Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN MÜSLÜMANLARI BAŞKENT SOFYA’DA YÜRÜYÜŞ YAPACAK

BULGARİSTAN MÜSLÜMANLARI BAŞKENT SOFYA’DA YÜRÜYÜŞ YAPACAK

29 Temmuz 2010

Bulgaristan Müslümanları büyük bir protesto düzenliyor. Son zamanlarda dinî haklarının sınırlandırılması, özellikle de dinî liderlerini seçme ile ilgili kanunî haklarının mahkeme ve devlet tarafından hiçe sayılmasını protesto edecek olan müftü, vaiz, imam, yerel cami temsilcileri ve Müslüman cemaat 29 Temmuz – Perşembe günü başkent Sofya'da saat 11.00-13.00 arasında rahatsızlıklarını tekrar dile getirecekler.

Bulgaristan’ın bütün bölgelerinden 3500-4000 kişinin katılması beklenmektedir, ancak protestoya katılmaya hazır olup malî imkânsızlıklar sebebiyle katılamayan ve Müslümanları dinî önderi Dr. Mustafa Hacı’yı destekleyip komünist ajan Nedim Gencev’e kesinlikle “hayır” diyen daha binlerce kişi var.

Protesto Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık önünde başlayacak ve orada Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ve imamlar konuşmalar yapacaklar. Bu esnada Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Başbakan Boyko Borisov'a şu ana kadar Gencev aleyhinde ve Müslümanların haklarının sınırlandırılmasını kınamak amacıyla toplanan 211.517 imza sunulacak.

Bunun ardından protesto yürüyüşü yapılarak tekbir ve dualarla Parlamento önüne gidilerek protesto konuşmaları yapılacak ve sonunda dua yapılarak imzaların bir nüshası Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva'ya sunulacak.

Kaynak: Bulgaristan Başmüftülüğü Basın-Yay&


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS