Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BAŞMÜFTÜLÜK SAVAŞI SANAL ALEMDE

BAŞMÜFTÜLÜK SAVAŞI SANAL ALEMDE

19 Temmuz 2010

Bulgaristan’da Mayıs ayının ortalarında başlayan “Başmüftülük Krizi”, çeşitli boyutlarıyla sürüyor. Bulgaristan Müslümanlarının hür iradeleri sonucu görevine başlayan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı Aliş’in ve Yüksek İslâm Şurası Başkanı Şabanali Ahmed’in seçildiği Kongre’yi tescil etmeyen Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin kararının ardından, eski Başmüftü Nedim Gencev bu göreve getirilmişti.

Todor Jivkov döneminde de bu görevde bulunan Gencev, geçmişte görevi başındayken komünist ajanlığı yapması ve bir takım yolsuzluk skandallarının içinde yer alması nedeniyle Bulgaristan Müslümanlarının yoğun tepkilerine rağmen, Başmüftü olarak görevine başladı.

“Atanmış” Başmüftü olarak icraatlarına başlayan Gencev, Müslümanların tepki ve direnişleri altında camileri ele geçirmeye ve buralara kendi imamlarını yerleştirmeye çalışırken; diğer taraftan sanal alemde de saldırılarına devam ediyor. 2 ay öncesine kadar seçilmiş Başmüftü Mustafa Hacı Aliş ve yönetiminin resmi internet sitesi, mahkeme kararının ardından Gencev’in eline geçerken; Gencev ve ekibi, Bulgaristan Müslümanlarının seçilmiş Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş’e türlü suçlamalar yöneltiyor ve Hacı Aliş’in şahsında bütün Müslümanlara saldırıyorlar.

İnternet sitesini başka bir adrese taşımak zorunda kalan “seçilmiş” Başmüftülük yönetimi, haklı direnişi sürdürmeye devam ediyor. Bulgaristan Müslümanlarına sağduyu ve hoşgörü çağrısının yapıldığı sitede, protestoların demokratik bir platformda şiddete başvurulmadan devam edeceği bildiriliyor. Türkiye’deki Balkan-Rumeli kökenli sivil toplum örgütlerinin desteğini arkasına alan seçilmiş Başmüftü Dr. Mustafa Hacı Aliş ve yönetimi, bu derneklerle yakın bir ilişki içinde bulunuyor.

Öte yandan, Gencev’in “yasal haklarını kullanarak gasp ettiği” internet sitesinin, Türk hackerlerin saldırısı altında olduğu gelen bilgiler arasında…
Kaynak: BAL-GÖÇ Bülten Komisyonu


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS