Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ’NDEN (YTM) BEKLENMEDİK KARAR

YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ’NDEN (YTM) BEKLENMEDİK KARAR

12 Temmuz 2010

Kırcaali’nin incisi “Su Aynası” boşaltılıyor.

Ulusal İnşaat Denetim Müdürlüğü (UİDM) Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’ten Mayıs ayının başında “Su Aynası’ndaki” suların boşaltılmasını istemişti. Bunun üzerine belediye, Bölge İdare Mahkemesi’nde bu kararı dava etmiş, davaya kazanmış ve boşaltma işlemini durdurtmuştu. UİDM ise çıkan kararı YTM’de dava etmişti. Yüksek Temyiz Mahkemesi, İdare Mahkemesi’nin kararını doğru bulmadı ve Temmuz ayı başında geçersiz kıldı. Böylelikle UİDM’nin isteği mahkeme tarafından haklı bulundu. Mahkemenin nihaiyi kararı da belediyeye ulaştığında sular büyük olasılıkla boşaltılacak.

YTM’nin kıldığı hüküm sonrası Ulusal İnşaat Denetim Müdürlüğü "Kırcaali Bölgesinde Arda Nehrinin Kıyılarını Sağlamlaştırma" ya da kısa adıyla “Su Aynası” projesi kanunun gerektirdiği yollardan henüz tamamlanmadığından ve insanların sağlığı için ciddi tehlike taşıdığından dolayı kullanımını yasakladı.

Belediyenin hangi sıfatla suları boşaltacağı belli olmadı. Projenin sahibi Bayındırlık ve İskan Bakanlığıdır. Kullanım ruhsatı alınana dek de sorumlu taraf projeyi gerçekleştiren holdingdir. Bulgaristan’daki kanunlara göre su yataklarının tek sahibi ikinci bir tarafa kullanım ve bakım hakkı verilene dek devlettir. Bu hak belediyeye verilmemiştir. Birincisi, Bakanlık (devlet) hala holdingdeki şirketlere son ödemeyi yapmadı. İkincisi, inşaat denetimi yapan şirket kullanım ruhsatı çıkarmadan önceki son belgeye imza atmadı. Üçüncüsü, suyun altında kalan bir arazi hala millileştirilmedi. Dördüncüsü de anlaşılacağı üzere belediyenin taraf olmayışıdır.

Uzmanların söylediklerine göre sular boşaltıldığı takdirde üç kilometre uzunluğundaki kanalın bataklığa dönüşüp çok kısa zamanda çeşitli bitkiler ve söğüt ağaçlarıyla dolacağı söylendi. Orada elverişli üreme alanı bulacak, çeşitli ve bulaşıcı hastalıkları taşıyacak sivrisinekler için bir cennet haline geleceğinin altı çizildi. Sonradan temizleme işlemi de yarım milyon levayı bulacağı açıklaması getirildi.

YTM’nin kararını duyan halk “Su Aynası’nın” boşaltılma işlemini mantık dışı olduğunu ve hükümetin bu duruma Kırcaali halkını mağdur etmeden çare bulmasını istedi. Projenin tamamı sadece dev su kapakları sayesinde Arda Nehri yatağının kanala dönüşmesinden ibaret değildir. Aynı şekilde “Vızrojdentsi” ve “Veselçani” gibi iki büyük semtin kanalizasyon sorununu da çözmüştür. Adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaş esprili ama o kadar da acı bir şekilde, “Her halde artık tuvaletleri de kullanmamalıyız” dedi!

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS