. Protokolde başta Türkiye Cumhuriyeti Plovdiv Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ki, kendisi başkent Sofya’daki çeşitli bakanlıklarda yoğun çalışma trafiği içerisinde görüşmelerini tamamlayıp festival kapanışına yetişti, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Kirkovo Belediye Meclisi Başkanı Şinasi Süleymanov, Ardino Belediye Meclisi Başkanı Aydın Serkan ve tüm belediyelerden birer başkan yardımcısı olmak üzere yerlerini almışlardı. Katılımcı grupların zengin folklor kostümleri ve muhteşem dansları, alanı dolduran izleyicileri bazen coşturdu, bazen dikkatle izlenmelerine neden oldu, bazen alkışlar dolu eşlik gerektirtti ve bazen de nefeslerin kesilmesine sebep oldu. İzleyicilerin çoğunluğu ve farklı dinden, ırktan ve kültürden olmaları festivalin amacına ulaştığının en belirgin kanıtı oldu.

FESTİVALİN YILDIZI ATATÜRK

Her katılımcı ülke temsilcileri gösteriler boyunca, ülkesini temsilen bayrak ve folklor grubunun adını ve şehrini gösteren tabela taşıdı. Ve bu gösteriler boyunca Türk Folklor Ekiplerinin değişmezi Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi ve Ay Yıldızlı bayrak oldu. Bu durum birkaç kez ırkçıları korkutsa da festivale sözlerle anlatılması mümkün olmayan ve bir o kadar da büyüleyici olan apayrı bir hava kattı. Rumeli’de hiç bu kadar kişinin Ata’nın portresi önünde fotoğraf çektirdiğine şahit olmamıştık ve Balkanlar’ın evladı olan Atatürk bu kadar sevildiğini de ilk defa gördük. Ne mutlu bize!

Katılımcı folklor grupları birkaç dans gösterisi sunup ardından da protokol kısmındaki farklı kişiler bu grupların yöneticilerine teşekkür ve katılım plaketi takdim ettiler. Festival ve gösteriler sona erdi ama, gece asıl o zaman başladı. Kaynaşma ve Dostluk Gecesi parktaki “Rusalka” lokantasında Ömer Lütfi Kültür Derneği saz takımının müziği eşliğinde yapıldı. Bir de sürpriz vardı. “Bosforos” şirketi kocaman festival pastası hazırlamıştı. Pastayı da Başkonsolos Yavuzcan ile Başkan Hasan Azis kestiler.

POLİSİYE DEVLET

Eğlence ve danslar devam ederken saatler gece 22.30’u gösterdiğinde polisler eğlenceyi bastı ve müziği kapattırdı. Gençler bu durumu yuhalayarak protesto ettiler. Bu tür polisiye olaylar Momçilgrad’taki temsil esnasında da yaşanmıştı. O zaman da öğle saatlerinde gösteriler devam ederken polisler gelip belediyenin organize ettiği bir olay hakkında izin belgesi istemişlerdi. İşin asıl garipsenecek tarafı da Kırcaali Valisi’nin hareketinde yatmaktaydı. Halktan gelen yoğun talep üzerine Derneğin yüksek gayretiyle sponsor şirketler tarafından kapanış konseri için ilçelerden ve köylerden izleyicileri taşıyan otobüslerin ve şirketlerin vali emriyle denetlenmiş olmasıdır.

Kaynaşma ve Dostluk Gecesinin sonunda mevcut durumu özetleyen noktayı Ömer Lütfi Kültür Derneğinin Genel Sekreteri Müzeki Ahmet şu cümlelerle koydu: “Devletimizin bütünlüğünü, halk arasındaki birliği, beraberliği ve hoşgörüyü zedelemeyen hatta itibarı ve tanıtımı açısından hayati önem taşıyan bir kültür organizasyonu bile bazılarını rahatsız ediyor. Türk kelimesinin geçtiği her olay ister kültürel, ister siyasi olsun sanki bizim polisimizi ve bazı siyasi yöneticileri tedirgin ediyor. Artık Polisiye devlette mi yaşıyoruz?!
Böylesine önemli festivalin finali, başkalarının yazdığı senaryo eşliğinde “muhteşem” oldu. Misafirlerimize bu durumu izah etmenin bir yolu yoktur. Hem de kendilerinin bizzat tanıklık ettiği bir anda. Yapılacak pek bir şey yok. Maalesef güzel ülkemizin durumu budur.”

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS